UPDATE Liderii statelor UE îl recunosc, oficial, pe Juan Guaido drept președinte interimar al Venezuelei

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 4 februarie 2019, 11:41 Actualitate | Internaţional


Juan Guaido
Foto: Captura YouTube
Spania, Franța, Marea Britanie, Suedia, Austria, Danemarca, Germania și Olanda îl recunosc pe Juan Guaido ca președinte interimar al Venezuelei. Decizia vine după ce ultimatumul dat lui Nicolas Maduro de a organiza alegeri anticipate a expirat, potrivit The Guardian și Reuters.

UPDATE În timp ce tot mai multe state membre UE au anunțat că îl recunosc pe liderul opoziției drept președinte, iar UE a pregătit un draft de declarație politică a blocului comunitar, Marea Britanie a transmis că ”analizează mai multe variante, inclusiv impunerea unor sancțiuni, pentru a aduce democrația și pacea înapoi în Venezuela”. Acesta este mesajul dat de purtătorul de cuvânt al premierului Theresa May.

"Poporul Venezuelei merită un viitor mai bun. Au suferit suficient, iar regimul Maduro trebuie să se încheie. A venit vremea alegerilor libere și corecte”, a mai precizat purtătorul de cuvânt.

UPDATE Statele membre UE îl vor recunoaște pe liderul Adunării Naționale Juan Guaido ca președinte interimar al Venezuelei, se arată și în draftul unei declarațiie politice a UE, citată de Reuters.

Declarația vine în contextul în care, în ultimele zile, liderii UE au deliberat asupra modului în care ar trebui să abordeze criza din Venezuela. Opt state l-au recunoscut deja pe Juan Guaido ca președinte în exercițiu, după expirarea ultimatumului dat lui Nicolas Maduro pentru organizarea de alegeri anticipate. Cu toate acestea, au fost și state membre UE care au acționat cu mai multă prudență, îngrijorate de faptul că s-ar putea crea un precedent în ceea ce privește recunoașterea unui lider auto-proclamat.

Draftul declarației UE subliniază însă că o astfel de recunoșatere este mai degrabă o preorgativă națională, care ține de decizia fiecărui stat membru, și nu o decizie a blocului comunitar. Va deveni poziția oficială a UE doar în cazul în care niciunul dintre cele 28 de state membre nu va ridica obiecății, în mod oficial, până la miezul nopții.

”Fiecare stat membru al UE îl va recunoaște pe Juan Guaido, președintele Adunării Naționale, ca președinte interimar al Venezuelei„, se arată în draft, precizându-se, de asemenea, că UE cere organizarea de ”alegeri democratice, libere și corecte”.

Președintele francez Emmanuel Macron s-a alăturat statelor care l-au recunoscut, oficial, pe liderul Opoziție drept președinte în exercițiu.

”Poporul venezuelean are dreptul de se exprima liber și democratic. Franța îl recunoaște pe Guaido ca președinte în exercițiu pentru a declanșa alegeri anticipate. Susținem grupul de contact, creat împreună cu Uniunea Europeană, pentru această perioadă de tranziție„, a anunțat, luni, pe twitter, președintele francez Emmanuel Macron.


Un anunț similar a fost făcut și de premierul spaniol. „Îl recunosc pe președintele Adunării Naţionale a Venezuelei, domnul Juan Guaido, în funcția de președinte interimar", a declarat premierul Spaniei, Pedro Sanchez, într-un interviu televizat, adăugând că Venezuela are nevoie de alegeri libere și corecte cât mai curând posibil.

Jeremy Hunt, ministrul britanic de Externe, a declarat într-un mesaj postat pe Twitter că „Nicolas Maduro nu a organizat alegeri prezidențiale în conformitate cu ultimatumul de opt zile pe care i l-am oferit. Ca urmare, Marea Britanie, împreună cu aliații săi europeni, îl recunosc pe Juan Guaido ca președinte interimar până la organizarea unor noi alegeri".

"Danemarca îl recunoaște pe președintele Adunării Naționale până la următoarele alegeri libere și democratice", a afirmat ministrul danez de Externe, Anders Samuelsen, adăugând că "aplaudă declarațiile similare ale altor state membre UE".

Cancelarul austriac Sebastian Kurz a informat de asemenea că îl recunoaște pe Juan Guaido ca președinte interimar al Venezuelei.

Șapte state din Uniunea Europeană i-au dat lui Maduro un ultimatum până duminică să ceară alegeri anticipate, avertizând că îl vor recunoaște pe Juan Guaido în funcția de președinte. Franța, Germania, Spania și Marea Britanie și-au coordonat îndeaproape susținerea pentru Guaido. Niciuna dintre aceste țări nu este de acord cu o intervenție militară sugerată de președintele american Donald Trump.

















7779 vizualizari

  • -21 (43 voturi)    
    i-auzi (Luni, 4 februarie 2019, 12:06)

    aplaudatu [utilizator]

    Asta nu este o incalcare flagranta a statului de drept?
    ( ignor ce spune Macron si ala din UK by default)
    • -2 (24 voturi)    
      Presedinte neales vs prorus Petrolul sa traiasca! (Luni, 4 februarie 2019, 12:42)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui aplaudatu

      Unde este petrol, hop si razboi intre Rusia si USA. Rusia plateste pe unii, USA pe altii. Iar oamenii nu inteleg nimic.
      Pe sistemul asta, de ce nu este Malin Bot presedinte acum in Romania?
      • +6 (22 voturi)    
        eterna retorica leftista (Luni, 4 februarie 2019, 13:18)

        jondo [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        US sunt producatorul de petrol no.1 mondial; nu au nevoie de petrolul altora. dupa introducerea tehnologiei fracking pt zacamintele de sist, au atat de mult petrol ca nu mai au ce face cu el. au trebuit sa inchida puturi pt supraproductie, pt ca au pompat atata titei pe piata mondiala ca scazuse petrolul de la 140 la 45.
        si la 45, petrolul provenit din sisturi nu mai e rentabil.
        asa ca au redus productia pana a urcat la 60-65. rentabil si pt producatorii americani si ok si pt economiile occidentale.

        sau credeai ca petrolul au scazut pt ca s-au inteles arabetii din OPEC si rusii sa-l scada, sa le faca un bine occidentalilor?
        • -3 (19 voturi)    
          STOP exploatarii de SIST! (Luni, 4 februarie 2019, 13:47)

          Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui jondo

          Cum poti sa lauzi asa ceva? A fost criticat de Greenpeace si toate grupurile active de protectie a mediului!
          • -2 (10 voturi)    
            Juan Guaido e respins cu veto de Italia! (Luni, 4 februarie 2019, 16:20)

            simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

            Citat:
            "Italy announced the veto at an informal meeting of EU foreign ministers that started on January 31 in Romania"

            UE nu poate adopta o rezoluție de recunoaștere a lui Juan Guaido ca președinte al Venezuelei deoarece Italia a respins cu veto asemenea idee.
          • +2 (6 voturi)    
            Da, da, a fost criticat de rusi (Luni, 4 februarie 2019, 16:40)

            midufi [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

            din cauza ca le scade lor importanta intre producatorii de petrol.
            Atat, restu-i gargara... sau propaganda sovietica, sunt sinonime.
            • -2 (6 voturi)    
              Greenpeace este Rusia? Doar A3 poate zice asta (Luni, 4 februarie 2019, 17:20)

              Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui midufi

              Esti un indoctrinat Latrina 3 si Mircea Badea. Altfel nu inteleg de unde poti scoate asta.
              • +1 (3 voturi)    
                Greenpeace e o gluma proasta (Luni, 4 februarie 2019, 20:04)

                AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

                Adica nu mai e vorba nici de Green si nici de Peace.
                Dar daca pentru tine sunt fel de autoritate suprema stiintifica sa iti fie de bine.
                Comparatia cu A3 este de prost gust.
          • -2 (10 voturi)    
            Citeste bre, ca nu doare, citeste! (Luni, 4 februarie 2019, 17:39)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

            Citeste bre, ca nu doare, citeste!

            Citeste macar ce zice HN, daca nu esti in stare de altceva. Citeste macar in romaneste, daca nu pricepi nici o limba straina.

            Pe "Contributors" e un nene care explica cum e cu petrolul din Venezuela, dar si din US. Cand o da pe politica, nenea asta spune tampenii gramada, da' la petrol si geologie se pricepe (o sa-l dea curand afara astaia de la HN-Contributors, ca fiind incorect politic, da' asta-i alta poveste).

            Lasa dreaq GreenPeace sau tampeniile alora ca Al Gore care vine la conferinte la 300 de mile (500 km) cu Jet privat. Si da lectii de "incalzire globala" si "gaze de sist". Da, da lectii astora ca tine, ca mama idiotilor utili a fost si este intotdeuna gravida.
            • +2 (4 voturi)    
              hopa, rusii il citesc pe Cranganu? (Luni, 4 februarie 2019, 20:08)

              AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              Si ziceti voi gospodin ca la politica zice tampenii? Pai eu nu prea am vazut politica in articolele lui numai ca se pare ca voua nu prea va plac concluziile lui.
              Mai ales ca loveste in bugetul ciolovecilor si imlicit al postacilor lor.
              • -2 (4 voturi)    
                E a doua oara ca te bag in seama (Luni, 4 februarie 2019, 21:08)

                newlook [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

                E a doua oara ca te bag in seama anul asta; un adevarat record. Vad ca te tii scai de postarile mele ca cacareaza de coada oii. Macar de-ai invata ceva, da' tot taliban redus mintal ramai; nu iesi din "rusii, Dragnea, Koreea". Nu poti, asta-i datul tau.
                Acum da fuguta la mamica si lauda-te ca te-am bagat in seama; plimba-te erect-fudul pe langa postarile mele inca vreo doi ani.
                • +1 (3 voturi)    
                  Badea? tu esti mamica? (Luni, 4 februarie 2019, 21:33)

                  AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                  Te-ai sculat cu fata la podea si te-ai vazut erect?
                  Faptul ca esti un postac tembel pro-rus si pro-Dragnea nu are legatura cu mine ci cu tine. Deci uita-te in oglinda palmasule si dupa aia vorbeste.
                  PS postacii rusnaci sunt foarte artagosi zilele astea, o fi de la bugetul pe minus al lui Dragnea sau o fi de la banii pe care deja i-a pierdut Putin in Venezuela?
    • +4 (18 voturi)    
      statul de drept (Luni, 4 februarie 2019, 12:50)

      feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui aplaudatu

      Nu prea. In realitate nu trăiești în pădure si ca sa exiști trebuie sa te recunoască restul lumii. Deci asa cum sunt state care nu sunt recunoscute de altele ( noi de exemplu nu recunoaștem Kosovo) asa și conducerile nu sunt recunoscute. Daca toate tarile se aliază și sunt contra ta degeaba ești tu la putere ca n-ai cu ce cumpăra nimic din afara și dai mărunt din buze , ajungi ca Cuba cu mașini din anii 50. Plus ca de fapt Maduro este acuzat ca a furat alegerile.
      • 0 (14 voturi)    
        . (Luni, 4 februarie 2019, 13:29)

        aplaudatu [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

        Dupa episodul Kosovo am 0 incredere in ce spun "coalitiile" .
        De fapt ma ghidez dupa o regula simpla dar imbatabila , 0 erori in ultimii 20 de ani : realitatea este fix aia descrisa de "coalitii" dar invers.
      • -4 (14 voturi)    
        cum ar fi daca? (Luni, 4 februarie 2019, 13:59)

        premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

        cum ar fi daca maine ar veni ciolos si ar zice: gata, ba, eu sunt presedinte (sau premier) de azi
        ce face UE? il recunoaste?
        • +2 (4 voturi)    
          dar daca zice asta Dragnea? (Luni, 4 februarie 2019, 20:11)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

          fiindca asta e paralela semi-corecta cu situatia din Venezuela.
          Semi findca desi Dragnea ocupa aceeasi functie aproximativa cu Guaido, obtinuta in urma unor alegeri, Johannis nu seful Guvernului si Romania nu are inflatie de 120.000%
          Oricum comparatia cu Ciolos e prosteasca si tembela de-a dreptul.
    • +3 (7 voturi)    
      ignori din prostie ? (Luni, 4 februarie 2019, 13:58)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui aplaudatu

      ignori din prostie ?
    • +4 (14 voturi)    
      Al cui stat de drept? (Luni, 4 februarie 2019, 14:00)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui aplaudatu

      Al Rusiei, al Chinei? Unde e statul ala de drept? In Romania lui Ceausescu era stat de drept?...Lumineaza-ne, te rugam.
      • -5 (11 voturi)    
        nici nocturna de pe Bernabeu nu te poate lumina (Luni, 4 februarie 2019, 15:19)

        premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        poate in viata urmatoare pricepi
        • +2 (2 voturi)    
          Multam fain! (Luni, 4 februarie 2019, 18:14)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

          In viata urmatoare astept. Sper sa te regasesc printre cei luminati...
    • +6 (8 voturi)    
      Astea sunt presiuni politice. (Luni, 4 februarie 2019, 14:05)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui aplaudatu

      Preferi presiuni militare.Așa se face în democrație,faci presiuni politice,îi explici,până când cei care se cred reprezentanții lui Dumnezeu pe Pământ renunță la prostiile lor și lasă populația să trăiască liber.
    • +4 (4 voturi)    
      Normal ca ignori Franta si UK (Luni, 4 februarie 2019, 16:41)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui aplaudatu

      Adevarat ai grait, tu slujesti la stapanul rus.
  • -18 (46 voturi)    
    democratia in actiune (Luni, 4 februarie 2019, 12:25)

    tahomir [utilizator]

    Iata cum aceste tari dau un bun exemplu. Nu mai sunt necesare alegeri , se poate decide cine conduce o tara in functie de cat de prietenos e fata de USA.
    Ganditi-va cate economii se pot face si ce beneficii ar fi daca energia cheltuita in campanii electorale ar fi folosita in alte scopuri.
    Propun se trecem la monarhie direct. Sau sclavagism, de ce nu?
    • +8 (20 voturi)    
      hehe (Luni, 4 februarie 2019, 12:43)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Iata cum aceste tari dau un bun exemplu. Nu mai poti pune jandarmii sa bata si sa gazeze populatia pe motiv ca ai foat csndva ales. Ca numai Rusia si Coreea de nord te mai baga in seama.

      Daddy: tu esti urmatorul! Iar PSD va fi scos in afara legii si desfiintat.
      • -4 (20 voturi)    
        PSD e sprijinit de Israel si de USA (Luni, 4 februarie 2019, 13:16)

        tahomir [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        tu de ce crezi ca tot cumpara daddy armament?
        de ce crezi ca s-a dus in USA?
        Daddy stie foarte bine unde e centru de putere mondial si nu e nici la Beijing si nici la Moscova
        De ce crezi ca are consilieri americani?
        poate esti printre naivii care cred ca USA sprijina democratia si e impotriva dictatorilor?
        USA sprijina doar propriile ei interese, lucreaza la fel de bine si cu democratii ca in Europa si cu dictaturi abjecte.
        Daca insa nu le iese pasenta vor rasturna atat dictaturi cat si democratii,
        Ma rog, voi traiti intr-o lume minunata asa cum e descrisa la grupe mijlocii si grupa mare de la gradinita , acolo unde va este nivelul de intelegere.
        • +6 (14 voturi)    
          Nu stim de ce are .. (Luni, 4 februarie 2019, 13:40)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

          ... dracnea consilieri americani. Ce stim, insa, e ca are consilieri israelieni..

          De ce crezi ca a anuntat ca muta ambasada Romaniei la Ierusalim? De ce crezi ca a facut vizite in Israel? De ce crezi ca veorica a fost in Israel? De ce crezi ca Medicul personal al premierului israelian este noul consilier al veoricai?

          - "Safi Shaked, unul dintre consultantii politici ai liderului PSD, a lucrat pentru mai multe campanii electorale ale lui Benjamin Netanyahu. Pe aceasta cale s-a realizat apropierea dintre cei doi lideri politici."

          - "Liviu Dragnea a fost in vizite repetate in Israel, mai mult sau mai putin oficiale, folosind relaţia cu acest stat ca o oportunitate de a scapa din izolarea diplomatică impusa de Uniunea Europeana."

          - "Presa românească a dedicat materiale succinte unui eveniment extrem de important, care s-a petrecut în ianuarie 2016 la Bruxelles. Aici a avut loc cea mai recentă întrunire a Congresului Evreiesc European (EJC), întrunire în cadrul căreia, între altele, domnul Liviu Dragnea a primit, ca să citez zisa presă românească, „cea mai înaltă distincţie acordată de ECJ, Compasul Ierusalimului".

          Dragnea este singurul român care a fost onorat în acest mod, ceea ce arată aprecierea de care se bucură în rândul comunităţii evreieşti din Europa. Evident, o reuşită a politicii noastre externe şi o recunoaştere a anvergurii internaţionale a domnului Dragnea.

          Episodul este menţionat în CV-ul oficial al liderului PSD cu următoarea motivaţie a neobişnuitului gest: „pentru contribuţia personală adusă promovării conceptului de toleranţă şi combaterea negaţionismului Holocaustului, pentru prietenia arătată faţă de Statul Israel şi sprijinul acordat Comunităţii Evreieşti".

          - de cate ori a fost dracnea in SUA?...Si cine l-a primit pe dracnea in SUA?...

          _ si nu, PSD-ul nu este sprijinit de SUA, iar asta se stie si la grupa mijlocie de la gradinita, asta dovedind ca nu prea ai trecut pe la gradinita.
          • +1 (7 voturi)    
            erata-consilieri israelieni (Luni, 4 februarie 2019, 14:01)

            tahomir [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            nu ca ar fi mare diferenta fata de aia americani, lucreaza in tandem
        • +1 (1 vot)    
          Faci confuzii grave. (Luni, 4 februarie 2019, 18:52)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

          Consilieri evrei nu înseamnă Statul Israel.Consilieri americani nu înseamnă SUA.Dragnea nu înseamnă România decât dacă face ce spune poporul român.Când face ce vrea el este nimeni(d.p.d.v. politic).Pe de altă parte îți este greu să înțelegi că sunt oameni deștepți care se pricep să-ți dea sfaturi și dacă le urmezi poți face politică fără riscuri.O avea Dragnea consilieri evrei și americani,dacă nu le urmează sfaturile cheltuie banii degeaba,dar nu sunt banii lui..Pe de altă parte când faci lucruri rele nu-ți trebuie consilieri:Deci Dragnea are consilieri așa de sclifoseală,să-și impresioneze proștii care îl susțin.
      • +1 (11 voturi)    
        hahahahaha (Luni, 4 februarie 2019, 13:44)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        "Nu mai poti pune jandarmii sa bata si sa gazeze populatia pe motiv ca ai foat csndva ales." - Vive la France!
    • +10 (18 voturi)    
      fix pe dos (Luni, 4 februarie 2019, 12:45)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      exact asta au cerut statele respective: alegeri corecte
    • 0 (16 voturi)    
      Corect! (Luni, 4 februarie 2019, 13:04)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Buna observatie! Prostii astia de comenteaza habar nu au de democratie. Cel mai democrat a fost Ceausescu, mai ales ca el castiga alegerile cu, sa ma scuzi daca ma insel, 98%. Daca nici asta nu era democratie si nici astea nu erau alegeri, atunci ce sa mai zicem? Mars ma' americanilor de-acolo, jos labele de pe petrolul (greu de rafinat si rafinat doar de rafinariile din SUA) poporului Venezuelean. Lasati China si Rusia sa apere democratia din Venezuela...

      Si nici nu suporti PSD-ul, doar pe borfasi.. si aia nu pe toti, doar pe cei dovediti.
    • 0 (10 voturi)    
      Monarhie? vrei sa spui dictatura ereditara? (Luni, 4 februarie 2019, 14:13)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Singurul motiv pentru care in Venezuela nu a urmat la 'tron" fiu-su era ca nu avea unul.
      Sclavagism? cum numesti o dictatura comunista in care inflatia e de 120.000% dar conducatorul pretinde ca pe strazi curge lapte si miere?
  • +15 (27 voturi)    
    . (Luni, 4 februarie 2019, 12:30)

    Ingwar [utilizator]

    Romania nu o face ? sau Dragnea inca asteapta intructiuni de la kremlin ?
    • +4 (12 voturi)    
      Johannis trebuie sa recunoasca, nu Dragnea (Luni, 4 februarie 2019, 12:39)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Ingwar

      Johannis este presedinte, nu Dragnea
      • -5 (11 voturi)    
        hei (Luni, 4 februarie 2019, 13:46)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Iohannis e presedinte pana o sa-l recunoasca altii pe Dragnea, nu?
    • +5 (9 voturi)    
      instructiunile au venit (Luni, 4 februarie 2019, 13:15)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui Ingwar

      vezi postarile pesedacilor, dar dracnea e ocupat sa-si faca selfie cu bugetul deocamdata.
  • -3 (17 voturi)    
    bani la buget nu-s (Luni, 4 februarie 2019, 12:41)

    ZVrk [utilizator]

    ... la ce sa mai facem alegeri prezidentiale anul asta? Mai ales ca romanii e prosti, poate voteaza iar cu dracnea. Intrebam pe Junkersi pe cine vor si gata, se rezolva "democratic" sa avem joianis pana la moarte!
  • -1 (15 voturi)    
    diferențe de articol hotărît (Luni, 4 februarie 2019, 12:47)

    baligosul [utilizator]

    Liderii a 7 state din Europa nu înseamnă că toate statele îl recunosc, cel puțin pînă acum ca președinte pe Guaiado.
    • -5 (15 voturi)    
      Ba da. Pentru astia prea-aplecati, ca HN... (Luni, 4 februarie 2019, 13:42)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui baligosul

      Ba da. Pentru astia prea-aplecati, ca HN si raspandacii, asta inseamna. Daca cuvanta Stapanul Teuton, aia e...pentru ei.
      Doar nu credeai ca HN scrie pentru astia care isi folosesc si propriul cap?
      • +3 (11 voturi)    
        Da ruskisor (Luni, 4 februarie 2019, 14:17)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Il recunoastem pe Guaido si il vrem pe Maduro inapoi la meseria de sofer. Ai probleme cu asta? Scrie la Sputnik, la Putin, la FSB! sa rezolve problema.
        • -1 (5 voturi)    
          Bine mai talibanel, cum spui tu (Luni, 4 februarie 2019, 17:57)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          Bine mai talibanel, cum spui tu. Acum ia loc si spala-te pe trimestrul asta. Puti !
          • 0 (0 voturi)    
            Mai postacel trist (Marţi, 5 februarie 2019, 11:13)

            midufi [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            nu mai injura, mosule, nu-i frumos.
            Si asa credibilitatea ta e negativa rau.
            Poate gasesti niste argumente, ceva.

            Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
    • -1 (9 voturi)    
      Ai dreptate... (Luni, 4 februarie 2019, 14:03)

      taro [utilizator] i-a raspuns lui baligosul

      mai sunt in EU si state conduse de caractere gen Orban sau Dragnea care danseaza dupa cum le canta Putin.
  • +4 (16 voturi)    
    Si Romania pe cine recunoaste? (Luni, 4 februarie 2019, 13:23)

    taro [utilizator]

    A vorbit Melescanu si Dragnea cu Moscova ca sa stie si ei pe cine sa recunoasca?
  • +1 (3 voturi)    
    Alegeri libere! (Luni, 4 februarie 2019, 14:31)

    delavrancea [utilizator]

    Asta ar trebui sa fie solutia corecta.Altfel intotdeauna va fi o parte ce nu o recunoaste pe cealalta.
  • -5 (7 voturi)    
    Si eu recunosc (Luni, 4 februarie 2019, 15:15)

    Namaste [utilizator]

    teoria chibriturilor...
  • -3 (3 voturi)    
    UE... (Luni, 4 februarie 2019, 16:28)

    Namaste [utilizator]

    ne-am procopsit...
  • +1 (1 vot)    
    Un caz relativ similar... (Luni, 4 februarie 2019, 16:29)

    Mirobo [utilizator]

    ...avem și noi unde LD ,presedintele Parlamentului ,râvnește la aceeași funcție.Lipsește susținerea.Și cazierul curat.
  • 0 (4 voturi)    
    Dupa Irak, Libia, Siria ... urmeaza Venezuela ? (Marţi, 5 februarie 2019, 6:09)

    utug [utilizator]

    "Liderii statelor UE îl recunosc, oficial, pe Juan Guaido drept președinte interimar al Venezuelei" ?

    Noam Chomsky:"If the Nuremberg laws were applied, then every post-war American president would have been hanged."

    Lideri ai UE, complici cu presedintii americani in dezastrele si crimele din Irak, Libia, Siria ... nu ar trebui si aceastia spanzurati ?

    If the Nuremberg Laws were Applied…
    Noam Chomsky
    https://chomsky.info/1990____-2/
    • 0 (2 voturi)    
      Chomsky e un mare lingvist dar un imens (Marţi, 5 februarie 2019, 10:24)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui utug

      Javrete comunist.