FOTO VIDEO Vortexul polar din Statele Unite: Cel puțin opt persoane au murit din cauza zăpezii și temperaturii scăzute

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 31 ianuarie 2019, 13:35 Actualitate | Internaţional


Vortex Polar in SUA
Foto: Captura Twitter
Cel puțin opt persoane au murit din cauze legate de vântul polar care a adus în SUA temperaturi de minus 30 de grade Celsius în Chicago - mai frig decât în unele părți din Antarctica - și minus 27 grade Celsius în Dakota de Nord. Mii de zboruri au fost anulate, școlile închise, iar poșta din Chicago își suspendă livrările, relatează BBC și The Guardian.

20 de milioane de oameni din Statele Unite continentale sunt aștepați să experimenteze temperaturi de minus 28 de grade sau mai scăzute la sfârșitul acestei săptămâni.




Un bărbat de 55 de ani a murit într-un garaj din Milwaukee, după ce ar fi îndepărtat zăpada cu lopata, un bărbat a murit, după ce a fost lovit de un plug de zăpadă în zona Chicago, iar un cuplu a murit în nordul Indianei, după ce mașina în care era s-a ciocnit cu o alta.

Miercuri, doi rezidenți din Michigan au fost găsiți morți în cartier, oficialii spunând că e posibil ca aceștia să fi fost dezorientați de vreme și să fi mers aiurea, fără să fie îmbrăcați potrivit.
În Pekin, Illinois, NBC News a raportat că un bărbat de 82 de ani a murit de hipotermie în fața casei sale.



De asemenea, și un student la Universitatea din Iowa a fost găsit mort în holul instituției de învățământ.

Serviciul poștal a fost suspendat în anumite părți din 10 state. Sute de școli, dar și licee și universități, au fost închise.

Și fermierii sunt în criză și iau măsuri pentru a-și proteja animalele.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















2208 vizualizari

  • -9 (13 voturi)    
    bai voi nu ati auzit ca e incalzire globala? (Joi, 31 ianuarie 2019, 13:41)

    Je__ [utilizator]

    ce vortex visati voi?
    • +2 (6 voturi)    
      hai spuneti sincer (Joi, 31 ianuarie 2019, 15:23)

      KayT [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      dumneavoastra nu stiti nici ce e ala vortex polar, nici ce e aia incalzire globala.
      • +1 (1 vot)    
        Eu știu! (Joi, 31 ianuarie 2019, 20:15)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui KayT

        E un fenonen extrem de rar, care după cum spunea Al Gore la o conferință din groaznica iarnă 2012-2013 se întâmplă de câteva ori intr-un secol.

        Șmecheria e că din 2013 se tot repetă în fiecare an.
    • +1 (5 voturi)    
      Ba am auzit (Joi, 31 ianuarie 2019, 16:16)

      jcjc [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      În Australia sînt +47 de grade.
      • +1 (3 voturi)    
        Mai fiul este urechea (Joi, 31 ianuarie 2019, 20:11)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui jcjc

        Recordul de temperatură din deșertul australian a fost vara asta (acolo e vara acum) a fost de 108F (42C) ceea ce e sub recordul de 49C din 1943.

        În schimb a nins in Tasmania în August (iarnă la ei) trecut. Asta se întâmplă de 2 ori pe secol. Iar in secolul ăsta s-a intâmplar deja se două ori.
        • +1 (3 voturi)    
          Mda (Vineri, 1 februarie 2019, 0:16)

          jcjc [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          Eu vorbeam de Adelaide, care, ultima oară cînd m-am uitat, nu era în deșert.

          Sigur, putem să ne batem în cifre și recorduri mult și bine, dar încălzirea globală e indiscutabilă și măsurabilă.
  • 0 (2 voturi)    
    Primiti cu vortexu'? (Joi, 31 ianuarie 2019, 20:17)

    Namaste [utilizator]

    Donald a iesit cu John Bolton pe campie, vorba vine, a intins bratul sau vanjos aratand catre nametii de gheata si ar fi zis natiei infrigurate: "Gringos, repede inrolati-va in cohorta de cinci mii soldati US pentru incalzirea din Venezuela...
    Decat sa indure de vortex, mai bine mercenar la caldurica, isi zic Yankees! Incheiat citatele imaginare...doar o gluma, fiti pe pace! ;-)