Comisia Europeană a amendat Mastercard cu 570 milioane euro

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 22 ianuarie 2019, 13:54 Actualitate | Internaţional


Comisia Europeana
Foto: Hotnews
Comisia Europeană a amendat marți Mastercard cu 570 milioane de euro, pentru "creșterea artificială a costurilor de plată cu cardul, în detrimentul consumatorilor și comercianților din UE", scrie AFP.

Jandarmul concurenței în UE, Comisia a estimat că Mastercard a "îngrădit accesul comercianților la serviciile transfrontaliere de plată cu cardul", încălcând astfel regulile privind abuzul de poziție dominantă.

Bruxellesul și-a comunicat în iulie 2015 acuzațiile la adresa americanilor de la Mastercard, al doilea mare sistem de plăți cu cardul în Spațiul economic european (UE plus Norvegia, Islanda și Liechtenstein).

În colimatorul Bruxellesului, regulile fixate de Mastercard, care obligau banca magazinului (sau consumatorul care a utilizat cardul) să aplice comisioanele interbancare ale țării în care comerciantul avea sediul.

Or, înainte de 9 decembrie 2015, data la care a intrat în vigoare un regulament european care introducea plafoane asupra acestor comisioane interbancare, aceste comisioane variau considerabil de la o țară la alta.

Amenda aplicată Mastercard a fost redusă cu 10% în raport cu valoarea inițială deoarece grupul a "cooperat, recunoscând faptele".

Mastercard a precizat că a "provizionat în trimestrul IV din 2018 o sumă echivalentă cu această amendă".

















32151 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    hm, se ascute razboiul usa-ue (Marţi, 22 ianuarie 2019, 13:59)

    moka [utilizator]

    mastercard, google, volkswagen, bayer, etc...
  • -12 (18 voturi)    
    oare (Marţi, 22 ianuarie 2019, 14:31)

    cucuveauamov [utilizator]

    asta e o coruptie mai mare decat o presupusa angajare a doua functionare la Videle? hmm, #coruptia ucide, mai putin prostia.
    • +1 (5 voturi)    
      Te faci ca nu intelegi problema (Marţi, 22 ianuarie 2019, 17:13)

      mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Una e coruptia la stat si alta o fapta penala la o firma privata. Asupra celor din sistemul de stat nu trebuie nici macar sa planeze suspiciunea ca ar fi corupti, daramite sa mai si aiba cazier.
      Spun ca te faci ca nu intelegi nu pentru ca ai fi cine stie ce somitate, insa pentru ca locul tau de munca e online (si anume sa postezi bine pentru Partidul Unic) cred ca si daca esti batut in cap si tot se prinde ceva de tine vazand atata informatie in fiecare zi.
      • +6 (6 voturi)    
        tu unde ai studiat logica? (Marţi, 22 ianuarie 2019, 18:26)

        Je__ [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

        un furt e furt indiferent ca e la privat sau la stat

        In cazul de fata, Mastercard a furat de la comercianti si consumatori prin practicarea unui comision mai mare decat permite legea.


        Ex: Cumperi ceva intr-o moneda (sa nu zic EUR) si ai 7 conversii pe traseu: Moneda respectiva ->USD->EUR->RON, lejer ajungi la un pret cu 3-4% mai mare. Gandeste=te ca unele firme fac afaceri riscante, cu salariati si mijloace de productie, pt o marga de 4-5%, iar astia ti-ii sufla din pix, doar din asa zisa conversie valutara.

        Mergi si plangi un pic pe umarul bancilor...saracele, si multumeste-le ca au creat in romania o colonie de babuini creditaci imobiliari, si au finantat fix pix IMM-urile si afacerile.

        Dupa, mergi si-l ridica in slavi si pe Manole ca ti-a aparat interesele Nationale de consumator ne-educat si sarantoc...sa nu spun altceva
    • +1 (5 voturi)    
      nu e mai mare ... (Marţi, 22 ianuarie 2019, 17:40)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      tu nu auzi ca la Videle au fost pagube de vreo 70000 EUR in total, si a mai cheltuit DNA si trebunalul inca vreo cateva sute de mii de euro, pentru ancheta, interceptari, expertize?

      Lasa, ca-i impinge vreo 6 ani cu executare ( ca doar nu e Ronaldo sa ia 2 ani cu suspendare la vreo 18 milioane evaziune), sa-i dea mai tare ca la criminali si violatori.Ca astia din urma saracutii, le trebuie spatiu mai mare de 4m2 si conditii bune...asa ca le da si lor cate 2-3 anisori, ca sa nu zica ca nu le-a dat
      • +1 (1 vot)    
        diferente... (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 9:13)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        - evaziunea fiscala e cu TOTUL altceva decat furt din banii europeni, fraudarea alegerilor etc... ultimele fiind infractiuni mult mai grave
        - ignori multe sute de milioane furate de ceilalti apropiati iai psd (probabil o faci intentionat...
        - distrugerea unui popor prin distrugerea justitiei si furtul sistematic din bani publici dsunt mult mai grave
        - ronaldo are dosar penal + o amenda IMENSA... la noi daca se recupereaza 25% din prejudiciu e mult!
        - ca tot ai adus aminte de criminali si violatori... cu iubitii tai din psd i-au eliberat?! Hint: raspunsul e DA! si inca mai vor sa mai elibereze si altii!
        - violul si talharia incep de pe la 10 ani de puscarie... deci nu se compara cu 3-4-5 ani cat primesc stapanii tai din psd!

        ce sa zic... maxim 10% din ce ai scrie e cat de cat adevarat!
    • 0 (2 voturi)    
      tehnic vb. nu! (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 9:08)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      proasta din videle si cu stapanii tai distrug o tara si oamenii din ea!
      aia doar niste mici smecherii financiare... care... sunt rele, dar nu se compara cu distrugerea viitorului unei tari... not even close...

      mai tii minte cant iti spueam ca "argumentele" tale devin din ce in ce mai proaste?!
      aia va lobotomizeaza putin in fiecare zi sa se asigure ca ramaneti postaci psesedei fideli?!
  • -6 (16 voturi)    
    Simplu (Marţi, 22 ianuarie 2019, 14:40)

    consumator2 [utilizator]

    Si-au recunoscut greseala, au strans bani de amenda... numai in romanica totul e pe dos: bancile sunt mereu nevinovate, vor intotdeauna sa dialogheze cu clientii, dar ei nu vor... scarbele!