Toader: Informaţii despre Kovesi au ajuns la Parlamentul European; asociaţiile profesionale ale magistraţilor au facilitat comunicarea

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 7 februarie 2019, 23:41 Actualitate | Internaţional


Tudorel Toader
Foto: Digi24
Ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, a declarat joi, pentru Agerpres, că informaţii despre Laura Codruţa Kovesi au ajuns deja la Parlamentul European şi la omologii săi, dar nu au fost transmise de el, asociaţiile profesionale ale magistraţilor fiind cele care ar fi "facilitat" comunicarea.

Întrebat dacă le-a prezentat omologilor din statele membre decizia Curţii Constituţionale a României privind demiterea din funcţie a Laurei Codruţa Kovesi sau dacă şi-a schimbat părerea în această privinţă, în contextul apariţiei fostei şefe a DNA pe lista celor trei procurori care candidează pentru conducerea Parchetului European, Tudorel Toader a declarat că îşi menţine punctul de vedere.

"Nu mi-am schimbat şi, de regulă, eu când îmi exprim un punct de vedere, îl exprim documentat, ulterior rareori mi-l schimb. Comunicarea a fost facilitată de asociaţiile profesionale de magistraţi, care înţeleg că s-au adresat miniştrilor, sigur, de pe poziţii oarecum diferite. Din câte am aflat eu, informaţiile deja sunt circulate şi ajunse la miniştrii de justiţie, nu de la mine, ajunse la miniştrii de justiţie, ajunse chiar şi la Parlamentul European", a precizat ministrul Justiţiei, pentru AGERPRES.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















8343 vizualizari

  • +17 (19 voturi)    
    se largeste cercul (Joi, 7 februarie 2019, 23:45)

    anonim3 [utilizator]

    Inca unii care se compromit! De ce sa ramana Tudorel si Guvernul singuri in penibilitatea lor? Sa li se alature si slugile din asociatii!
  • +13 (15 voturi)    
    Asociația sinistrei de la Oradea? (Vineri, 8 februarie 2019, 0:56)

    jorj_bv [utilizator]

    Magistrații sunt foarte orgolioși și extrem de politizați, așa că sunt zeci de asociații profesionale. Ca orice avocat, stii că un magistrat minte când i se mișcă buzele
    • +5 (7 voturi)    
      Garbovita Sputnik UNJR= 100 mebrii & psdista ? (Vineri, 8 februarie 2019, 9:30)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

      Asta sustinea si pragul din Ordonanta 13 !!!
      Totusi numarul magistratilor din justitie este de cca 7.000, iar singurul reprezentant oficial al tuturor acestora este CSM.
  • +16 (16 voturi)    
    Bun asa (Vineri, 8 februarie 2019, 1:15)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    E foarte bine! Abuzurile acestui procuror sef trebuie sa inceteze. Poate in sfarsit o vom revoca din DNA. Si daca cineva se impotriveste, propun sa ne folosim de CCR, mai ales ca nu exista precedent, merge usor.

    Acum, in alta ordine de idei, as dori sa stiu cine a "facilitat". Intreb pentru ca vreau sa ii felicit pentru ajutorul dat injencherii statului paralel.

    In niciun caz nu e un blacklist pentru magistrati sau asociatii care ar lucra pentru ciuma rosie. Ce ziceti? Ca nu e vorba de DNA si Kovesi? Ce?? Parchetul European? Nu exista, Plecati d-aici... Kovesi nu are sanse nici macar sa iasa prima pe lista scurta, daramite sa candideze. Cum? Este deja?

    AOLEU!!! ALARMA !!! Nea Mustata, Bubosila, faceti ceva, repede!!!! Ce? Prea tarziu, nu se poate?

    Eh, tot nu-mi fac griji pentru ca stapanul iubit Dracnev sustine ca e nevinovat. La fel ca Motocicleanu. Deci nu au de ce sa-si faca griji. Chiar dinti de grebla sustinea ca nu are treaba cu TelDrum. Deci pe bune, care e problema daca iese asta procuror pe UE? Mai ales ca in RO nu se fura.
  • +15 (15 voturi)    
    Nu are nici macar curaj sa recunoasca ca el... (Vineri, 8 februarie 2019, 1:36)

    Lucky1 [utilizator]

    ..este la baza acestui demers.
    Acelas tertip las ca si in cazul: "nu eu, Presedintele a destituit...."
    Ce individ gaunos si urat mirositor?! de altfel, ce sa te mai mire? Daca s-a asociat cu tipi de teapa lui Dragnea, desi, cred ca Dragnea nu-l place, il dispretuieste dar il pastreaza atat timp cat este necesar.
    • +11 (11 voturi)    
      Cine se aseamana se aduna (Vineri, 8 februarie 2019, 7:18)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      Si Rapanosul asta mental, ca asa s-a umplut de bube, e Prime Material pt psd.
    • +10 (10 voturi)    
      A semnat-o anonima (Vineri, 8 februarie 2019, 8:50)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      "un grup de tovarasi"
      Ce bou!!
  • +9 (9 voturi)    
    Gata, mah, totul s-a terminat (Vineri, 8 februarie 2019, 7:57)

    Gojifruit [utilizator]

    Nu mai are acum nicio sansa Kovesi. Daca a trimis Tudorel scrisorica...
  • +7 (7 voturi)    
    Caragiale curat (Vineri, 8 februarie 2019, 9:34)

    Gandila [utilizator]

    O scrisoare pierduta .. de la stim noi cine , trimisa catre stie el cine , prin nu mai stie nimeni cine ... ma lasi ..? o sa crape ranza 'n el ....