Mărturia uneia dintre „miresele ISIS”, o elevă britanică fugită în Siria în urmă cu patru ani: „Vreau să mă întorc acasă. Nu regret nimic”

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 14 februarie 2019, 13:03 Actualitate | Internaţional


Shamima Begum
Foto: Captura video
O tânără britanică de 19 ani care în 2015 a plecat în Siria pentru a se alătura Statului Islamic vrea să se întoarcă acum în Marea Britanie, chiar dacă nu regretă nimic din ce a făcut, potrivit propriei mărturii făcute jurnaliștilor The Times.

Ziariștii au întâlnit-o pe Shamima Begum, originară din estul Londrei, în tabăra de refugiați Al-Hol din nord-estul Siriei. Aceasta este însărcinată cu al treilea său copil, după ce primii doi au murit din cauza bolilor și malnutriției.

„Știu ce crede toată lumea despre mine, pentru că am citit ce s-a scris. Vreau să mă întorc pentru copilul meu și voi face tot ce este necesar pentru asta și pentru a avea o viață liniștită”, a spus ea.

Tânăra a fugit în Siria în februarie 2015, alături de alte două eleve, Kadiza Sultana, de 16 ani, și Amira Abase, de 15 ani, care se pare că au murit între timp.

Shamina Begum le-a spus jurnaliștilor că nu regretă nimic și că a avut o viață „normală” în Raqqa, capitala autoproclamată a Statului Islamic.

După ce a ajuns în Raqqa, tânăra a fost cazată într-o „casă a femeilor” care deveneau ulterior „miresele jihadiștilor”. „Am ales că mă căsătoresc cu un luptător, între 20 și 25 de ani, vorbitor de limba engleză”, a spus ea.



Shamima Begum a fost prima dintre fete care s-a măritat, cu un olandez. La scurt timp a trebuit să dea piept cu realitatea, când soțul său a fost arestat și acuzat de spionaj. „L-au închis și torturat șase luni jumătate, fiind acuzat de spionaj. Au fost multe cazuri de oameni nevinovați care au suferit. În unele cazuri luptători pentru califat au fost executați deși erau nevinovați”, a spus ea.

Soţul său a fost eliberat. Au continuat să trăiască în Raqqa.

„În mare parte viața era normală”, a spus ea, precizând că atunci când a văzut primul om decapitat nu a fost afectată foarte tare. „Era un luptător capturat pe câmpul de luptă, un dușman al islamului. M-am gândit doar ce i-ar fi putut face unei femei musulmane dacă ar fi avut ocazia”, a spus ea.

„Încep să cred că nu va supraviețui Califatul”, a afirmat ea, precizând că soțul său îi spune să aibă răbdare și-i promite victoria. „Nu pot să mai suport”, a mai spus Shamima Begum.

















36699 vizualizari

  • +25 (25 voturi)    
    Traiam ca in sec VI (Joi, 14 februarie 2019, 13:25)

    xolv [utilizator]

    "dar viata era normala".
  • +31 (33 voturi)    
    Asta da viata ”normala” ... (Joi, 14 februarie 2019, 13:46)

    BroascaLaBariera [utilizator]

    Sa ai 3 copii pana la 19 ani, din care 2 sa fi murit deja de foame, sotul sa-ti fi fost torturat si sa mai ai si ocazia sa vezi oameni decapitati. Intr-adevar o viata ”normala” de britanica.
    • +9 (11 voturi)    
      tatal ei sigur este mandru.. (Joi, 14 februarie 2019, 19:53)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui BroascaLaBariera

      Astia sunt copii de musulmani africani care nu s-au integrat niciodata in UK. Fetele sigur au fost crescute in "spiritul" Sharia, deci au facut fix ce li s-a cerut.
  • +22 (24 voturi)    
    Păi chiar că ar trebui să o trimită acasă (Joi, 14 februarie 2019, 13:46)

    Amerlocu [utilizator]

    Acasă în Pakistan.
  • +20 (20 voturi)    
    Cum am mai spus (Joi, 14 februarie 2019, 13:52)

    cucurveauamov [utilizator]

    Astept un reportaj cu ultima noapte a familiei doctorului Goebbels sau povestea frumoasa a vietii doctorului Mengele, nici el nu a avut regrete.
  • +26 (28 voturi)    
    Siria, patria mea! (Joi, 14 februarie 2019, 14:17)

    _eu_ [utilizator]

    De ce o adevarata islamista ar vrea sa traiasca printre "dusmani ai islamului"? Du-te, fata, in Siria, unde curg miere si lapte si locul e plin de binecuvantarile lui Alah!
    • +5 (5 voturi)    
      Acolo unde viata e (Joi, 14 februarie 2019, 20:29)

      cucurveauamov [utilizator] i-a raspuns lui _eu_

      Normala si fara regrete.
  • +5 (9 voturi)    
    Cele 72 de șanse pentru o fecioară... (Joi, 14 februarie 2019, 19:35)

    spirache [utilizator]

    Bineînțeles că va incepe un intens lobby al asociațiilor prinzătoare de fluturi din UK pentru "repatrierea" fecioarei din "patria- paradis-califat" in " patria pomenilor sociale", un adevărat " safe-heaven" pentru toți teroriștii cu barbi înfricoșătoare. De asemenea, neo- marxiștii și multiculturalistii, Cuțu-cuțu varianta britanică și alții vor apăra " libertatea de exprimare" a Shamimei in virtutea drepturilor fundamentale, ignorând cu ipocrizie că astfel de drepturi nu se regăseau in paradis-califat. In tot timpul asta, românii vor fi vânați de jurnaliștii de la The Sun pentru niscaiva reportaje de senzație, deși ăștia nu ucid, nu cutiteaza, nu pretind nu știu ce fantasmagorii izvorâte din nu știu ce Fatwa. Dubla măsură!
    • +1 (1 vot)    
      Lasa propaganda (Vineri, 15 februarie 2019, 11:51)

      catalinolaru1 [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      Tu chiar crezi ca britanicii o primesc inapoi dupa o treaba dintr-asta? Crezi ca ei nu se gandesc ca poate face vreun atentat cu bomba pe la Westminster daca tot nu regreta nimic?
  • +6 (8 voturi)    
    Este acasă. (Joi, 14 februarie 2019, 19:45)

    asavreau [utilizator]

    Să stea unde este.Viața este normală,ce-i trebuie?Are ce și-a dorit-să fie mireasa lui Alah,să se distreze luptătorii ISIS după ce ucideau oameni.
  • +2 (2 voturi)    
    Foarte bine! (Vineri, 15 februarie 2019, 12:32)

    CetateanulRoman [utilizator]

    Ramii acolo pina realizezi ce inseamna nenorocirea pe care o sprijini si pina ai sa inveti sa regreti si aerul pe care il respirai in uK. Abea atunci ai putea sa ceri sa fi primita inapoi, abea dupa ce te vindeci de califat