VIDEO Tânăra saudită care a fugit de familie a ajuns în Canada. Autoritățile i-au acordat azil

de DG     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 18:31 Actualitate | Internaţional


Rahaf Mohammed al Qunun
Foto: Facebook
Tânăra saudită care a fugit din țară din cauza familiei și a refuzat deportarea, Rahaf Mohammed al-Qunun, a ajuns sâmbătă în Canada, după ce autoritățile canadiene i-au acordat azil, relatează BBC News.

Tânăra, în vârstă de 18 ani, a fost blocată pe aeroportul internațional din Bangkok, pentru că a refuzat deportarea în țara de origine, spunând că, la întoarcere, va fi omorâtă de familie și s-a baricadat într-o cameră de pe aeroport atrâgând atenția opiniei publice internaționale.




al-Qunun se afla în Kuwait în vacanță cu familia sa când a fugit. Aceasta dorea să ajungă în Australia, așa că a luat un avion cu legătură în Bangkok.

Adolescenta a spus reporterilor BBC că a renunțat la Islam și că se teme că la întoarcerea în Arabia Saudită va fi omorâtă de familia sa.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















6787 vizualizari

  • -19 (31 voturi)    
    faina strategie (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 18:59)

    aplaudatu [utilizator]

    Pe tot parcursul circului a impus si a cerut.
    A primit ce a cerut.
    Stie cineva cum se numeste efectul acela de ochi albastri ?
    • +18 (30 voturi)    
      Daca iti place asa mult Arabia Saudita (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 19:19)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui aplaudatu

      De ce nu aplici pentru viza?
      • +7 (15 voturi)    
        l ar refuza.. (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 19:38)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui banel

        au si aia i-becilii lor..
      • -21 (21 voturi)    
        . (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 19:50)

        aplaudatu [utilizator] i-a raspuns lui banel

        imi repugna amicii americanilor
        • +3 (5 voturi)    
          Vezi ca mai nou is preteni cu mujicii (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 23:21)

          Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui aplaudatu

          Din cauza ca America nu mai are nevoie asa mare de petrol saudit iar in cativa ani o sa ajunga energy independent. OPEC a ajuns deja o papusa de paie.
      • 0 (4 voturi)    
        asta ma intreb si eu (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 23:10)

        aplaudatu [utilizator] i-a raspuns lui banel

        ..dar se pare ca varianta legala ,acceptata si eficienta este aplicarea de filtru la ochi si facutul de scandal
        Nu merci, nu sunt indeajuns de civilizat pentru asa ceva.
    • -9 (19 voturi)    
      Aia cu Australia e gogoasa (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 19:34)

      -PuieMSD- [utilizator] i-a raspuns lui aplaudatu

      Australia e singura tara din lume in care muslimii sunt ostracizati pe fata.
      Majoritatea sunt deportati pe insulele de jur imprejur, unde mor de depresie.
      • +2 (2 voturi)    
        . (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 22:09)

        aplaudatu [utilizator] i-a raspuns lui -PuieMSD-

        Respectiva a cerut imperativ Canada ( contul e sters dar e plin www-ul de screenshot-uri inclusiv cu tweet-ul respectiv) inca de cand nu intrase UNetc pe fir , evident ca a primit .
      • +1 (3 voturi)    
        Cind ai fost ultima data in Australia? (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 22:32)

        iLiBERAL [utilizator] i-a raspuns lui -PuieMSD-

        Ori vorbesti din Google?
    • +12 (22 voturi)    
      Nu e de glumit cu sauditii (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 21:51)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui aplaudatu

      Aia inca cenatuiesc oameni ca pe pui in piete publice. Fata ar fi fost linsata. Dar de ce nu aplica si tu pt statutul de refugiat, pe motiv de prostie crunta? Ca daca ai iesi din beciul de postac te-ar linsa lumea pe strada!!!
      • -5 (5 voturi)    
        . (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 22:07)

        aplaudatu [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        Incredibil cum puteti vorbi despre partenerul de afaceri al prietenilor americani , o societate dezvoltata avand un lobby impresionant.
        EU prevede toleranta si intelegere , actualul stadiu de dezvoltare si stabilitate sunt urmarea unui comportament civilizat , de intelegere a faptului ca suntem diferiti dar putem convietui ( sic) .
        Nu ajuta pe nimeni denigrarea altui popor si al obiceiurilor locale deja acceptate de toate natiunile civilizate.
        Ditto "linsajul pe strada" , este un obicei local sau european ?
  • -1 (5 voturi)    
    Cind o vad pe tovarasa Freeland... (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 22:35)

    iLiBERAL [utilizator]

    ... imi amintesc imediat de Ana Pauker sau de Victoria Nuland.
    • -1 (3 voturi)    
      the Niki (Duminică, 13 ianuarie 2019, 13:31)

      aplaudatu [utilizator] i-a raspuns lui iLiBERAL

      .is the one and only
  • +2 (6 voturi)    
    e ok... (Duminică, 13 ianuarie 2019, 8:57)

    Martha Logu [utilizator]

    ... ce faceau toate feministele in tot acest timp? de ce nu s-au dus acolo s-o salveze pe sarmana asta?