VIDEO Un arhipelag rus a declarat stare de urgență din cauza unei invazii a urșilor polari: ”Oamenilor le e teamă să iasă din case”

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 10 februarie 2019, 12:11 Actualitate | Internaţional


Ursi polari
Foto: Captura YouTube
O ''invazie'' a urşilor polari în zonele rezidențiale a determinat autorităţile din arhipelagul rus arctic Novaya Zemlya să declare stare de urgenţă, a informat presa locală sâmbătă, conform dpa și Agerpres.

Urşii au început să se adune în apropierea aşezărilor umane din arhipelag în regiunea Arhangelsk în luna decembrie, a relatat agenţia de ştiri TASS, cel puţin 52 fiind observaţi în apropierea localităţii Belushya Guba.

Între şase şi zece urşi s-au aflat permanent în zona locuită şi au existat cazuri în care animalele au atacat oameni şi au intrat în clădiri şi birouri rezidenţiale, a scris agenţia rusă.



''Locuitorii, şcolile şi grădiniţele prezintă numeroase reclamaţii orale şi scrise care solicită asigurarea siguranţei în localitate. Oamenii sunt speriaţi. Le e teamă să iasă din case iar rutina lor zilnică este perturbată. Părinţii se tem să-şi lase copiii să meargă la şcoală sau la grădiniţă", se spune în comunicat.

Au fost instalate garduri suplimentare lângă grădiniţe şi au fost folosite vehicule speciale pentru transporta personalul militar şi angajaţii la locurile de muncă, potrivit TASS.

Dar urşii nu s-au lăsat alungaţi de semnalele folosite pentru a-i speria şi îndepărta şi nici de maşinile şi câinii de patrulare.

O echipă de experţi a fost trimisă în arhipelag pentru a-i împiedica să atace oamenii, dar autoritatea de supraveghere a mediului din Rusia a refuzat să elibereze permise pentru împuşcarea urşilor, care sunt o specie pe cale de dispariţie.




















8839 vizualizari

  • -11 (27 voturi)    
    Sa faca precum norvegienii in Svalbard (Duminică, 10 februarie 2019, 13:39)

    Intermezzo [utilizator]

    Si ce fac norvegienii? Poarta la ei o carabina cu 5 focuri. Cind apare un urs agresiv il impusca. Apoi telefoneaza la guvernatorul insulelor si-i povestesc in ce loc au impuscat ursul. Nu pare nimeni ingrozit de perspectiva EXTINCTIEI speciei. Si acolo, in Svalbard, ursii sunt putini : 1600. Nu ca-n Romania, 7000. Deosebirea e ca in Romania n-ai voie sa impusti un urs decit dupa ce te omoara.
    • +4 (24 voturi)    
      eu te as impusca pe tine in picior sa mori incet.. (Duminică, 10 februarie 2019, 17:03)

      Coresponedntu [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

      Dupa ce strainii ne-au luat tot din tara asta, petrol, gaze naturale, industrie, acum ne taie padurile, singura bogatie care ne-a mai ramas si suntem din acest punct de vedere PE LOCUL I in Europa, repreinta FAUNA, carnivorele mari, de pe urma carora tari cum ar fi Canada castiga, nu impuscandu-i ci organizand activitati BEAR WATCHING. Ar fi osursa de venit si pt Romania, Alaska in inima Europei, putinii ursi care nu au fost impuscati de cacanari lasi ca tine... ai curaj cacanare sa intri la urs cu mainile goale, nu sa impusti ursul de la 2 kn distanta cand nu se asteapta, de la caldura, din masina sau din adapost... eu te/as vana pe tine ca nu e nici o pierdere...
      • -2 (16 voturi)    
        N-ai reusit (Duminică, 10 februarie 2019, 19:08)

        Intermezzo [utilizator] i-a raspuns lui Coresponedntu

        Ce? Sa ne convingi ca ai mai mult de patru clase. Si n-ai priceput nimic nici din comentariul meu. Dar ti-l explic eu din nou, ca pentru cei cu patru clase: sa te poti apara in Romania asa cum se apara norvegienii in Svalbard. Adica sa impusti ursul agresiv inainte ca el sa apuce sa te omoare. Acuma, mai am o nedumerire: patru clase, patru clase, dar de ce si MAHALAGIU?
    • +3 (5 voturi)    
      Ursul polar e protejat de lege (Luni, 11 februarie 2019, 10:14)

      santor [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

      Populatia e de 3000.
      The polar bear has been protected by international law since 1973. It is considered a criminal act to hunt, lure, pursue, feed or disturb a polar bear. Anyone who blatantly violates this provision will face strict penalties.
      https://en.visitsvalbard.com/visitor-information/polar-bears
      • 0 (4 voturi)    
        Pai e exact ce spun eu (Luni, 11 februarie 2019, 10:46)

        Intermezzo [utilizator] i-a raspuns lui santor

        Sa-i vinezi n-ai voie, sa-i ademenesti n-ai voie, sa-i hranesti n-ai voie dar ai voie sa te aperi de ei daca te ataca sau daca te simti amenintat. Si cum te aperi de ei, le pui piedica? Le tragi un sut in fund? Nu, ii impusti. In hoteluri, in Svalbard, turistii pot imprumuta carabine daca se hotarasc sa faca excursii prin imprejurimi. Daca nu se pricep a le folosi sunt si instruiti prin cursuri scurte. Noi aici, pe plaiurile mioritice suntem atit de INTOXICATI cu viziunea comunista asupra a ce inseamna un animal protejat de lege incit a ajuns sa ni se para ceva de o absurditate nemaiintilnita ideea ca ai voie sa te aperi fata de un asemenea animal protejat. Ni s-a inoculat convingerea ca in fata unui animal protejat n-ai voie sa fii decit VICTIMA, necum sa-l omori daca iti pune viata in pericol.
        • 0 (2 voturi)    
          Iarna nu-i ca vara (Luni, 11 februarie 2019, 12:26)

          santor [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

          Si Romania nu-i ca Svalbard. Nu te obliga nimeni sa inti in habitatul ursilor. Protejarea faunei nu e comunism, inseamna cicilizatie si exista in legislatia tuturor tarilor.
          • 0 (0 voturi)    
            Ia convinge-ne tu de ceva (Luni, 11 februarie 2019, 14:17)

            Intermezzo [utilizator] i-a raspuns lui santor

            Convinge-ne ca atunci cind ursii din Romania isi parasesc habitatul si se plimba liberi prin orase ca Tusnad sau Miercurea Ciuc, oamenii trebuie sa se resemneze , sa se inchida in case si sa cada in extaz in fata statutului lor de animele protejate. Convinge-ne tu ca e absolut firesc ca acesti oameni sa n-aiba nici dreptul si nici mijloacele de a se apara si ca trebuie sa astepte resemnati ca ursii sa schilodeasca vreun copil , sa omoare vreun adult sau sa vateme grav vreun batrin. Dar pina ne convingi tu eu prefer sa-i admir pe cei din Svalbard care pun mina pe pusca si elimina orice pericol daca el apare. Si nu atit pe ei ii admir ci admir SOCIETATEA in care traiesc , care nu le-a uzurpat dreptul legitim la aparare si care pune mai mult pret pe o viata de om decit pe una de animal.
            • 0 (0 voturi)    
              E invers (Luni, 11 februarie 2019, 18:36)

              santor [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

              Oamenii intra in habitatul ursilor nu invers. Ce observi tu e doar efectul restrangerii acestor habitate naturale.

              VIata oamenilor e pretuita peste tot dar asta nu-ti da dreptul sa ucizi la intamplare. Cand exista pericole sunt chemate autoritatile si rezolva problema. Nu e cazul sa visezi la bai de sange a la Tiriac.
              • 0 (0 voturi)    
                Aici ai dat-o in bara (Marţi, 12 februarie 2019, 12:48)

                Intermezzo [utilizator] i-a raspuns lui santor

                Fiindca din 1950 si pina in prezent ursii au avut nevoie de un habitat din ce in ce mai EXTINS. Si de asta au ajuns sa se plimbe prin Tusnad, Sibiu sau Miercurea Ciuc. Dar de ce au avut nevoie ursii de un habitat din ce in ce mai extins? Pentru ca s-au inmultit INFIORATOR . Erau doar 850 de ursi in 1950 iar acum sunt peste 7000 ca cifra oficiala si 11800 ca cifra reala, tinuta la mare secret de Romsilva. Padurarii care-i hranesc stiu asta. Si acuma, ce-i asa greu sa intelegi ca 7000 de ursi nu mai incap in habitatul in care incapeau 850? Ca debordeaza, ca dau pe afara, ca nu mai au ce minca, uneori, cind nu sunt hraniti. Dar de ce s-au inmultit in halul asta? Fiindca n-au mai fost vinati, fiindca au fost declarati animale protejate. De aceea oamenii dau nas in nas cu ei peste tot: si pe trasee turistice, si in orase, si pe sosele. Si nu te mai preface ca nu intelegi ca, pentru om, a avea dreptul sa se apere de ei si sa-i impuste la nevoie nu inseamna inceputul unei campanii de exterminare. Dupa cum nici ursii din Svalbard nu sunt in pericol, desi mai este impuscat din cind in cind cite unul.
  • +11 (21 voturi)    
    omenirea a luat-o razna (Duminică, 10 februarie 2019, 13:57)

    anonimicus [utilizator]

    Incalzirea globala afecteaza deja foarte grav clima Arcticii. Zona de banchiza permanenta s-a restrans cu cateva zeci (zeci!!!) de procente. Ursii care altadata isi faceau veacul pe banchize, sunt acum nevoiti sa-si gaseasca terenuri mai stabile. Focile si morsele pe care se bazau sunt aproape exterminate de exploatarea lor comerciala.
    E groasa ...
    • -8 (18 voturi)    
      M-ai facut (Duminică, 10 februarie 2019, 14:15)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui anonimicus

      curios. Morsele la ce folos sunt exploatate comercial ?
    • -7 (21 voturi)    
      E exact pe dos. (Duminică, 10 februarie 2019, 15:09)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui anonimicus

      Zbor frecvent în Japonia. De la Chicagp la Tokio ortodorma trece deasupra polului nord. Acum 7-8 ani vare se mai vedeau ochiuri de apă, în ultimii ani vara se vede doar o pătură de gheață compactă. Bănuiesc că nu-i gheață de diar 10 cm grosime ca animalele artctice să poată să o spargr ca să pescuiască. Că doar acolo începe lanțul lor trofic. Așa că toate migrează mai la sud unde au acces la apă și la peștele din ocean.
    • -3 (11 voturi)    
      Gogule, e iarna (Duminică, 10 februarie 2019, 18:36)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui anonimicus

      Povestea cu banchiza semi-permanenta are loc vara. Iarna totul e inghetat bocna.
      PS- mai ramanea sa spui ca din cauza oamenilor care le-au invadat habitatul si au taiat copacii.
  • -5 (15 voturi)    
    Ursii albi ar fi trebuit sa dispara in anul 2007 (Duminică, 10 februarie 2019, 18:07)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Asa spunea prin anul 2000 desteptul de Al Gore, vicepresedintele lui Bill Clinton. Din cauza incalzirii globale ursii polari ar fi trebuit sa dea coltul, dar ce sa vezi, lui Fram si neamurilor lui pare sa le mearga bine si chiar s-au inmultit in unele regiuni.
    La vremea asta din an tot Oceanul Arctic e inghetat bocna, deci teoria ca ursii au venit pe insule din lipsa banchizei pe care sa vaneze nu are suport.
    Povestea cu lipsa gheturilor e valabila vara, cand Oceanul se dezgheata partial.
    • -3 (9 voturi)    
      Ce vremuri! (Duminică, 10 februarie 2019, 21:08)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      În '99 tocmai ajunsesem ca student la Georgetown. Al Gore, pe atunci încă vicepreședintele lui Clinton și creditat cu 99.9% șanse să ajungă următorul președinte începuse să-și facă campanie electrotală ecologistă prin campusuri.

      A ținut o conferință despre viitorul climatic al panetei asigurându-ne pe toți că dacă nu e ales el președinte atunci până în 2010 Alaska va deveni suprapopulată și tancurile americane vor năvăli în regiunea arctică a Canadei... Auditoriul în care se abera urma să fie părăsit și Washington-ul devastat de furtuni de nisip la 40-50C...

      Și să vezi ce chestie: Gore n-a ajuns niciodată președinte. Suntem în 2019 și Washington-ul cu tot cu Auditoriul cel mare de la Georgetown Medical School e tot acolo. Ba mai mult, în loc de furtuni de nisip are parte de viscole în fiecare iarnă de vreo 4-5 ani încoace. În 2017 eram blocat de viscol în aeroportul Reagan din Washington. Merkel ce urma să vină în prima ei vizită la Trump și-a amânat vizita din cazuă avionul ei n-a putut ateriza. Era martie... Când mă gândesc că în studenție mergeam cu fetele și chefuiam nopțile pe plajă la Virginia Beach (lângă Washington) de prin aprilie... Ce vremuri...
      • +3 (5 voturi)    
        Ce chestie (Luni, 11 februarie 2019, 9:47)

        arap [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Nu exista incalzire globala pentru ca....iarna. Hahahaha....uite am si eu una...nu exista deserturi pentru ca...oceanele.....:))))))))))
  • +5 (7 voturi)    
    sunt simpatici (Duminică, 10 februarie 2019, 19:14)

    zizin [utilizator]

    https://www.youtube.com/watch?v=QAVkUTcD-oI
    https://www.youtube.com/watch?v=egGnj32sLoA
  • +4 (8 voturi)    
    Of (Luni, 11 februarie 2019, 5:56)

    europeanul2 [utilizator]

    Mai avem putin si am omorat totul. Ne mai ramane sa ne omoram intre noi si...ajungem aproape ca Marte. Ursii aia nu s-au adunat acolo intamplator. Incalzirea globala le-a restrans habitatul si resursele de hrana. Niciun animal salbatic nu cauta compania oamenilor decat atunci cand ori este invatat de catre oameni ori cand nu are de ales. Omul e cel mai distrugator animal.
    • 0 (0 voturi)    
      Esti patetic dar fara acoperire (Marţi, 12 februarie 2019, 16:34)

      Intermezzo [utilizator] i-a raspuns lui europeanul2

      De ce? Fiindca pe ursi nu numai ca nu i-am omorit dar chiar i-am PRASIT. Erau 850 in toata tara in 1950 iar acum sunt peste 7000. Uite aici graficul inmultirii ursilor in Romania :

      http://goo.gl/iEmzRS

      Pai daca s-au inmultit in halul asta cum o sa le mai ajunga habitatul si sursele de hrana? Dar la noi a-i caina pe ursi si a le plinge de mila cind ei se inmultesc ca ciupercile a ajuns sport national.