Angela Merkel face apel la cooperare globală, numește Rusia „un partener”

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 februarie 2019, 18:09 Actualitate | Internaţional


Angela Merkel
Foto: Agerpres/EPA
Cancelarul german Angela Merkel a făcut apel sâmbătă la cooperare globală și a apărat planul de a construi un gazoduct între Rusia și Germania, în cadrul Conferinței de Securitate din Munchen, relatează Mediafax citând Reuters.

Președintele american Donald Trump a criticat în mai multe rânduri planul de construcție al gazoductului și a acuzat Administrația de la Berlin că este „captivă” Rusiei, din cauza dependenței energetice.

„Dacă în timpul Războiului Rece am importat cantități mari de petrol din Rusia, nu știu de ce ar trebui să fie mai rău acum. Rusia rămâne un partener”, a declarat Angela Merel.

„Vrem să facem Rusia dependentă doar de China? Acesta este interesul nostru european? Nu cred”, a adăugat cancelarul german.

Angela Merkel a declarat, de asemenea, că ar fi greșit ca Rusia să fie exclusă din punct de vedere politic: „Geostrategic, Europa nu poate avea un interes în ruperea relațiilor cu Rusia”.

Cancelarul german a făcut apel la cooperare globală pe mai multe probleme importante, precum situația din Iran și prevenirea unei noi crize a migranților. Aceasta a pus la îndoială decizia Statelor Unite de a se retrage din Acordul Nuclear cu Iranul și retragerea trupelor americane din Siria.

„Singura întrebare este cum ne vom îndeplini scopul comun. O vom face prin încheierea acordului sau prin folosirea avantajului mic pe care îl avem (prin Acordul Nuclear, n.red.)? Este o chestiune tactică”, a declarat Merkel.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















5439 vizualizari

  • -4 (54 voturi)    
    In fine, oameni normali (Sâmbătă, 16 februarie 2019, 18:15)

    quietguy58 [utilizator]

    In fine, oameni normali.

    Colaborarile economice, culturale, sociale sunt cea mai buna solutie pentru a elimina razboaiele.
    • +1 (25 voturi)    
      Nu colaborezi cu niste criminali si agresori. (Sâmbătă, 16 februarie 2019, 18:40)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      Rusia ( a se citi KGB ) abia s-a dezis, cu jumatate de gura de atrocitatile lui Stalin, dar niciodata de jaful altor popoare numit URSS.

      Ai colabora cu Germaina daca la Berlin ar exista manusoleul lui Hitler ? Nu cred.
      • +2 (2 voturi)    
        Asta e o stire (Duminică, 17 februarie 2019, 13:19)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui clint

        zici ca la Moscova exista un mausoleu a lui Stalin?Am crezut ca numai Lenin are mausoleu, Stalin a fost scos demult de acolo. Iar sa compari pe Lenin cu Hitler e o aberatie.
        Germania hitlerista impreuna cu aliatii lui, Italia, Ungaria, Romania etc. au atacat si parjolit URRS-ul,
        nimicind 30 de milioane de rusi si alte natii. Te miri ca rusi au devenit nitel morocanosi? Cu sau fara crimele lui Stalin.
        Toate acestea s-au petrecut acum 75 de ani. Prezentul ne dicteaza politici intelepte, in primul rand pentru evitarea razboaielor. Nu este intelept sa strangi la colt o natiune, devine si mai agresiva. Merkel face bine ce face.
      • +2 (2 voturi)    
        Dacă colaborezi cu un criminal (Duminică, 17 februarie 2019, 13:38)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui clint

        riscul unei crime scade. Dacă nu mergi la sigur, mori ori tu ori el.
      • -2 (2 voturi)    
        Cine mai este Merkel? O lebada cantatoare... (Duminică, 17 februarie 2019, 20:57)

        CruceaLuiDragnea [utilizator] i-a raspuns lui clint

        E deja in cadere, pana si propriul partid o reneaga.
        • 0 (0 voturi)    
          Tocmai de aia cred că îşi pregăteşte un loc călduţ (Luni, 18 februarie 2019, 8:57)

          BlaBla1234 [utilizator] i-a raspuns lui CruceaLuiDragnea

          prin board-ul Rosneft-ului sau Gazprom-ului ca şi predecesorul său, Gerhard Schröder
    • -2 (18 voturi)    
      ? (Sâmbătă, 16 februarie 2019, 20:25)

      jaoju [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      colaborare cu putinu' ?
    • +7 (33 voturi)    
      stai bai linistit... (Sâmbătă, 16 februarie 2019, 20:27)

      Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      colaborarea e doar pentru Germania, tie Rusia iti va pune pretul cel mai mare la gaz, ca intotdeauna. :)
      • +10 (40 voturi)    
        Daca romanii (Sâmbătă, 16 februarie 2019, 21:11)

        galeo [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

        Sunt prosti de gura si latra ca niste pechinezi penibili la marele urs
        • +1 (1 vot)    
          Zici de ,,Marele Urs" (Duminică, 17 februarie 2019, 17:25)

          Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

          care atingea 1 tona, adica ,,Ursul de Caverna" de acum 24.000 de ani . Se gasesc acum numai oasele in muzee.
      • +3 (3 voturi)    
        Luati-va in gura cu toata lumea (Duminică, 17 februarie 2019, 19:31)

        quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

        Care-i problema ta daca Germania vrea sa colaboreze economic cu Rusia?

        Luati-va in gura cu toata lumea si o sa aveti cele mai mari preturi din lume.

        Germanii au avut doua razboaie mondiale impotriva rusilor, le-au pierdut de fiecare data si au ajuns la concluzia ca este mai bine sa colaboreze economic in loc sa se ia in betze, cum fac amerlocii pe forum, cu rusii.

        Dar daca totusi vrei sa te lupti p bune cu rusii, batalionul Azov din Ucraina te asteapta sau si mai bine, in Siria mai sunt cateva locuri unde ISIS lupta impotriva rusilor
  • -1 (23 voturi)    
    parteneri (Sâmbătă, 16 februarie 2019, 18:44)

    victor L [utilizator]

    au mai fost la impartire de teritorii :P
  • -4 (24 voturi)    
    bine ca pleaca curand din pozitia actuala (Sâmbătă, 16 februarie 2019, 18:57)

    Mistrelutz [utilizator]

    doamna merkel.
  • -4 (22 voturi)    
    Comment sters de user (Sâmbătă, 16 februarie 2019, 19:04)

    Fapte [anonim]

  • -1 (23 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 16 februarie 2019, 19:22)

    cartograful [utilizator]

    @quietguy, sigur, niste romano-soviete ar fi numai bune, nu-i asa?
  • -2 (36 voturi)    
    Frau Merkel (Sâmbătă, 16 februarie 2019, 19:30)

    Nickson [utilizator]

    adevar graieste! Decat sa o facem pe Rusia dependenta de China, mai bine facem Germania, si cu ea toata Europa, dependente de Rusia.
  • -5 (35 voturi)    
    Angela Merkel ...numește Rusia „un partener” (Sâmbătă, 16 februarie 2019, 20:07)

    newlook [utilizator]

    "Angela Merkel face apel la cooperare globală, numește Rusia „un partener”"

    ===========================

    In 1939, tot asa. Mustacica mica {ot Jermanika} numea Rusia lui Mustatoi Balsoi tot "partener". In Istorie a ramas ca pactul Ribbentrop-Molotov.

    A, sa nu uit. Jermanika era tot aliatul Romaniei, ca acum!
    • +7 (11 voturi)    
      Si SUA a fost partener cu URSS (Duminică, 17 februarie 2019, 11:03)

      gladex [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      In al doilea razboi mondial au furnizat avioane, tancuri, camioane, arme Uniunii Sovietice pentru a sustine frontul impotriva Germaniei naziste.

      Acum si SUA si Germania sunt aliatii Romaniei.
      • +2 (2 voturi)    
        Franturi de istorie (Duminică, 17 februarie 2019, 14:35)

        quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui gladex

        Romania a fost aliata Germaniei naziste pana la 23 august 1944, declarand razboi USA, UK si URSS

        Romania a fost aliata URSS pana la 22 decembrie 1989.
  • -7 (33 voturi)    
    pactul (Sâmbătă, 16 februarie 2019, 20:24)

    miculescu-rucar [utilizator]

    ribentrop-molotov redivivus !
    singura speranta a Romaniei sunt anglo-americanii , restul sunt tradatori , aliati si/sau vanduti de secole rusiei pe kotoroanta a luat-o gura pe dinainte si a facut public ce stia toata lumea !
  • -3 (25 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 16 februarie 2019, 20:24)

    jaoju [utilizator]

    e bine ca cedeaza puterea
  • +1 (39 voturi)    
    Cancelarul (Sâmbătă, 16 februarie 2019, 20:47)

    Joseph18 [utilizator]

    Merkel a uitat sa pomeneasca de 'sanctiunile economice' impuse Rusiei datorita conflictului cu Ukraina.

    Angelikooo, de ce nu ne spui ce este nou cu Crimeea? S-a schimbat ceva, sau situatia a ramas la fel?
    • +6 (8 voturi)    
      Intreaba-l pe Donald (Duminică, 17 februarie 2019, 12:05)

      enache22 [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

      El a zis ca daca devine presedinte Rusia va inapoia Crimeea Ucrainei. Tot el a zis ca Crimeea apartine Rusiei pentru ca locitorii de acolo vorbesc rusa.
      • -2 (2 voturi)    
        Razboaiele pentru Crimeea ! (Duminică, 17 februarie 2019, 17:52)

        Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui enache22

        @enache
        Va asigur ca D-voastra veti cunoaste mai mult decat Presedintele Trump gaca va veti uita la adresa de mai jos, unde veti gasi STEAGURILE tuturor tarilor care au luptat pentru Crimeea, in afara de cel al Ukrainei, care a primit Peninsula respectiva ca pe un cadou!

        https://en.wikipedia.org/wiki/Crimean_War

        Dupa ce ati vazut steagurile acelor tari, pe comandatii care au condus trupele, etc. puteti trace la adresa de mai jos unde veti gasi informatii amanuntite in limba romana:

        https://ro.wikipedia.org/wiki/R%C4%83zboiul_Crimeii

        Inca odata, va asigur ca le veti "preda lectii" lui Trump, Merkel, Macron, etc. daca veti citi cateva minute pe cele doua adrese de mai sus.

        Succes!
        • 0 (2 voturi)    
          Nici o legatura cu prostiile spuse de Donald (Luni, 18 februarie 2019, 9:55)

          enache22 [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

          Dar vad ca alea nu te deranjeaza.
          • 0 (0 voturi)    
            IQ-ul si Sanatatea! (Marţi, 19 februarie 2019, 19:22)

            Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui enache22

            Dv trebuie sa fi auzit ca IQ-ul are un anumit rol in modul de a gandi si intelege a fiecarui individ, aceasta in afara de faptul ca reflecta si volumul de informatii pe care persoana respectiva a reusit sa-l acumuleze in timpul vietii.

            Daca cunoasteti aceste lucruri, si totusi NU aveti posibilitatea de a intelege anumite CONEXIUNI intre fapte si evenimente, eu vreau sa va asigur de toata intelegerea mea.

            Sa fiti sanatos!
  • +3 (37 voturi)    
    Merkel singurul politician responsabil (Sâmbătă, 16 februarie 2019, 21:10)

    galeo [utilizator]

    Merkel singurul politician intreg la cap ce promoveaza pacea si cooperarea
    • -2 (24 voturi)    
      În liniște și consens, ca Ion Iliescu :) (Sâmbătă, 16 februarie 2019, 21:38)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      ...
    • -3 (23 voturi)    
      promoveaza pacea si subordonarea (Sâmbătă, 16 februarie 2019, 23:24)

      MG [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Germania se apara de frig cu plapuma Ucrainei si Poloniei (ca Modova si Romania oricum nu conteaza pentru nimeni..).
      Sunte Uniune Europeana numai cand cumparam; cand facem politica externa Germania calca pe cadavre
      • +8 (14 voturi)    
        aiurea (Duminică, 17 februarie 2019, 10:25)

        bitex [utilizator] i-a raspuns lui MG

        Merkel si Germania au impus sanctiuni Rusiei si le mentin chiar si acum. Dupa logica ta si Romania ajuta Rusia ca si ea cumpara gaze de acolo. Poate ai prefera sa ingheti de frig?

        America n-a avut nici o problema sa faca afaceri cu Venezuela, Arabia Saudita si cu Rusia cand era vorba de petrol, gaze si interesele sale economice, de ce trebuie noi europenii sa ne simtim prost cand facem la fel?
        • -2 (10 voturi)    
          România cumpără foarte puțin gaz de la ruși ... (Duminică, 17 februarie 2019, 12:16)

          BlaBla1234 [utilizator] i-a raspuns lui bitex

          În comparație cu Germania ... Și da importul de gaze de la ruși îi ajută pe aceștia ... În special când susții gazoducte care care afectează siguranța națională a aliaților și partenerilor tăi ... gen Nord Stream și Nord Stream 2 ...
          • +6 (6 voturi)    
            economia Romaniei e minuscula (Duminică, 17 februarie 2019, 12:57)

            bitex [utilizator] i-a raspuns lui BlaBla1234

            Germania importa mai mult pentru ca are o economie colos. Daca pica economia Germaniei toata Europa are de suferit. Gazul ala nu e numai pentru Germania, intreaga Europa occidentala beneficiza de el.

            Gazoductele afecteaza doar interesele SUA, pentru Germania si resul Europei efectul e pozitiv, gaz ieftin, productie ieftina, produse ieftine.
            • -4 (4 voturi)    
              Dar o Rusie mai puternică e un dezavantaj (Duminică, 17 februarie 2019, 16:16)

              BlaBla1234 [utilizator] i-a raspuns lui bitex

              Pentru noi ... Deși pe Germania nu o deranjează acest lucru ținând cont că noi suntem doar un stat tampon între ei ruși ...
              • +3 (3 voturi)    
                noi suntem in Nato (Duminică, 17 februarie 2019, 20:18)

                bitex [utilizator] i-a raspuns lui BlaBla1234

                Germania are o economie puternica. Rusia e afectata de sanctiunile economice si de scaderea pretului petrolului, nu are o economie diversificata ca Germania. E o iluzie ca Rusia e puternica
    • -1 (5 voturi)    
      asa , (Duminică, 17 februarie 2019, 14:38)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      sa mai vad eu idioti zicand : troll rus , platit in kopeici , vodka , elektrozi , pufoaika , krakanatul , mujicia ! o sa va haleasca merkel !
      ha ,ha ha ,ha !
      acum ati vazut cat de spalati pe creier sunteti !
  • +5 (29 voturi)    
    Bravo Merkel (Sâmbătă, 16 februarie 2019, 21:37)

    vudejea [utilizator]

    De asta se teme SUA cel mai mult, chiar mai mult decat de China...Sa nu cumva sa se fie aduse laolalta resursele Rusiei cu forta fiananciara a Germaniei...Foarte corecta exprimarea, respectiv ca doar Sua si China ar avea interes in ruperea relatiilor dintre UE si Rusia...Cei impotriva as ruga un singur motiv sa expuneti, respectiv un singur motiv pentru care comertul dintre UE si Rusia ar trebui sistat. Un singur motiv din punctul de vedere al unui european, nu al unui american or chinez. E ca si cum ai spune ca nu cumeri de la vecinul tau ceva esential tie si nu-i vinzi ceva neesential lui, UE nu poate sa ofere Rusiei ceva esential acesteia...Nimic din ce produc europenii nu e vital pentru rusi.
    • -2 (22 voturi)    
      Rusia s-a facut imperiu cu teritoriile vecinilor (Sâmbătă, 16 februarie 2019, 23:26)

      MG [utilizator] i-a raspuns lui vudejea

      de aceea nu au prieteni in lume in afara de Cuba si Venzuela. Au rapit tot in jur, precum mongolii
      • -3 (21 voturi)    
        Vai de mine... (Duminică, 17 februarie 2019, 5:27)

        Observatory [utilizator] i-a raspuns lui MG

        cum nu apreciezi tu Votka de la Kracanel ?
        Rusii isi merita soarta cât și-au bătut joc de popoarele subjugate după război ...inclusiv Germania Democrata condusă de Șefa UTC ului ...
        Tovarașa Merkel, prima iubire nu se uita niciodat...
    • -1 (13 voturi)    
      Și ar trebui să ne temem și noi ... (Duminică, 17 februarie 2019, 12:21)

      BlaBla1234 [utilizator] i-a raspuns lui vudejea

      Ultima dată când nemții și rușii și-au dat mâna peste partea asta a Europei, noi am pierdut Basarabia ... Or rusa ta e impecabilă și nu ai de ce să îți faci griji ...
      • 0 (2 voturi)    
        Pentru acuratete istorica (Duminică, 17 februarie 2019, 18:20)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui BlaBla1234

        Pactul Ribbentrop-Molotov (in prima versiune-publica) a fost redactat pe hartie de Ribbentrop, la repezeala, pe cand era in avion de la Berlin la Moscova dupa acceptul surprinzator al sovieticilor sa vina sa se inteleaga la Moscova.
        In termenul de ,,Sfere de Influenta" Hitler si Ribbentrop nu intelegeau neaparat ca Sovieticii o sa ocupe efectiv Basarabia, Letonia, Lituania, Estonia si Finlada pentru obtinerea de teritorii. Hitler si Ribbentrop si-au manifestat pe hartie acceptul ca Finlanda, Estonia, Letonia si Lituania sunt in ,,Sfera Sovietica".
        Pactul se referea concret doar ca Polonia va fi impartita intre URSS si cel de-al IIl-e a Reich (ceea ce s-a si facut imediat prin razboi). In privinta Basarabiei Pactul scrie de ,,totalul dezinteres" al celui de al III-lea Reich fata de Basarabia,si in nici un caz ,,o invitatie" ca URSS sa invadeze Basarabia si mai ales Nordul Bucovinei si Herta.
  • +6 (18 voturi)    
    Trump vrea colaborare cu Rusia (Duminică, 17 februarie 2019, 9:11)

    santor [utilizator]

    Trumptarzii sunt in extaz, Trump geniu politic, patriot etc
    Merkel vrea colaborare cu Rusia. Trumptarzii declara Apocalipsa, Merkel tradatoare, putinista etc
    • -4 (10 voturi)    
      Să înțeleg că pentru tine colaborarea cu Rusia (Duminică, 17 februarie 2019, 11:24)

      BlaBla1234 [utilizator] i-a raspuns lui santor

      Devine acceptabilă dacă o face Angelica?
      • +6 (8 voturi)    
        Gazul ieftin e bun pentru industria Europei (Duminică, 17 februarie 2019, 12:08)

        enache22 [utilizator] i-a raspuns lui BlaBla1234

        Daca ne da America gaz la pretul cu care vinde Rusia atunci sa renuntam la gazul rusesc.
        • -3 (3 voturi)    
          Gazul rusesc e ieftin pentru germani ... (Duminică, 17 februarie 2019, 13:01)

          BlaBla1234 [utilizator] i-a raspuns lui enache22

          Pentru polaci care au refuzat să vândă rețeaua națională de distribuție de gaz rușilor de la Gazprom ... Gazul are prețul aproximativ același cu cel pe care îl oferă americanii ... De aia polacii au încheiat contracte cu americanii pentru gaz lichefiat ...
          • +1 (1 vot)    
            Fals (Luni, 18 februarie 2019, 9:58)

            enache22 [utilizator] i-a raspuns lui BlaBla1234

            Gazul lichefiat e mai scump, necesita investitii foarte mari in statiile de lichefiere si dezlichefiere, vase de transport specializate, costul transportului, asigurarea vaselor in caz d accident etc.
  • -1 (15 voturi)    
    Ei erau parteneri (Duminică, 17 februarie 2019, 9:29)

    sipu [utilizator]

    si cand armata rosie batea la portile berlinului . Apoi au venit bolsevici si au carat toata industria germana
    PS de unde au bolsevici motoare de racheta !!!
    • +3 (3 voturi)    
      NASA n-are motoare?! (Duminică, 17 februarie 2019, 21:31)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui sipu

      Dar de ce zboara astronautii NASA, JAXA, ESA cu Soyuz & Proton?!
      Parca Wernher von Braun si altii au fost "achizitionati" integral de USA, uitasera cumva pe drum sa construiasca nemtestile motoare de racheta "americane"?! Pierdusera documentatia tehnica?! OMG! ;-)
  • -3 (7 voturi)    
    Asta este "liderul lumii libere, (Duminică, 17 februarie 2019, 9:50)

    BlaBla1234 [utilizator]

    Iar Trump e păpușa lui Putin?
  • +4 (18 voturi)    
    interese economice (Duminică, 17 februarie 2019, 10:28)

    bitex [utilizator]

    Nu trebuie sa ne fie rusine, toate tarile fac la fel. Americanii se opun doar pentru ca vor sa vanda niste gaz lichefiat in Europa, in rest fac la fel, afaceri cu chinezii, cu arabii si nu se mai da nimeni de ceasul mortii.

    Daca ei zic America first, de ce sa nu zicem si noi Europa first. Sau noi suntem mai prosti?
    • 0 (12 voturi)    
      Or mai bine spus "Germany First" (Duminică, 17 februarie 2019, 11:27)

      BlaBla1234 [utilizator] i-a raspuns lui bitex

      ...
      • +2 (8 voturi)    
        Germania first=Europa first (Duminică, 17 februarie 2019, 12:58)

        bitex [utilizator] i-a raspuns lui BlaBla1234

        America first=Europa second.
        • -3 (5 voturi)    
          Germany First = Germany First (Duminică, 17 februarie 2019, 16:36)

          BlaBla1234 [utilizator] i-a raspuns lui bitex

          Prețurile preferențiale pe care le au nemții de la Gazprom nu ajută decât economia nemțească ... Omoară din fașă competiția și de asemenea ajută economia rusească care este dependentă de exportul de hidrocarburi ...
          • +3 (3 voturi)    
            Germania first=America Second (Duminică, 17 februarie 2019, 20:23)

            bitex [utilizator] i-a raspuns lui BlaBla1234

            Aici e supararea. Americanii ar vrea sa devina furnizorul Europei si pierd bani daca rateaza. Europa are un plan de a negocia pretul gazelor pentru toate statele eliminand diferentele de tarife. Americanii s-ar bucura ca Germania sa aiba dificultati economice, ii concureaza puternic.
  • +5 (15 voturi)    
    Welcome! (Duminică, 17 februarie 2019, 10:53)

    Namaste [utilizator]

    Discretie, cumpatare, bun-simt! Welcome!

    Desi a criticat pactul Ribbentrop-Molotov, Ceausescu a promovat indarjit o diplomatie 100% stalinista !
  • -2 (14 voturi)    
    Deranjez? (Duminică, 17 februarie 2019, 12:15)

    Marionette [utilizator]

    Sau pe aici doar sovietici aplaudand-o pe Merkel?
    • +1 (3 voturi)    
      Pe aici sunt europeni care o sustin pe Merkel (Duminică, 17 februarie 2019, 13:31)

      sprite [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      sovieticii o injura, nu pot uita cine le-a dat sanctiuni cu galeata. Si nu pot ierta ca n-au putut s-o dea jos sau macar sa puna o marioneta ca marele oranjutan.
    • +1 (3 voturi)    
      Pe aici sunt europeni care o sustin pe Merkel (Duminică, 17 februarie 2019, 18:18)

      sprite [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      sovieticii o injura, nu pot uita cine le-a dat sanctiuni cu galeata. Si nu pot ierta ca n-au putut s-o dea jos sau macar sa puna o marioneta ca marele oranjutan.
  • -4 (8 voturi)    
    Angelica (Duminică, 17 februarie 2019, 15:40)

    DanBruma [utilizator]

    Las-o balta! Rusia nu e Germania de est!
  • +3 (5 voturi)    
    Este ciudat cum nimeni nu face gura (Duminică, 17 februarie 2019, 19:36)

    quietguy58 [utilizator]

    Este ciudat cum nimeni nu face gura cand austriecii chelesc padurile din Romania dar fac galagie, inutila, cand Merkel declara Rusia ca fiind un partener. Economic.

    Este ciudat cum toata lumea facae galagie despre Crimeea, dar nimeni nu face gura cand comunitatea romaneasca din Ucraina este discriminata, cand teritorii romanesti sunt acum sub stapanire ucrainiana.