Avertisment pentru diplomații europeni: În Bruxelles activează circa 450 de spioni ruși și chinezi

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 10 februarie 2019, 9:38 Actualitate | Internaţional


Spionaj
Foto: pixabay.com
Divizia de securitate internă a Serviciului European de Acţiune Externă (SEAE) a avertizat că există sute de agenţi ai serviciilor de informaţii ruse şi chineze la Bruxelles, potrivit unor diplomaţi ai UE citaţi în ediţia de weekend a cotidianului german Die Welt, relatează DPA și Agerpres.

Conform Die Welt, SEAE estimează la circa 200 numărul spionilor ruşi şi la circa 250 numărul spionilor chinezi din capitala europeană.

Diplomaţii europeni sunt atenţionaţi să evite anumite locuri, printre care un restaurant şi o cafenea din apropierea principalei clădiri a Comisiei Europene şi a sediului Serviciului European de Acţiune Externă.

Agenţii ruşi şi chinezi sunt angajaţi în special la ambasadele şi misiunile comerciale ale ţărilor lor, conform articolului din Die Welt.

















5113 vizualizari

  • +15 (25 voturi)    
    Rușii sunt ca gândacii de bucătărie. (Duminică, 10 februarie 2019, 9:56)

    Rescator [utilizator]

    Foșgăie pe tot globul pentru revoluția lor mondială,
    care in capul lor plin de votcă se numește *eliberarea* popoarelor oprimate de capitaliști.
    Chiar dacă,temporar,au rămas orfani de ideologia
    bolșevică,ei nu au renunțat la ambițiile imperiale,
    scoțând la inaintare panslavismul și panortodoxismul,
    chiar dacă doar 16% se declară creștini ortodocși,
    restul fiind atei și musulmani.
    Chinezii care s-au aliat conjuctural cu rusnacii caută
    să fure,ca de obicei,secrete militare și tehnologice,
    pentru a accelera inarmarea fără măsură.
    In Romănia serviciile ruso-sovietice sunt prezente de
    100 de ori mai mult decât in Belgia.Oamenii lor sunt in partidele politice,in Parlament,Guvern,Ministere,
    in Agenții Guvernamentale și in marile companii.
    Statul Român de astăzi este doar in grja lui
    Dumnezeu!
    • +8 (12 voturi)    
      Sunt alaturi de tine (Duminică, 10 februarie 2019, 12:11)

      CruceaLuiDragnea [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Rusia trebuie eliberata de rusi. Pe Jupanul Adita l-au mierlit cand a vrut sa dea drumul la planul Lebensraum Ost. Bunica-miu a luptat la Cotul Donului cu speranta ca va scapa lumea de hominizii astia belicosi. N-a fost sa fie, poate reusim noi sa punem capac la ce au inceput ei.
  • -18 (32 voturi)    
    old school (Duminică, 10 februarie 2019, 9:56)

    Mazeta [utilizator]

    În 2013 Comisia Europeană se plângea că NSA le-a băgat microfoane în clădiri și le-a virusat toate computerele. După 6 ani aflăm că spionii ruși și chinezi încă stau prin cafenele și trag cu urechea la ce vorbesc la un șpriț Siegfried Mureșan și Monica Macovei.
    • +10 (10 voturi)    
      asa e (Duminică, 10 februarie 2019, 14:11)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Chestia e ca sunt cam multi pentru rezultatele alea de r..t.

      Mai retrageti si voi din ei, ca o sa creasca preturile in restaurantele din Bruxelles, din cauza cererii lui taica D,

      De ce sa le dea alora bani degeaba si nu voua, ca tot va pierdeti viata la tastatura pe doi lei?
  • +14 (22 voturi)    
    In Romania spionii rusi sunt la vedere (Duminică, 10 februarie 2019, 10:19)

    carbid [utilizator]

    Conduc guvernul, fac bugetul...
  • -10 (14 voturi)    
    in contrapartida, la Moskva si Pekin... (Duminică, 10 februarie 2019, 11:31)

    demaGOGU [utilizator]

    ...activeaza cateva sute de spioni europeni.

    care este relevanta acestei stiri?
    • +6 (6 voturi)    
      Nu trebuie sa ai cateva sute (Duminică, 10 februarie 2019, 15:48)

      CruceaLuiDragnea [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Ci doar 2-3 cu bani la ei. In rest platesti gunoaiele sa se spioneze si sa se omoare intre ele.
    • +4 (4 voturi)    
      Pekin? pe bune? (Duminică, 10 februarie 2019, 21:47)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Ai ramas la ortografia sovietica?
      Eu stiam de ani buni ca se scrie Beijing.
  • +10 (14 voturi)    
    din Ro (Duminică, 10 februarie 2019, 11:39)

    Kosmos [utilizator]

    Avem Pe Norica , Nica , Pascu cozi de topor rusesti
  • +4 (6 voturi)    
    :-)) (Duminică, 10 februarie 2019, 14:08)

    Dedalus [utilizator]

    Ce bine, Imi era teama ca sunt 500.
  • +7 (7 voturi)    
    Spioni? (Duminică, 10 februarie 2019, 16:07)

    Observatory [utilizator]

    ceva din ei sunt chiar aici și nu sunt de origina rusa cu chiar romană , au rolul de a “bagă fitile “ sa prosteasca prostimea .
    Susținerea PSD ul este foarte important pentru Kracanel...