VIDEO Mii de australieni au protestat pe străzi, denunțând ”Ziua Invaziei”

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 11:26 Actualitate | Internaţional


Proteste Australia
Foto: Captura Twitter
Mii de australieni au participat sâmbătă la proteste care au avut loc în toată țara împotriva sărbătorii naționale care marchează sosirea colonialiștilor britanici în 1788, pe care ei o consideră o insultă la adresa populației indigene, relatează AFP.

Pentru mulți australieni, Ziua Australiei, celebrată pe 26 ianuarie, reprezintă începerea opresiunii asupra populației aborigene. Ei au cerut ca această zi de sărbătoare să fie regândită și să aibă loc manifestații în ficare an față de ”Ziua Invaziei”, vara.



Australia ”a fost mereu și va fi mereu, pământul aborigenilor”, au spus protestatarii la Melbourne, vânturând pancarte cu mesajul ”Australia este scena unei cirme”.

Premierul Scott Morrison, care s-a opus schimbării datei, a spus sâmbătă că Australia nu poate ”să întoarcă spatele” trecutului și că trebui să poată fi capabilă să ”depășească” aceste lucruri.

Premierul a anunțat săptămâna aceasta că guvernul va finanța o călătorie destinată să marcheze aniversarea a 250 de ani de la prima călătorie a exploratorului britanic James Cook în Australia.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















8155 vizualizari

  • -10 (52 voturi)    
    lol (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 11:33)

    oameni [utilizator]

    ce imbecili!
    • +6 (24 voturi)    
      Esti imbecil tu! (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 20:26)

      democtrates [utilizator] i-a raspuns lui oameni

      Habar nu ai ce celebreaza, poate ai fi mai bucuros cu Cantarea Romanie !
  • -3 (49 voturi)    
    Lol (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 12:31)

    mitg [utilizator]

    Dar oare cei care protesteaza ce-or fi, urmasii alora. Ca indigeni nu par din poze ...
    • +10 (28 voturi)    
      N-ai prins (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 12:55)

      Tommy Bahama [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      esentialul.
    • +6 (38 voturi)    
      Da, sunt urmasii “invadatorilor” (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 15:10)

      Gojifruit [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Care nu vor sa sarbatoreasca o zi care simbolizeaza toate nedreptatile comise impotriva aborigenilor.
      Este ca si cum germanii de azi ar protesta impotriva sarbatoririi zilei de nastere a lui Adolf Hitler. Sunt urmasii acelei generatii dar nu se mandresc fix cu acel moment din istoria lor.
      • +10 (20 voturi)    
        Ma da prosti sunteti! (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 20:28)

        democtrates [utilizator] i-a raspuns lui Gojifruit

        Chiar nu ma mir ca EU nu ne lasa in spatiul Shengen, cu asemenea idioti poate vom intra in Coreea de Nord !. habar nu aveti de istorie !
    • +10 (20 voturi)    
      Dar tu pari a pui de dac? (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 15:13)

      demetru [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      ...
  • -7 (29 voturi)    
    aborigenii sa ramina (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 13:12)

    iodixit [utilizator]

    restul valea din australia!
    daca atit va duce mintea.
    • +7 (19 voturi)    
      Vazi mai sus , nu cunosti istorie (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 20:29)

      democtrates [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

      Du-te si mai citeste, poate nu poti, dar prost esti.
      • -6 (20 voturi)    
        asa te-ai nascut, (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 22:12)

        iodixit [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

        sau ai devenit in timp prost crescut.
        nu sti sa comentezi ca oamenii normali?
  • -4 (32 voturi)    
    Ar trebui și noi să facem proteste la Istanbul... (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 13:21)

    Nyk1 [utilizator]

    ...pentru invazia și ocuparea otomană a Țărilor Române, care a durat sute de ani. Care nici măcar nu ne-a îmbunătățit substanțial nivelul de trai și nici nu ne-a ridicat de la nivelul epocii pietrei cioplite, precum a făcut-o ocupația anglo-saxonă din Australia.
    • +6 (6 voturi)    
      Ce n-a reusit Istambulul in sute de ani (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 18:59)

      alibaba: 10.8.18,26.5.19,HN [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      a reusit Moscova in putine zeci.

      Steagul NATO in varful Kremlinului!
    • +1 (1 vot)    
      Comparatie proasta (Duminică, 27 ianuarie 2019, 16:35)

      pontex [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Noi nu suntem rezultatul cotripirii de catre turci, noi am purtat razboaie cu turcii. Aborigenii au fost pur si simplu masacrati si pamantul confiscat.
      • -1 (1 vot)    
        Am purtat războaie pe care le-am pierdut (Duminică, 27 ianuarie 2019, 17:23)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui pontex

        Exact la fel ca și aborigenii.
        • +1 (1 vot)    
          Nu (Duminică, 27 ianuarie 2019, 22:44)

          pontex [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

          Nu am fost colonizati niciodata de turci, Romania apartine romanilor. Noi ne-am opus cu forte armate turcilor, aborigenii n-au avut armate, dar impotriva lor s-a folosit forta militara. Aborigenii au fost colonizati si impotriva lor au fost declansate multe masacre.
  • +8 (16 voturi)    
    Comment sters de user (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 13:56)

    polonyca [anonim]

  • -7 (23 voturi)    
    Pentru remuscari le propunem alt remediu (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 15:53)

    Intermezzo [utilizator]

    Cine se simte vinovat de colonizarea Australiei sa-si faca bagajele si sa plece. Unde? De pilda, in Siria. Am auzit ca acolo e nevoie de multa forta de munca fiindca tara s-a cam golit.
  • +8 (22 voturi)    
    Istorie ! (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 20:33)

    democtrates [utilizator]

    Ce inseamna sa nu citesti carti de istorie. Poate ati afla cum s-a cucerit Australia prin uciderea a sute de mii de arborigeni. Noi in Romania ii luam la ras,asta este dferenta intre lumea occidentala si noi. Vai de capul nostru.
    • +11 (13 voturi)    
      U.S. = Uncle Sam (Duminică, 27 ianuarie 2019, 1:19)

      zizin [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

      Yankeii au procedat la fel cu amerindienii. În plus, au importat sclavi din Africa Centrală și de Vest.
    • +10 (10 voturi)    
      Nu-ti mai bate capul (Duminică, 27 ianuarie 2019, 8:06)

      Gojifruit [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

      Comentariile de sambata seara sunt toate sub influenta diverselor substante halucinogene; moderator nu exista, deci putem injura in voie, si tu iti bati capul sa le explici ca sute de mii de morti nu e ceva de ras. Las-o pe luni.
    • -10 (10 voturi)    
      si ce ar trebui sa facem? sa ne cerem scuze? (Duminică, 27 ianuarie 2019, 12:03)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

      Era secolul 16-17, europenii aflati deja in modernitate au intalnit o populatie aflata in epoca de piatra. Care putea sa fie deznodamantul alternativ? Ce puteau sa faca englezii? sa ii lase intr-o frumoasa macro-rezervatie? cat ar fi durat pana ar fi ajuns spaniolii sau francezii?
      Si de ce ar trebui ca noi in sec 21 sa ne cerem scuze pentru actiunile unor stra-stramosi? Ajuta la ceva?
      • +5 (5 voturi)    
        Rusine (Duminică, 27 ianuarie 2019, 13:59)

        banuk [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Sa ajungi sa justifici genocidul inseamna ca ti-ai pierdut si ultima farama de demnitate umana.
  • -12 (14 voturi)    
    Secta neomarxista ataca Australia (Duminică, 27 ianuarie 2019, 9:38)

    krampus [utilizator]

    Istoria ca pretext de victimizare/diabolizare este marea gaselnita a neomarxismului. Neomarxistii refuza sa constientizeze marele macel facut de inaintasii lor marxisti dar prefira toate dramele istoriei cu scopul de a diviza si antagoniza societatile.
    • +10 (10 voturi)    
      Marxisti? (Duminică, 27 ianuarie 2019, 12:03)

      Gojifruit [utilizator] i-a raspuns lui krampus

      Bai, serios, ce s-a fumat pe aici? Trebuie sa fii marxist ca sa nu sarbatoresti sau sa nu faci bascalie pe HN de un genocid? Sper sincer ca toate comentariile astea sunt facute doar ca sa pareti interesanti/provocatori. Altfel inseamna ca avem toti probleme mari de moralitate si empatie pe aici.