Leonora, fugită la 15 ani în Siria pentru a se alătura Statului Islamic, vrea să revină în Germania: „Vreau să-mi regăsesc fosta viață. Acum știu că a fost o greșeală”

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 februarie 2019, 16:53 Actualitate | Internaţional


Refugiati sirieni
Foto: Captura Facebook
Leonora avea 15 ani când a plecat din Germania spre Siria, unde s-a întâlnit cu soțul ei, jihadist în gruparea Stat Islamic (SI). Fugară azi din ultimul bastion al SI în estul sirian, tânăra vrea acum să se întoarcă în țară, împreună cu copiii ei, scrie AFP.

"Eram un pic naivă. Mă convertisem la Islam doar de două luni", a povestit femeia, palidă la față și cu un copil în brațe.

Leonora are azi 19 ani dar poți să îi dai și 30. După patru ani petrecuți în regiuni controlate de SI, tocmai a fugit din ultima zonă jihadistă din provincia Deir Ezzor, unde combatanții kurzi și arabi ai Forțelor Democratice Siriene (FDS) conduc în continuare ofensiva.

Ca și ea, mii de persoane au părăsit ultimele teritorii aflate în mâinile SI. Aceste persoane sunt primite de FDS, care le percheziționează și le interoghează pentru a identifica jihadiștii sau familiile lor în masa de civili.

Tânăra femeie și-a ridicat vălul negru al niqabului care îi ascunde chipul. Părul îi este acoperit de un fular bej cu puncte albe. Din timp în timp, surâde.

Debarcată în martie 2015 în Siria împreună cu cea mai bună prietenă, s-a căsătorit la trei zile după sosire.

"Stăteam acasă, găteam și făceam curat", spune această mamă de doi copii, care afirmă că a fost păcălită de propaganda SI pe rețelele sociale.

Alături de ea se află o altă soție a bărbatului ei. Jihadistul german Martin Lemke a fost arestat joi de FDS împreună cu o parte a familiei sale.

"La început, totul mergea bine"

Bărbații sunt ținuți separat și supravegheați de combatanții FDS.

Câteva sute de jihadiști străini sunt în prezent prizonieri ai forțelor kurde, care luptă împotriva SI cu sprijinul unei coaliții internaționale conduse de Washington.

Bărbații sunt închiși, în timp ce femeile și copiii sunt sub supravegherea FDS în tabere pentru refugiați, în nordul sirian.

Acest dosar este o adevărată bătaie de cap pentru administrația semiautonomă kurdă, care refuză să judece străinii și cere ca aceștia să fie trimiși în țările de origine. Dar guvernele occidentale sunt reticente.

Numeroși străini se află în continuare în cei patru kilometri pătrați pe care jihadiștii îi apără cu îndârjire în apropiere de granița irakiană.

Leonora spune că a trăit cea mai mare parte în Raqqa, fosta "capitală" a jihadiștilor în nordul Siriei, cucerită în octombrie 2017 de FDS.

"La început, totul mergea bine, când aveau marile orașe și mulți bani", își amintește ea.

"Când au pierdut Raqqa, am început să schimbăm casele în fiecare săptămână. Pierdeau câte un oraș în fiecare săptămână", continuă tânăra femeie.

După un avans fulgerător în 2014 și cucerirea a numeroase teritorii în Siria și în Irak, SI și-a văzut "califatul" prăbușindu-se sub loviturile multiplelor ofensive.

În apropiere de satul Baghouz, cucerit parțial de la jihadiști de FDS, zeci de femei în niqab, în principal irakiene, stau așezate cu copiii lor, cu saci și uneori cărucioare, așteptând transferarea spre tabarele de refugiați.



"Fosta mea viață"

Peste 36.000 de oameni au fugit din aceste zone de est ale Siriei de la începutul lui decembrie, în principal familiile SI, potrivit Observatorului Sirian pentru Drepturile Omului (OSDO). Printre ele, peste 3.200 de jihadiștii, potrivit ONG-ului.

Leonora spune că soțul ei - sosit în noiembrie 2014 în Siria, împreună cu prima sa soție, Julie M., din Franța - nu era un luptător, ci doar un informatician. "Repara computerele și laptop-urile", adaugă ea.

Cu toate acestea, potrivit informațiilor din presa germană, Lemke ar fi făcut parte din Hisba, poliția religioasă a SI, înainte de a se alătura "Amniyat", temutele servicii de "informații" ale jihadiștilor.

El ar fi avut contacte regulate cu fostul purtător de cuvânt al SI, Abou Mohammed al-Adnani, o persoană influentă a grupării, ucisă într-un raid aerian în 2016.

Leonora spune că a încercat să fugă de mai multe ori și că a fost chiar arestată și închisă într-o temniță la un moment dat.

Astăzi, nu își mai face iluzii în privința jihadiștilor, susține tânăra. "Au lăsat femeile de unele singure, fără hrană, nu le pasă de noi", acuză ea, furioasă.

Speră acum să revină în țara sa. "Vreau să mă întorc în Germania la familia mea. Vreau să-mi regăsesc fosta mea viață. Acum știu că a fost o greșeală".









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














12943 vizualizari

  • -4 (74 voturi)    
    Pai cat ti-a placut ciocanul LIBANEZ (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 16:57)

    Je__ [utilizator]

    Viata din Germania era cah.
    Acum ca s-au risipit aburii incepi sa vezi si scarnaveala din jur?
    • +16 (22 voturi)    
      sunt sigur (Duminică, 3 februarie 2019, 15:06)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Ca tu, la 15 ani, erai un monument de intzelepciune.
  • -7 (85 voturi)    
    . (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 16:57)

    aplaudatu [utilizator]

    Va primi casa, venit lunar , bunuri , ajutor de specialitate din toate partile si facilitati la absolut tot.
    Intre timp presa germana va continua sa deverseze minciuni despre romani si cum distrug ei civilizatia si valoarele.
    La cat mai multe leonore,zic.
  • +7 (81 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 17:10)

    [anonim]

  • -4 (64 voturi)    
    ahh acum e rau (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 17:13)

    Mistrelutz [utilizator]

    si d-aia vreau la mami la acasa..pana acum era bine,jihadistii aveau orasele mari si noi eram plini de bani si comfort..da'..acum..ce sa mai fac aici..asa..saraca si chiar fara mancare..mie nu-mi place asa.e greu. vreau la mami.
  • +3 (73 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 17:18)

    [anonim]

  • +4 (76 voturi)    
    Serios? (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 17:22)

    Gojifruit [utilizator]

    Dupa ce participi la decapitari, detonari de bombe si executii de toate felurile, nu faci puscarie pe viata? Iti reiei viata de cetatean european, ca dupa un an sabatic?
    • -19 (23 voturi)    
      da (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 21:56)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui Gojifruit

      si Merkel si Macron o sa ii puna pe altii sa le plateasca pensie de "reintegrare".
      Astia o sa stea cu degetul in fund si prostii o sa munceasca sa ii hraneasca.
  • -2 (62 voturi)    
    Greseala (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 17:28)

    mitg [utilizator]

    La puscarie pe viata, scarba de creatura.
  • -11 (37 voturi)    
    sigur... (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 17:41)

    Martha Logu [utilizator]

    .. daca te lepezi de credinta ta criminala.
  • -3 (57 voturi)    
    lasa , ramii acolo.. (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 17:59)

    exilatul [utilizator]

    """"Stăteam acasă, găteam și făceam curat", spune această mamă de doi copii....Alături de ea se află o altă soție a bărbatului ei ,jihadistul german Martin Lemke """
    ...si sa ai parte de acelasi "tratament" pe care l au avut cei care erau impotriva SI...
  • -9 (55 voturi)    
    :-/ (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 18:05)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Sa arzi in iad, tâmpita Leonora.
  • +15 (51 voturi)    
    Uluitor (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 19:42)

    muciflenduri [utilizator]

    Te crucesti cand vezi ce pot debita cetatenii de pe HN. Ma ia groaza la gandul ca indivizii astia vor fi parinti, ca isi vor educa odraslele.
    In articol este vorba despre o fata de 15 ani care face prostia vietii, la o varsta la care fete si baieti au tendinta sa ia cele mai cretine decizii si sa aiba cele mai proaste idei. Ce zic romanasii verzi? 'Sa arzi in iad','Sa fii omorata','La puscarie pe viata'.
    Altul e preocupat de faptul ca nemtii ii vor balacari pe romani..
    Cel mai probabil flacaii de la Hotnews nu vor aproba acest comentariu, pentru ca nu se integreaza in tonul cirezii, dar tot e ingrozitor ca toti comentacii vor procrea si isi vor 'educa' progeniturile.
    • -21 (29 voturi)    
      si socant (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 23:16)

      aplaudatu [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      ..iar asta nu e tot. Ar trebui pedepsiti parintii care au "educat" o fata de 15 ani sa considere normal sa plece la unii care decapiteaza oameni.
      Cu leonorele si partenerii de procreatie e usor de rezolvat, au comis-o sunt legi pentru asta dar vor exista mereu muciflenduri si onegeuri care vor saluta si incuraja nebunia asta.
      Am impresia ca sunt legi si pentru asta..
    • -12 (38 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 23:55)

      [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

      • +14 (32 voturi)    
        bati campii (Duminică, 3 februarie 2019, 10:35)

        telox [utilizator] i-a raspuns lui

        La 15 ani o fata habar nu are de viata, crede ca orice ce zboara se mananca. A cazut in plasa propagandei asa cum naivii maturi de pe la noi cad in plasa promisiunilor desarte ale PSD.

        E stupid sa o acuzi de terorism si crime cand ea habar nu avea pe ce lume se afla. Acum ca a aflat are sansa sa indrepte lucrurile, asta daca nu ar intampina obiectii stupide ca ale dumitale.
        • -11 (17 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Duminică, 3 februarie 2019, 14:12)

          [anonim] i-a raspuns lui telox

        • -10 (16 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Duminică, 3 februarie 2019, 14:14)

          [anonim] i-a raspuns lui telox

      • +13 (13 voturi)    
        esti intr-o ureche (Luni, 4 februarie 2019, 2:11)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui

        Stiu ca-mi pierd timpul cu zurlii, dar risc o intrebare. Cum reuseste o fata de 15 ani sa plece din Germania pana in Siria? Nu are parinti? Statul nu exista? Orice adolescent poate pleca de capul lui intr-o zona de razboi?
        De unde stii matale ca s-a dus sa ucida? Poate voia un penis de credincios. Poate fusese prostita ca asta e chemarea ei. Tot felul de agarici detin adevarul absolut si vor sa fie si judecatori, cand ei abia leaga doua cuvinte.
  • -9 (41 voturi)    
    era bine, ai? (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 19:49)

    oldman_boy [utilizator]

    Că aveau jihadiștii orașele mari zice.
    Adică alții erau alergați așa cum este ea acum.
    Da' acum se pune.
  • -9 (39 voturi)    
    "am început să schimbăm casele (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 19:56)

    revo [utilizator]

    in fiecare saptamana". Erau casele voastre? In niciun caz! Ce cautati in casele altor oameni, scarba? De ce n-ai murit? De ce mai traiesti? De ce ti se permite sa mai traiesti, vaca nebuna?
  • -8 (44 voturi)    
    ipocrita (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 20:24)

    un oarecare [utilizator]

    cat timp talibanii aveau bani si marile orase sub control " era bine " cum spune fatuca.
    dupa ce puterea nu a mai apartinut fundamentalistilor nu i-a mai placut. vrea inapoi in civilizatie.
    stiu ca nu o sa fie cum zic, dar fata asta nu merita o a 2 a sansa.
  • -11 (39 voturi)    
    Eleonorele astea (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 20:47)

    POMPIERUL [utilizator]

    Sunt nu mai putin decit ”bombe cu ceas, umane” . Spun asta deoarece au fost radicalizate. Daca vor fi acceptate in Europa, o vor distruge din interior. Sunt razbunatori si transmit asta si generatiilor viitoare, sentimentul suferintei eterne din partea cotropitorilor europeni si americani , care s-au bucurat de petrolul lasat lor de profet.
  • -9 (37 voturi)    
    nu inteleg (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 20:56)

    martel55 [utilizator]

    de ce se complica cu acei prizonieri?mai crede cineva ca pot fi recuperati? e evident ca daca se intorc in europa vor comite doar crime si asasinate, asa ca mai bine i-ar lichida direct decat sa ii ia prizonieri
    • -11 (35 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 23:56)

      [anonim] i-a raspuns lui martel55

  • +13 (35 voturi)    
    Sigur, tanara a gresit si a dat dovada de prostie (Duminică, 3 februarie 2019, 10:05)

    arap [utilizator]

    Dar nici comentariile de aici nu sunt mai breze.
    • -9 (21 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 3 februarie 2019, 10:29)

      [anonim] i-a raspuns lui arap

      • -3 (15 voturi)    
        de ce sa n-o lase (Duminică, 3 februarie 2019, 13:58)

        Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui

        acolo unde, pe merit, este?
    • -8 (12 voturi)    
      confirmi! (Duminică, 3 februarie 2019, 13:57)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui arap

      .
  • -9 (21 voturi)    
    Pai daca Leonora ar avea din nou.. (Duminică, 3 februarie 2019, 14:34)

    mircea_cjn [utilizator]

    ..mari orase și bani mulți... ar reveni la ISIS, nu? Că ar fi din nou bine, nu?
    Iși dă seama acum ce a greșit această Leonora?
    Părerea mea e că, nu.
    Lipsă crasă de educatie , dupa parerea mea.
  • +4 (6 voturi)    
    Lupii moralistii infiereaza cu manie proletara (Luni, 4 februarie 2019, 8:28)

    nistor.p [utilizator]

    A gresi e omeneste, a persista in greseala e diabolic, unii de aici nu pot sa uite si sa ierte. probabil tot aia care-si fac cruci largi cand trec pe la biserica sa-i vada lumea.