China a testat cu succes cea mai puternică armă navală din lume/ Tunul electromagnetic va intra în arsenalul Chinei din 2025

de A.Z.     HotNews.ro
Joi, 31 ianuarie 2019, 7:58 Actualitate | Internaţional


Marea Chinei
Foto: Pixabay

China a testat cea mai puternică armă navală din istorie la începutul acestei luni și este de așteptat ca aceasta să intre în arsenalul Chinei până în 2025, potrivit unor surse familiare cu raportul de informații al SUA, informează CNBC .


Tunul electromagnetic al Chinei a fost văzut pentru prima dată în 2011 și a fost testat în 2014, potrivit celor care au discutat cu reporterii de la CNBC cu condiția păstrării anonimatului.


Între 2015 și 2017, arma a fost calibrată pentru a ținti la distanțe mai mari, fapt care a făcut-o și mai letală. În decembrie, tunul a fost atașat unei nave de război pentru testarea lui pe mare. Este de așteptat ca testele pe mare să fie completate până în 2023.


Tunurile electromagnetice folosesc energie electromagnetică în locul prafului de pușcă pentru a propulsa muniția. Acest tun este capabil să atingă o țintă aflată la aproximativ 200 km cu o viteză de 25 km/secundă. Spre exemplu, o țintă din Philadelphia ar fi atinsă în 90 de secunde dacă tunul s-ar afla în Washington.


Tunurile electromagnetice se află de multă vreme pe lista de dorințe a Rusiei, Iranului și a SUA deoarece sunt foarte eficiente din punct de vedere al costurilor presupuse.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














29068 vizualizari

  • +24 (24 voturi)    
    vedeti... (Joi, 31 ianuarie 2019, 8:46)

    Laurentiu78 [utilizator]

    ca ati ratat o virgula. 25 km/sec inseamna vreo 75 de mach (viteza neatinsa nici de navele spatiale). in general viteza pentru acest tip de platforme e undeva pe la 6-9 mach. la 2.5 km/sec viteza ar fi 7.5 mach si ar insemna 80 de secunde pentru 200 de km...
    • +18 (18 voturi)    
      Au ratat si ilustratia articolului (Joi, 31 ianuarie 2019, 10:50)

      Aspus [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

      Au pus barca cu pescari ca sa ilustreze un tun naval. Smart
    • +3 (3 voturi)    
      Tunul electromagnetic (Vineri, 1 februarie 2019, 10:00)

      Krokus [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

      Tunul electromagnetic exista de 50 de ani,americanii au incercat cu ajutorul lui sa trimita sateliti pe orbita,Sadam a incercat si el sa detina un astfel de tun,dar vecinul lui Israelul, a avut grija de cei care construiau tunul.
      China,Rusia nu vine cu nimic nou,totul este furat de la americani de la bomba atomica sau cea cu hidrogen pana la telefoanele smart.
      Cat timp SUA o sa detina suprematia in domeniul armelor nu vor fi razboaie globale
      • +1 (1 vot)    
        nu vin (Vineri, 1 februarie 2019, 10:10)

        Krokus [utilizator] i-a raspuns lui Krokus

        nu vin
  • +13 (13 voturi)    
    La viteza asta (Joi, 31 ianuarie 2019, 9:30)

    Martinezu [utilizator]

    nici nu mai este nevoie de incarcatura exploziva. Probabil ca un proiectil va strapunge o nava precum un glont o tabla.
    Interesant de stiut daca sistemele moderne de aparare antiaeriena cum ar fi CIWS mai au vreun rol in cazul asta.
    • +4 (8 voturi)    
      La... (Joi, 31 ianuarie 2019, 10:07)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      asta ma gandeam si eu. S-ar putea ca intr-un viitor nu prea indepartat portavioanele sa devina depasite.

      Ridici un submarin nuclear conectat la imagini prin satelit la suprafata, tragi 10 focuri cu 9-12 mach de la 500km si il scufunzi din nou repede la adancime. Portavion papa! CIWS cred ca are vreo 3 mach viteza...si nu stiu daca un "obuz" electromagnetic e detectat de radar. posibil IR sau termic.
      Si da, nu ai nevoie de incarcatura exploziva, energia cinetica e mai mult decat suficienta la viteza asta.
      • +7 (7 voturi)    
        De LASER ai auzit? (Joi, 31 ianuarie 2019, 11:31)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

        Ai auzit că americanii au început să instaleze LASER pe unele nave? Pentru ce crezi că este? Sigur că pentru rachetele hipersonice (care depășesc ca viteză Exocet folosit in Falklands) și ceea ce ar lansa un astfel de tun.
      • 0 (0 voturi)    
        obuzul electro (Vineri, 1 februarie 2019, 9:53)

        Krokus [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

        obuzul electromagnetic ? asta o fi ca si proiectilul cuantic ?
  • +12 (20 voturi)    
    S-au tâmpit de tot chinezii. (Joi, 31 ianuarie 2019, 9:56)

    Rescator [utilizator]

    Se i-au după rusnaci care visează numai arme și
    războaie.
    • -10 (22 voturi)    
      Chiar asa ? (Joi, 31 ianuarie 2019, 12:16)

      mentopic [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Doar ca scurta informare, nu pentru ca ar ajuta un spalat pe creier ca tine, SUA au alocat in 2018 nu mai putin de 603 miliarde dolari pentru ministerul apararii, in timp ce Rusia au alocat 46 miliarde dolari, iar China 175 miliarde dolari. Ia spune, desteptule, cine visează numai arme și războaie ?
    • +2 (6 voturi)    
      Chiar asa! (Joi, 31 ianuarie 2019, 18:24)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      In procente cel mai mare procent din GDP alocat armatei este in Russia - asa ca asa este!
    • +1 (1 vot)    
      super (Joi, 31 ianuarie 2019, 19:25)

      Toreador [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      acum daca scrii si corect "iau" esti chiar seful la lobotomizati
  • -6 (12 voturi)    
    proiectil cuantic (Joi, 31 ianuarie 2019, 13:41)

    Krokus [utilizator]

    Rusii au deja tunuri cu proiectile cuantice,asa se explica agresivitatea Moscovei si frica SUA
    • +5 (7 voturi)    
      Degeaba au (Joi, 31 ianuarie 2019, 16:51)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Krokus

      Americanii au deja mitraliera cu quarci care face praf tunul cuantic!
    • +2 (2 voturi)    
      stai sa vezi (Joi, 31 ianuarie 2019, 19:26)

      Toreador [utilizator] i-a raspuns lui Krokus

      Photon torpedoes .... aici e mare smecherie
    • +6 (6 voturi)    
      Rubla e hartie de toaleta (Joi, 31 ianuarie 2019, 23:16)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Krokus

      si tu vorbesti de proiectile cuantice? Hahahaha. Americanii il au pe Batman, Superman, Spiderman....voi pe ...Ivan Matrafox.
    • +2 (2 voturi)    
      vodka (Vineri, 1 februarie 2019, 9:51)

      Krokus [utilizator] i-a raspuns lui Krokus

      Proiectilul cuantic loveste unde nu te astepti,si abia atunci atinge tinta doar cand te uiti la ea,are o traiectorie nedefinita imposibil de calculat Proiectilul cuntic este reprezentativ pt armata rusa o defineste .
      • +2 (2 voturi)    
        test (Vineri, 1 februarie 2019, 10:18)

        Krokus [utilizator] i-a raspuns lui Krokus

        a fost o cacealma sa vad cati inteleg ce vad sau ce aud,adica nimeni.
        Va luati dupa ce se arunca pe piata,mai ales iubitorii de putin,astia chiar s-au bucurat !
      • +1 (1 vot)    
        Primele teste au fost făcute cu pifanul Ivan (Vineri, 1 februarie 2019, 15:53)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Krokus

        Proaspătul recrut se clătina sub influența cuantică a votcii, traiectoria lui era absolut nedeterminată, fiecare pas într-o direcție nouă....Traiectoria necunoscută, chiar și pentru el....