Zi decisivă pentru Brexit: Parlamentul de la Londra votează marți acordul negociat de May / Toate semnalele arată că va fi respins

de A.Z.     HotNews.ro
Marţi, 15 ianuarie 2019, 6:18 Actualitate | Internaţional


Brexit
Foto: pixabay.com
​Camera Comunelor se va pronunță marţi pe tema Acordului Brexit, însă există semnale clare că acordul negociat de Guvernul Theresa May va fi respins de parlamentari, punând sub semnul întrebării modul în care Marea Britanie va ieși din UE, ori chiar dacă va mai părăsi Blocul comunitar. Marea Britanie ar trebui să iasă din Uniunea Europeană pe 29 martie, dar acest termen este considerat acum foarte improbabil din cauza opoziţiei cu care se confruntă Guvernul britanic în Camera Comunelor, informează Mediafax.

Luni, premierul Theresa May a făcut un ultim efort frenetic de a convinge parlamentarii să aprobe Acordul Brexit, avertizând că respingerea înțelegerii reprezintă o "trădare a votului poporului britanic" ce ar putea avea "consecinţe politice catastrofale".

May i-a mai îndemnat pe parlamentari să aprobe Acordul Brexit "de dragul naţiunii". Totodată, May a respins îndemnurilor unor parlamentari de a amâna data ieșirii Marii Britanii din UE pentru a avea mai mult timp să convingă membrii Camerei Comunelor ori pentru a organiza un nou acord.

"Vom părăsi Uniunea Europeană pe 29 martie", a insistat Theresa May.

Luni seara, Camera Lorzilor a aprobat, cu 321 de voturi pentru și 152 contra, o rezoluție simbolică de respingere Acordului Brexit negociat de May. Deși simbolică, Camera Comunelor fiind forul decizional în cazul Brexit, rezoluția Camerei Lorzilor, care respinge și scenariul unei ieșiri din UE fără un acord, semnalează că acordul Theresei May va "prejudicia prosperitatea economică viitoare, securitatea internă și influența globală" a Marii Britanii.

Potrivit postului BBC News, dacă acordul este respins marți, May are la dispoziție trei zile lucrătoare să prezinte Parlamentului britanic un "Plan B". Dacă și acest plan este respins, Londra ar putea cere o amânare a termenului ieşirii Marii Britanii din Blocul comunitar pentru a oferi Guvernului Theresa May timp suplimentar pentru revizuirea şi ratificarea actualului Acord Brexit imediat după ce Downing Street va avea o idee clară despre ce vrea majoritatea din Camera Comunelor.

Un alt scenariu este acela al ieșirii din UE fără un acord, însemnând că Marea Britanie ar întrerupe brusc legăturile cu Uniunea Europeană. Numeroși politicieni însă au avertizat că un asemenea scenariu ar fi dezastruos. Totodată, un număr crescând de politicieni britanici propun un nou referendum pe tema apartenenţei la UE.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















7435 vizualizari

  • +10 (18 voturi)    
    De dragul natiunii? (Marţi, 15 ianuarie 2019, 7:55)

    BEDE [utilizator]

    Oare cum o fi mai bine pentru națiune? Eu nu pot pretinde că știu. Și s-ar zice ca nici națiunea însăși nu prea a știut când a votat la referendum. Sigur că vrei să fii independent, cine nu vrea să fie independent? Dar independența costă? Și nimeni nu le-a putut prezenta înainte de referendum care vor fi costurile acestei independențe de UE. Acum costurile se cam cunosc. Deci ar prinde bine încă un referendum. Altfel, dacă Parlamentul votează contra acordului și nu se mai iese din UE înseamnă că națiunea pierde complet încrederea în Parlament: și cei care au votat pentru ieșirea din UE și cei care au votat contra ieșirii din UE...
    • +4 (16 voturi)    
      un al doilea referendum (Marţi, 15 ianuarie 2019, 11:19)

      Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      nu e chiar solutia democratica....
      adica ce facem daca iese pro-ramanere? e 1:1 ? facem 2 din 3? 3 din 5?

      oricat de nashpa ar parea si pentru E.U si pentru U.K, trebuie sa iasa si sa respecte dorinta poporului care a votat in 2016. Ah, ca si la ei au votat prostii neinformati in timp ce desteptii faceau mistouri fara sa voteze, asta e alta poveste. Exemplu pe viitor pentru "intelectuali" sa nu se mai inchida in palatul de clestar al mistoului.

      iar Brexitul "cu acord" e ca si cum ai divorta dar agreezi cu sotia ca puteti face sex o data pe an dar fara sarut iar o data pe trimestru mergeti la film dar nu mai mult.
      ori iesi de tot, "adio si n-am cuvinte" ori ramai.

      si daca le va fi greu dupa exit, ca economia se va contracta, ca multe business-uri se vor muta in E.U, ca va fi penurie de produse, taxe, somaj, pe termen lung, ca dupa orice divort, viata ti se duce in gard dar usor usor te refaci si nu se stie cand gasesti alti partneri gen China, India si US care abia asteapta sa faca "afaceri" cu UK-ul....moment cand chinezii si indienii vor cere eliminarea vizelor, moment cand UK se va umple de chinezi si indieni....oups! :))
      • +3 (13 voturi)    
        UK e deja plina de indieni, chinezi & pakistanezi (Marţi, 15 ianuarie 2019, 11:45)

        Je__ [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

        romanii si polonezii le stateau in gat
        • +2 (6 voturi)    
          Da, trist, plus ca este O IMENSĂ GREŞEALĂ (Marţi, 15 ianuarie 2019, 13:10)

          Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui Je__

          Da, trist că nu vedeau bârnă din ochii lor (imigrantii ilegali) dar vedeau cu ochi răi pe polonezi și români care au adus un mare plus economiei britanice

          plus ca este O IMENSĂ GREŞEALĂ să faci un referendum la care ai deja din sondaje UN SCOR FOARTE STRÂNS pentru că INDIFERENT de rezultat, vei DIVIZA societatea !!

          Aceiaşi greşeală fatală a fost şi cea cu independenţa Barcelonei de Madrid !!
          Scorul extrem de strâns şi de aici riscul chiar al unui război civil !

          UK ar face bine să amâne Brexit încă 2 ani şi să vadă că PIB nominal îi scade sub cel al Franţei, şi atunci îşi vor da seama de greşeală (deja populaţia ştie) şi vor renunţa.
          • 0 (2 voturi)    
            Ii vedeau cu ochi rai pe toti (Marţi, 15 ianuarie 2019, 14:56)

            aramos [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

            Si pe indieni, pakistanezi, polonezi. UE devenise dusmanul UK. Acum s-au trezit si nu stiu cum sa dreaga busuiocul.
            • +1 (1 vot)    
              Pana una alta Putin isi baga unghia in gat (Marţi, 15 ianuarie 2019, 20:55)

              -PuieMSD- [utilizator] i-a raspuns lui aramos

              La cati bani a platit pe mass media britanica sa cauzeze Brexit, se pare ca toti s-au dus pe apa toaletei. Englezii au luat banii si au spus multumesc, rezultate nema.
      • 0 (4 voturi)    
        Ar trebui un alt referendum (Marţi, 15 ianuarie 2019, 13:52)

        mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

        De data asta după ce sunt explicați termenii divorțului.
        Primul a fost la nervi, o cearta si plecat la mama; acum ar trebui ca poporul sa decidă in cunoștința de cauza, sa își asume ce se intampla după.
      • +2 (4 voturi)    
        De ce nu e democratic? (Marţi, 15 ianuarie 2019, 14:54)

        aramos [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

        Primul referendum a fost facut sub o uriasa manipulare care i-a anulat caracterul legitim, acum stiu ce consecinte are si se poate vota in cunostinta de cauza. Oricum Parlamentul are ultimul cuvant.
  • -2 (12 voturi)    
    asa a fost si la referendum! (Marţi, 15 ianuarie 2019, 8:21)

    MirceaIo [utilizator]

    Toate semnele aratau ca nu va trece si dimineata surpriza: 52% au votat ca trebuie sa paraseasca UE. Pentru ei acordu asta e mai bun decat sa stea in UE!? De ce nu l-ar aproba?
  • -2 (10 voturi)    
    e deja absurd (Marţi, 15 ianuarie 2019, 11:33)

    hanu [utilizator]

    Desi iesirea lor va fi un lucru destul de nasol pentru multa lume, vointa populara trebuie respectata. Dormi asa cum iti asterni. Daca se vine cu treburi gen prima oara nu se pune, eram beat, etc atunci nu mai vorbim de democratie. Votam pana iese"cum trebuie"? Votantii au decis, acum sa plece, cu bune si rele. Asa ar fi normal. Asa scapa de plaga romano-polonezo-bulgara (the horror!) si raman cu sadiq khan et co.
    Un singur lucru bun pentru ei in final cu iesirea: scapa de marxistii gen merkel & junker. Asta da.
  • -1 (9 voturi)    
    ideea e no deal (Marţi, 15 ianuarie 2019, 11:47)

    Kosmos [utilizator]

    Nu platesti nici un ban si ii atati pe ceilalti unii impotriva altora pana ce guvernele clacheaza si emit titluri de stat..a mai fost si se va repeta ..asa fac bani stapanii lumii
  • +3 (7 voturi)    
    O "trădare a votului poporului britanic" (Marţi, 15 ianuarie 2019, 12:23)

    tarabost [utilizator]

    va avea loc oricum prin Brexit, fie in forma, fie in fond.
  • +6 (8 voturi)    
    Nu le-a plăcut în UE unde erau mai „egali” (Marţi, 15 ianuarie 2019, 12:34)

    prec [utilizator]

    ca restul. Asta este, acum trebuie să plătească ceea ce-au votat, să culeagă ce-au semănat.
  • 0 (2 voturi)    
    Au ceva de lucru si nu numai englezii (Marţi, 15 ianuarie 2019, 13:27)

    Mondialul [utilizator]

    Mai ales la greaua mostenire.

    Katie Hopkins - Our Final Stand for The West
    https://www.youtube.com/watch?v=AjzQrD7B63o
  • -4 (4 voturi)    
    unii nu spun.... (Marţi, 15 ianuarie 2019, 13:53)

    Toni_Romania [utilizator]

    ... ca BRX urma sa bage englezilor Euro pe gat - asta fiind un motiv pt. care au votat pro-Exit.
  • -4 (4 voturi)    
    Brx stie (Marţi, 15 ianuarie 2019, 13:55)

    Toni_Romania [utilizator]

    Brx stie ca Uk nu moare fara Ue... ca Uk are piata ei de desfacere...e imensa.... tot Commonwealthul... Africa... India... chiar si toate tarile din Golf.... Emiratele... Qatar.... Kuweit.... toate lucreaza cu british specs si au furnizori britanici... de ce sa imparta prajitura cu altii?...........