Campanie inedită în Cehia: O sută de panouri cu mesajul ”Mi-e rușine cu premierul meu”

de DG     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 16:54 Actualitate | Internaţional


Campanie Cehia
Foto: Facebook
​O sută de panouri publicitare cu portrete ale unor diverse persoane, cu numele acestora şi inscripţia "Mi-e ruşine cu premierul meu" au apărut pe străzile din Cehia. Iniţiativa îl vizează pe premierul Andrej Babis, implicat în mai multe scandaluri și afaceri controversate.

Orice persoană care îl critică pe Babis se poate fotografia şi apoi poate apărea pe un mare panou publicitar în schimbul sumei de 175 de euro.

"Nivelul de ruşine cauzat de premier este atât de ridicat încât necesită o reacţie", a declarat Jaroslav Polacek, proprietarul agenţiei de publicitate PRodukujeme, organizatoare a campaniei.

Este o campanie similară cu cea lansată în 2005 contra premierului social-democrat Stanislav Gross (1969-2015), care se confrunta atunci cu dezvăluiri privind originea îndoielnică a banilor prin care şi-a cumpărat apartamentul. Polacek a condus mult timp campanii electorale ale partidului de dreapta TOP 09, foarte critic la adresa lui Babis.

Babis, în vârstă de 64 de ani, a respins acuzaţiile de corupție şi a denunţat o "campanie de defăimare", potrivit AFP. El a fost pus sub acuzare într-un caz de deturnare de fonduri europene, datând din perioada 2007-2008. Opozanții săi îi reproşează şi conflicte de interese, dar şi presupusa colaborare cu poliţia secretă comunistă StB înainte de 1989.

Cu toate acestea, partidul lui Babis a câştigat alegerile legislative din 2017 cu 29,64% din voturi şi sondajele continuă să-l dea favorit cu 30 la sută din intenţiile de vot.

Premierul i-a invitat pe toţi participanţii la această campanie la o cafea, pentru a-i convinge că nu au de ce să le fie ruşine, însă a fost refuzat.










Citeste pe MedLife.ro
Mituri despre colesterol










16322 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Comment sters de user (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 16:57)

    polonyca [anonim]

    • +1 (5 voturi)    
      Pentru ca nu se poate avea incredere in voi (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 22:09)

      iLiBERAL [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Vi se dau 500 de euro ca sa aveti de unde plati cei 175 de euro, dar nu va mai duceti la pozat, ci beti banii si nici prin pivnita de trolli nu mai dati o saptamina.

      A ajuns sa va cunoasca pina si Soros. Si africanii aia pe care ii finanteaza sa invadeze Europa sint mai de incredere decit voi.
      • 0 (0 voturi)    
        hopa, s-a activat inca un scorburel (Duminică, 13 ianuarie 2019, 14:07)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui iLiBERAL

        Mars mai in scorbura din care ai iesit.
        Te crezi pe site-ul A3? Toti postacii psd-ului sunt nesimtiti dar tu il intreci si pe Ciordache la prostie si nesimtire.
  • +9 (13 voturi)    
    Mie nu mi-e (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 18:07)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    rusine de Viorica Floricica. Mi-e scârbă!
    • +1 (3 voturi)    
      daca-mi dai 175 de euro... (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 22:11)

      iLiBERAL [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      iti fac un afis cu mesajul asta.
  • -6 (14 voturi)    
    deci (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 19:00)

    aplaudatu [utilizator]

    100 de oameni dupa ce primesc 175 euro considera ca votul lor valoreaza mai mult decat votul altora.
    Suna foarte cunoscut...
    • +1 (3 voturi)    
      Genial!!! (Duminică, 13 ianuarie 2019, 2:13)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui aplaudatu

      Gandire de pesedist at its best! Doar la asta va duce gandul, pesedistilor, cum sa mai ciorditi una mica de pe undeva, un smen mic, ceva... ca, deh, daca ai nostri conducatori iubiti fac smenuri mari, se cuvine sa facem si noi unele mici... si credeti ca toata lumea e ca voi.
      Mai cittiti o data, stimate domn, daca puteti (si oricum rugati pe cineva sa va explice) - oamenii aia n-au primit, ci AU DAT 175 euro ca sa-si exprime opiniile...
      Pacat ca nu ia si la noi cineva initiativa asta. As plati dublu ca sa pot afisa un mesaj de apreciere pt. dl. Dragnea in centrul Bucurestilor.
      • 0 (0 voturi)    
        patetic (Duminică, 13 ianuarie 2019, 13:51)

        aplaudatu [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

        Cata naivitate ,asa scrie deci asa s-a intamplat .
        Upvote de la mine , prelungiti copilaria cat de mult posibil , realitatea pe teren e crunta.
  • +7 (9 voturi)    
    Corect (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 19:18)

    democtrates [utilizator]

    De ce nu putem face si noi ? Plus sa mai adaugam ca ne este rusine si de Presedintele Camerei deputatilor, de presedintele Senatului, de CCR, de avocatul poporului, hai cu pozele lor lipite pe panouri. Oare se vor simti ? Ma indoiesc , dar incecarea moarte nu are .
    • 0 (2 voturi)    
      Si sponsor de unde? (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 22:12)

      iLiBERAL [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

      Din... parti!

      Voua nu vi se da decit o sticla de ulei intr-o galeata. Cel mult.
      • -1 (1 vot)    
        confunzi cu persoana ta (Duminică, 13 ianuarie 2019, 14:09)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui iLiBERAL

        De altfel tot ce acuzi este in oglinda. Mai ramane sa acuzi USR -ul ca a pus mortii sa voteze si ca furat banii de la copiii din Teleorman. Hai sikctir!
  • +5 (9 voturi)    
    De ce sa-mi fie mie rusine? (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 19:52)

    mimiloi [utilizator]

    Sa le fie rusine celor care au votat gasca de hoti si nemernici care au pus-o pe doamna docila prim ministru! Pe cel care vrea sa-si negocieze libertatea contra contracte pentru aparare si exploatari de resurse.
    Sa le fie rusine de sleahta de slugi care nu mai contenesc sa pupe curul marelui sef! Sa le fie rusine ca aceeasi nesimtiti si-au dat pensii si salarii in timp ce ei au venituri de mizerie! Sa le fie rusine ca pentru 2-300 de lei la pensie si-au vindut tara si viitorul copiilor si nepotilor!
  • 0 (0 voturi)    
    La noi (Duminică, 13 ianuarie 2019, 17:11)

    Zummm [utilizator]

    Mlitia, SRI ar intra imediat pe fir ptr aflarea faptasului. Nu mai pupati atat in fund Secu ca nu sunteti pe statul de plata al lor....sau cine stie...