Rusia denunță „ingerințele străine” în Venezuela: „E o cale directă către o baie de sânge” / Kremlinul îl susține în continuare pe Maduro

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 24 ianuarie 2019, 12:44 Actualitate | Internaţional


Vladimir Putin
Foto: en.kremlin.ru
Rusia a denunțat, joi, „ingerințele străine distructive” în Venezuela, avertizând că acesta poate fi drumul către „o baie de sânge”. Mai mult, secretarul de presă al Kremlinului, Dmitri Peskov, a declarat că Moscova îl consideră pe Maduro președintele legitim al Venezuelei.

„Ingerințele străine distructive, în particular în situația actuală extrem de tensionată, sunt inacceptabile. Este o cale directă către arbitrariu și o baie de sânge”, se arată într-un comunicat al ministerului rus al afacerilor externe. „Vedem în acțiunile Washington-ului o nouă demonstrație de ignorare totală a normelor și principiilor de drept internațional. Facem apel la oamenii politici venezueleni responsabili, opozanți ai guvernului legitim, să nu devină pioni într-un joc de șah străin”, se mai arată în comunicatul citat de AFP.

Adjunctul ministrul de interne, Serghei Ryabkov a anunțat și el că Rusia va susține Venezuela, îi va proteja suveranitatea și nu va lăsa pe nimeni să intervină în afacerile sale interne. „Avertizăm împotriva unei intervenții militare. Considerăm că ar fi un scenariu catastrofal, care ar clătina fundația modelului de dezvoltare pe care îl vedem acum în America Latină”, a declarat Ryabkov.

De asemenea, purtătoarea de cuvânt a diplomației ruse, Maria Zakharova, a criticat atitudinea „comunității internaționale progresiste” care „caută să schimbe puterea” din Venezuela.

Anterior, secretarul de presă al Kremlinului, Dmitri Peskov, a declarat că Moscova îl consideră pe Maduro președintele legitim al Venezuelei.

Juan Gauido, liderul opoziției din Venezuela, s-a autoproclamat președinte interimar miercuri, obținând susținerea Statelor Unite și a mai multor state din America Latină. Președintele Nicolas Maduro, care ar fi preluat al doilea mandat în urma unor alegeri frauduloase, a anunțat miercuri seară că rupe relațiile cu Statele Unite și a dat personalului diplomatic american 72 de ore de a părăsi Venezuela.

















4482 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    de fapt rrrusia e raul suprem azi (Joi, 24 ianuarie 2019, 12:57)

    rov [utilizator]

    sustine toti dracii din lume...
  • +13 (15 voturi)    
    Venezuela (Joi, 24 ianuarie 2019, 13:06)

    hamurabi [utilizator]

    pai sa ne "lamureasca" Sputnik cum sta treaba !
  • +11 (13 voturi)    
    Venezuela este o enclava muscala (Joi, 24 ianuarie 2019, 13:16)

    ruskimushki [utilizator]

    ca si Kaliningradul. Ca si Cuba, si alte tari din zona.
    Aia nu mai vor bolshevism si ingerinta muscala.
    Criminalul nu zice niciodata ca-i un criminal, ci ca victima l-a provocat. Rezulta ca xrogo, kingdavid si altii de teapa lor sunt criminali.
  • +15 (17 voturi)    
    oare cine putea sa-l sustina pe maduro? (Joi, 24 ianuarie 2019, 13:23)

    iodixit [utilizator]

    putin, erdogan, kim, iran. de china nu stiu
    • +1 (3 voturi)    
      assad, idi amin, le pen... (Joi, 24 ianuarie 2019, 23:47)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

      ayatolahii... aschiuta... lista-i non exhaustiva.
      • 0 (0 voturi)    
        of! (Vineri, 25 ianuarie 2019, 4:09)

        iodixit [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

        ;-(((
        • 0 (2 voturi)    
          Nu te vaita (Vineri, 25 ianuarie 2019, 8:26)

          ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

          idi amin e chiar bo$$ de bo$$.
  • +14 (18 voturi)    
    Cât tupeu! (Joi, 24 ianuarie 2019, 13:28)

    SHEAPA [utilizator]

    "Vedem în acțiunile Washington-ului o nouă demonstrație de ignorare totală a normelor și principiilor de drept internațional". GEORGIA - TRANSNISTRIA - CRIMEEA - SIRIA. Nesimtititlor!

    "Considerăm că ar fi un scenariu catastrofal, care ar clătina fundația modelului de dezvoltare pe care îl vedem acum în America Latină”

    Sā le spunā cineva stalinistilor ca Venezuela e o tarā IN FALIMENT!

    Imbecili comunisti!
    • -12 (16 voturi)    
      Siria zici? (Joi, 24 ianuarie 2019, 14:43)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui SHEAPA

      Chiar ca tupeu. Irak, nu?
  • +16 (18 voturi)    
    ... (Joi, 24 ianuarie 2019, 13:35)

    mihai_mi [utilizator]

    Wow! Rusia sustine un regim totalitar... ce surpriza!!!
    • +2 (2 voturi)    
      ce altceva sa insemne libertatea pentru muscal ? (Vineri, 25 ianuarie 2019, 8:27)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

      ca de civilizatie n-a auzit decat din creierele pe care le calca in picioare in gulag si in zonele "eliberate".
  • +12 (14 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 24 ianuarie 2019, 13:36)

    qwerasdf [anonim]

    • -1 (1 vot)    
      pe culmile civilizatiei (Joi, 24 ianuarie 2019, 23:48)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      a gustat si el proiectilele de succes pe care le vindea peste tot "pentru pace".
  • +15 (17 voturi)    
    cracanel (Joi, 24 ianuarie 2019, 13:37)

    bili_coiosu [utilizator]

    logica mujicului: cand altii o fac se numeste "ingerinta", cand noi o facem se numeste " ajutor umanitar "
    • -2 (2 voturi)    
      pe cand o livrare de tomahawk ? (Joi, 24 ianuarie 2019, 23:49)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui bili_coiosu

      .
      • 0 (0 voturi)    
        Tov troll rus, ia citeste (Luni, 28 ianuarie 2019, 10:34)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

        aici: https://www.hotnews.ro/stiri-international-22938481-sute-mercenari-rusi-mers-venezuela-pentru-apara-maduro-vorba-aceeasi-luptatori-care-intervenit-ucraina-siria.htm

        Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
  • +15 (19 voturi)    
    Retrage-ti mujicii din: (Joi, 24 ianuarie 2019, 13:44)

    ...!?! [utilizator]

    Crimeea
    Transnistria
    Abhazia
    Nagorno Karabah
    Osetia de Sud
    Donetk(Ucraina)
    Kurile
    Libia
    Siria
  • +8 (8 voturi)    
    Pop (Joi, 24 ianuarie 2019, 13:53)

    Remulus si Rromus [utilizator]

    Corn
  • +12 (14 voturi)    
    Rusii... (Joi, 24 ianuarie 2019, 14:28)

    Stef_and [utilizator]

    Ca de obicei Gica Contra... ca altceva nu stiu.
  • +10 (10 voturi)    
    Rusia ameninta pe fata (Joi, 24 ianuarie 2019, 15:36)

    telox [utilizator]

    sprijina un dictator si tot ei urla de ingerinte.
  • +7 (7 voturi)    
    rusnacii (Joi, 24 ianuarie 2019, 16:37)

    Antenistontel [utilizator]

    se autodenunta!