Donald Trump: Lupta pentru libertate a început în Venezuela

de A.Z     HotNews.ro
Joi, 31 ianuarie 2019, 7:11 Actualitate | Internaţional


Donald Trump
Foto: YouTube
Preşedintele american, Donald Trump, a salutat miercuri mobilizarea a mii de opozanţi venezueleni pentru a convinge armata să-i întoarcă spatele preşedintelui Nicolas Maduro, văzând în aceasta o "luptă pentru libertate", relatează AFP, potrivit Agerpres.

"Mari manifestaţii peste tot în Venezuela astăzi (miercuri) contra lui Maduro. Lupta pentru libertate a început!", a scris pe Twitter preşedintele Statelor Unite.

Donald Trump l-a "felicitat" miercuri prin telefon pe opozantul venezuelean Juan Guaido, care s-a autoproclamat preşedinte interimar cu susţinerea Statelor Unite, salutând sosirea sa "istorică" la conducerea ţării.

Cei doi lideri politici "au căzut de acord să rămână în contact regulat pentru a sprijini revenirea la stabilitate a Venezuelei şi a reconstrui relaţiile bilaterale dintre Statele Unite şi Venezuela", potrivit unui comunicat difuzat de Casa Albă.

Preşedinte al parlamentului venezuelean, acest deputat social-democrat în vârstă de 35 de ani doreşte instalarea unui guvern de tranziţie, apoi alegeri generale libere, sprijinit în acest sens de Statele Unite, dar şi de o mare parte a ţărilor din America latină şi Europa.

















1729 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    bravo (Joi, 31 ianuarie 2019, 8:31)

    aplaudatu [utilizator]

    Ati descoperit arme chimice in Venezuela?
    • +2 (2 voturi)    
      urmeaza (Joi, 31 ianuarie 2019, 14:11)

      Toreador [utilizator] i-a raspuns lui aplaudatu

      Stai linistit. Acum va incepe un masacru si SUA vor fi nevoiti sa intervina pt a apara populatia civila.
  • +3 (7 voturi)    
    clar (Joi, 31 ianuarie 2019, 9:01)

    Toreador [utilizator]

    lupta pentru libertatea petrolului. Ma lasi bai bufonule??? Te preseaza rafinariile mamut sale dai materie prima??
    • 0 (4 voturi)    
      Asa e (Joi, 31 ianuarie 2019, 12:19)

      ACP [utilizator] i-a raspuns lui Toreador

      si in venezuela se traieste mai greu acum din cauza sua nicidecum a liderilor locali care nu sunt deloc corupti.
      • +3 (3 voturi)    
        serifu (Joi, 31 ianuarie 2019, 14:10)

        Toreador [utilizator] i-a raspuns lui ACP

        Venezuela traieste prost din aceleasi motive pt care traim si noi prost. Coruptie... furaciuni pe fata ... etc .. Nu am zis niciodata ca Maduro este un inger. Dimpotriva, Maduro este un retardat, corupt si mizerabil. Insa el trebuie dat jos democratic ... fara interventii "divine" din partea SUA/NATO. Da-mi te rog un singur exemplu de stat in care si-a bagat coada SUA/NATO si acum curge miere pe asfalt. Nu exista ... SUA si NATO trebuie sa opreasca tendinta asta a lor de a transforma tarile cu resurse in "teren de joaca' pt ei si Rusia. Sa ia dreaq exemplul Siriei. Ce au facut acolo??? Au spart tara aia in 20 de bucati doar pt ca rahatii aia de Sauditi sa-si vanda mizeria de gaz in Europa. Au calcat pe cadavre. De parca se asteptau ca Rusia sa cedeze si sa zica: "gata frate hai sa ii lasam pe sauditi sa ne ruinize si mai mult economia". Eu sunt total impartial in lume. Respect ideea de NATO, de ONU. Dar din pacate aceste doua organizatii au devenit doar instrumente, pentru SUA, de impus democratii in lume. Si atat.
        • 0 (0 voturi)    
          Hai ca iti dau niste exemple (Joi, 31 ianuarie 2019, 16:23)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Toreador

          Coreea de sud, Germania, Japonia.

          Cat despre textul tau cu dictatorii care trebuie dati jos cu mijloace "democratice' ma bufneste rasul. Daca tu imi arati un dictator de stanga care a plecat altfel decat cu forta de la putere eu imi tai gatul.
  • +2 (4 voturi)    
    "freedom & democracy", (Joi, 31 ianuarie 2019, 12:09)

    Namaste [utilizator]

    La naiba...