Persecuțiile împotriva creștinilor au crescut puternic în 2018: peste 4.300 de oameni uciși / Extremismul islamic, un factor important de persecuție a creștinilor în 38 de țări

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 16 ianuarie 2019, 13:09 Actualitate | Internaţional


Crestinii sunt pe cale sa dispara din Irak
Foto: Wikimedia Commons
Asasinate, biserici atacate, presiune zilnică: persecuțiile asupra creștinilor în lume au crescut în 2018 pentru al șaselea an consecutiv, afirmă ONG-ul Porți deschise, care a publicat miercuri "indexul" său anual, scrie AFP.

Această organizație protestantă analizează situația a 50 de țări unde creștinii sunt victime ale violențelor, uneori mergând până la crime, dar și o opresiune sau discriminare cotidiană, mai discretă.

În total, 245 de milioane de creștini - catolici, ortodocși, protestanți, baptiști, evangheliști, penticostali etc - sunt persecutați, respectiv "un creștin din 9", față de unul din 12 anul trecut, potrivit organizației.

Numărul creștinilor uciși a crescut de la 3.066 la 4.305 între noiembrie 2017 și octombrie 2018, respectiv o creștere de 40%. "Indexul arată o persecuție împotriva minorităților creștine care crește an de an. În 2018 acest lucru a continuat", scrie în acest index Michel Varton, directorul ONG-ului.

"Ceea ce este frapant este că Africa a devenit căminul violențelor împotriva creștinilor", cu 4.165 persoane ucise. Doar în Nigeria au fost uciși 3.731 de creștini, față de 2.000 în 2017, a declarat el. Aceste țări se confruntă cu o dublă amenințare, cea a grupării jihadiste Boko Haram care este "din ce în ce mai violentă", și ce a "crescătorilor Peuls, care coboară spre sud și atacă sistematic satele creștine".

Cu toate acestea, Coreea de Nord figurează din nou, ca și în anii precedenți, în fruntea clasamentului anual, chiar dacă nu sunt disponibile "date fiabile" legate de numărul morților în această țară. ONG-ul afirmă că "zeci de mii de creștini sunt închiși în lagăre de muncă forțată".

Urmează Afganistan, Somalia, Libia, Pakistan, Sudan, Eritreea, Yemen, Iran, India, Siria - toate clasate în cadrul "persecuțiilor extreme" de către ONG.

ONG-ul spune că "extremismul islamic", din "Africa până în Orientul Mijlociu trecând prin Asia", este "în 38 dintre cele 50 de țări din index un factor important de persecuție a creștinilor".

Într-un an, "numărul bisericilor închise, atacate, incendiate (...) s-a dublat aproape, trecând de la 793 la 1.847", în timp ce numărul "creștinilor închiși trece de la 1.905 la 3.150".

ONG-ul critică și China care "încalcă libertatea religioasă" și unde situația s-a deteriorat puternic: în această țară, cu 100 de milioane de creștini, "persecuția de stat era până anul trecut circumscrisă anumitor provincii" dar "acum este pe punctul de a deveni un fenomen național". În total, numărul creștinilor deținuți în China a crescut de 10 ori.

Porți deschise avertizează că aceste cifre, care nu se referă decât la asasinatele "dovedită de manieră certă", sunt inferioare realității.

















1891 vizualizari

  • +1 (19 voturi)    
    Extremism? (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 13:15)

    BEDE [utilizator]

    Poți oare să vorbești despre extremism islamic în Arabia Saudită, de pildă? Acolo cine renunță la islam este ucis. Dacă zici că aceasta este extremism, atunci îi faci extremiști pe mai bine de 90% din cetățenii Arabiei Saudite?
    Este oare extremism, sau pur și simplu așa este islamul în forma lui cea mai consecventă, așa cum a fost la Mahomed?
    • +9 (13 voturi)    
      Islamul in Arabia Saudita (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 13:51)

      karas [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Acolo islamul are o forma aparte care deviaza de la cele 2 mari curente, cel siit si cel sunit. Wahhabismul a fost creat in sec 18 si adoptat de Casa Saud care controleaza Arabia Saudita. A devenit religia oficiala si beneficiaza de sponsorizari generoase din partea familiei regale saudite.

      Wahhabismul este un curent fundamentalist care ii considera pe musulmanii de alte confesiuni eretici. Acest curent este considerat o secta periculoasa de catre cele 2 mari confesiuni ale islamului. Acest curent sectar a inspirat ISIS si numeroase grupari teroriste.
      • -2 (8 voturi)    
        Când islamici tai (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 16:29)

        Observatory [utilizator] i-a raspuns lui karas

        omoară oameni nevinovați in țara care le-a deschis usa ca nu te conformezi religiei lui?
        Nu ma interesează ce curent este, pentru mine este un criminal.
        Pai parca tot dau cu gura ca Islamul este o religie a păcii !
        Acasă la ei, pe deasupra mai sunt și puturoși !
        Și scârboși !?
        Scuzați va rog ca nu sunt political corect !
        • +1 (1 vot)    
          Islamicii mei?! (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 20:11)

          karas [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

          Eu am explicat care e situatia, ca tu nu vrei s-o accepti asta e alta treaba.
  • +2 (22 voturi)    
    4300 de oameni ucisi sunt crime, nu persecutii! (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 13:23)

    Habermas [utilizator]

    Este vorba de drepturile omului, inainte de a fi vorba de religie. Este vorba de primitivism, salbaticie si criminalitate, nu de "persecutie".

    Este incredibil cum ONG-urile iau crimele si le impacheteaza drept "persecutii" doar pentru ca au o agenda religioasa si vor sa puna inainte ideea ca ei sunt "persecutati".

    Trebuie spus adevarul pana la capat. Religia (oricare) este o forma de primitivisms. Atentie nu ma refer la credintele religioase personale, nici la asociatiile pe care el fac oamenii pentru a urmari impreuna o preocupare anume (fie ea si legata de credintele personale). De exemplu, shintoismul japonez este in esenta o forma de respect fata de inaintasi, combinata cu observarea naturii si meditatia ca forma de echilibru interior. Unii numesc shintoismul religie, dar nu este asa ceva. Este o forma de arta nu o institutie omogenizatoare precum religia.

    Si ca sa revin. Deoarece religia este o forma de primitivism a mintii, nu este deloc surprinzator ca oamenii se omoara ca salbaticii din motive religioase.
    • +2 (14 voturi)    
      Daca motivul crimei este apartenenta la... (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 13:59)

      YorkshireTerrier [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      ...o anumita comunitate, atunci crima respectiva este forma extrema a persecutiei.
      Forme mai „usoare” de persecutie ar fi: confiscarea bunurilor, bataia, alungarea, incarcerarea, schilodirea, iar cand se ajunge la crima din cauza apartenentei la o anumita comunitate (oricare ar fi ea), atunci tot persecutie se numeste. Sunt unele grupuri care tipa permanent ca sunt persecutate, chiar daca nimeni nu le face nimic... Crestinii nu au voie sa spuna nimic, chiar daca sunt omorati? Hmm... Nu prea e OK daca asa pui problema.
      Nici eu nu sunt un fan al religiei, dar nu minimiza lucrurile doar pentru ca nu-ti place religia.

      P.S. Despre Shinto ai dreptate.
      • +5 (11 voturi)    
        Nu stiu de ce ai inteles ca as minimiza, (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 14:41)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

        din contra, am spus si mentin ca este mult mai grav decat ce reiese dintr-un raport de ONG care spune ca oamenii sunt persecutati. Eu spun ca "persecutia" este un cuvant prea bland, am trecut dincolo de persecutii si nu este permis sa ne facem ca nu vedem.

        Iar uitand-ma la motivatiile crimelor SI persecutiilor (caci, nu, crimele nu sunt forme extreme de persecutie ci ceva de o gravitate superioara persecutiei), dar focusandu-ma pe crime pt ca sunt cele mai grave fapte, observ o cauza fundamentala care este mai adanca decat orice discutie despre diferentele religioase, si se refera la natura religiei in sine.

        iar ce vad cand ma uit este o problema mult mai mare decat conflictele intre religii si efectele lor: vad o problema fundamentala a omului, si anume VAD CA lipsa ratiunii si a respectului optiunilor celuilalt (nu conteaza de ce natura, inclusiv religoasa, da) - ambele atitudini fiind incurajate implicit si deseori explicit de catre religie - DUCE la mentinerea omului intr-o stare de primitivism.

        Deci cum ti se pare tie ca aceasta observatie a mea minimizeaza gravitatea faptelor descrise de articol?
    • -4 (16 voturi)    
      Frumos... (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 14:31)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Bănuiesc că pentru cei de teapa dvs., faptul că niște creștini sunt uciși e până la urmă chiar un lucru bun, pentru că lumea scapă astfel de povara unora cu „mintea primitivă” !
  • -3 (13 voturi)    
    . (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 13:45)

    aplaudatu [utilizator]

    Asta se intampla inca dinainte de Kosovo.
    In ce priveste prezentul... In Amsterdam,Paris,Berlin merg cu crucea de la gat vizibila pe riscul meu.Adica mai bine nu.
  • +3 (17 voturi)    
    ONG-ul e protestant (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 14:37)

    delco [utilizator]

    Astept statistici de la organizatii neutre.
    • +1 (11 voturi)    
      Comic (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 15:34)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui delco

      Multe dintre evaluările privind impactul diverselor activități asupra mediului sunt făcute de niște ONG-uri de protecția mediului - nu de alta, dar cine să le facă, Asociația Contabililor Autorizați ?... Așteptați și acolo evaluări „neutre” ?!
      • +1 (5 voturi)    
        Nu e asa (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 17:43)

        delco [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        Impactul asupra mediului e studiat de oamenii de stiinta, ONG-urile doar preiau rezultatele si le fac publicitate.

        Daca vine un ONG musulman si zice ca astia ai lor sunt persecutati de crestini i-ai crede? Sau ai astepta niste raportori independenti?
  • -1 (3 voturi)    
    da media ascunde crimele musulmanilor (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 19:52)

    hopsinoi [utilizator]

    asupra crestiniilor.

    daca nu sunt informati nici macar nu stiu la ce riscuri se expun.