Ministru Britanic: UE ar fi iresponsabilă dacă nu va redeschide negocierile de Brexit

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 3 februarie 2019, 14:06 Actualitate | Internaţional


Liam Fox, secretarul britanic pentru comert
Foto: Wikimedia Commons
Liam Fox, ministrul britanic al Comerțului, susține că Uniunea Europeană ar da dovadă de "iresponsabilitate" dacă ar refuza redeschiderea negocierilor pe tema acordului Brexit, deși Bruxellesul a indicat în repetate rânduri că înțelegerea nu este renegociabilă.

"Chiar afirmă că nu vor negocia și vor ajunge la situația «fără acord»?", a declarat Fox într-un interviu pentru postul Sky News, potrivit Mediafax.

"Este în interesul nostru, al tuturor, să ajungem la acest acord, iar UE să spună că nici măcar nu vom discuta mi se pare destul de iresponsabil", a adăugat ministrul.

Premierul britanic Theresa May a afirmat că dorește să obțină de la UE anumite schimbări ale condițiilor acordului de Brexit, pentru a obține aprobarea Parlamentului de la Londra, însă Bruxellesul a indicat în repetate rânduri că dorește să ajute la clarificarea anumitor aspecte, însă înțelegerea nu este renegociabilă.

















1798 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    iar voi (Duminică, 3 februarie 2019, 14:09)

    DiDiRo [utilizator]

    nu sunteti IRESPONSABILI in niciun fel? Hai sictir!
  • -11 (15 voturi)    
    Si uite asa (Duminică, 3 februarie 2019, 14:09)

    Loverraft [utilizator]

    Iar va ramane Europa izolata...
    • +1 (3 voturi)    
      7 cititori (Duminică, 3 februarie 2019, 17:40)

      Loverraft [utilizator] i-a raspuns lui Loverraft

      Fara umor. And counting.
  • +13 (15 voturi)    
    Bruxelles a transmis către Londra condițiile (Duminică, 3 februarie 2019, 14:49)

    hic sunt leones [utilizator]

    în care se poate încheia un acord.
    Ce să mai negociem? Au fost negocieri și au fost trasate drepturi și obligații atât pentru UE cât și pentru GB de către negociatorii autorizati ai ambelor părți.
    Dacă GB nu este de acord cu aceste condiții, atributul de „iresponsabil” i se adresează în mod exclusiv, iar UE nu va face decât să trateze GB ca pe orice alt stat extracomunitar (adică firmele britanice vor trebui să îndeplinească toate condițiile pe care le îndeplinesc firmele chinezești când vor dori să vândă în spațiul economic european.
    Succes și n-aveți decât să vă bateți cu chinezii și cu americanii!
  • +3 (9 voturi)    
    Pai (Duminică, 3 februarie 2019, 15:34)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Astia ce mai cauta inca in UE? N-au plecat? Ce mai asteapta?
  • +8 (10 voturi)    
    Adevarata fata (Duminică, 3 februarie 2019, 15:44)

    UpNext [utilizator]

    a arogantei cu nostalgii imperialiste si a stupiditati diplomatice. UK se trumpizeaza pe zi ce trece.
    • +2 (2 voturi)    
      neah (Luni, 4 februarie 2019, 4:20)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      E aceeasi dintotdeauna. Perfidul Albion ;)
  • +10 (12 voturi)    
    Poor brits (Duminică, 3 februarie 2019, 16:00)

    Coco_papagal [utilizator]

    Mereu nedreptatiti si dezavantajati. Hai ca acum vor avea sansa sa arate lumii intregi cat de buni sunt. :)))
  • +3 (3 voturi)    
    a expirat termenul monsieur (Duminică, 3 februarie 2019, 19:32)

    g01an [utilizator]

    ce redeschidere daca nu mai e timp? acum este momentul sa luati voi o decizie, UE si-a facut deja socotelile. voi ati vrut sa iesiti si aveati termen 2 ani de zile. au trecut deja. pentru negocieri a fost mai mult decat suficient timp pana acum. fapte de acum incolo.