Cetățeni cehi își afișează „rușinea” față de premierul lor, pe mari panouri publicitare

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 11 ianuarie 2019, 19:52 Actualitate | Internaţional


Afise in Cehia
Foto: Captura Facebook
O sută de mari panouri publicitare cu portrete cu oameni normali, alături de numele lor și mesajul "Mi-e rușine de premierul meu" au apărut pe străzile din Cehia, scrie AFP.

Este vorba de inițiativa unui publicitar local care vizează criticarea premierului populist Andrej Babis pentru implicarea în afaceri controversate.

Babis, 64 de ani, respinge toate acuzațiile și denunță o "campanie de defăimare".

Al doilea cel mai bogat ceh, Babis a fost inculpat într-un dosar de deturnare de fonduri europene, datând din perioada 2007-2008. Este acuzat de asemenea de conflict de interese și colaborarea cu poliția secretă comunistă StB înainte de 1989.

"Gradul de rușine provocat de premier este atât de mare încât era nevoie de o reacție", a declarat Jaroslav Polacek, proprietarul agenției de publicitate PRodukujeme, organizatorul campaniei.

Orice critic al lui Babis se poate fotografia iar portretul său va apărea pe un mare panou publicitar, plătind o contribuție echivalentă cu 175 de euro.

Este vorba de un remake al unei campanii similare lansate în 2005 împotriva premierului social-democrat Stanislav Gross (1969-2015), subiectul unor dezvăluiri de presă legate de originea îndoielnică a banilor cu care și-a cumpărat apartamentul.

Polacek a condus mult timp campaniile electorale ale partidului de dreapta TOP 09, foarte critic față de Babis.

În ciuda controverselor, mișcarea lui Babis, ANO, a câștigat alegerile din 2017 cu 29,64% din voturi iar sondajele o creditează în continuare cu circa 30% din intențiile de vot.

Premierul a invitat toți participanții la campanie să bea o cafea cu el, pentru a-i convinge că nu au de ce să le fie rușine cu el și că reprezintă "bine Republica Cehă în întreaga lume".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















6891 vizualizari

  • +17 (23 voturi)    
    In Rrumania (Vineri, 11 ianuarie 2019, 20:16)

    Zummm [utilizator]

    Firmele care ar scoate aceste postere ar fi urmarite si sanctionate de care Militie, SRI etc.
    • +8 (8 voturi)    
      in Romania primitiva (Vineri, 11 ianuarie 2019, 22:19)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui Zummm

      te impusca !
  • +13 (13 voturi)    
    . (Vineri, 11 ianuarie 2019, 20:24)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    I-auzi, Papaya Ad!
  • -13 (15 voturi)    
    Au si ei rezistentii lor (Vineri, 11 ianuarie 2019, 21:32)

    holinessdani [utilizator]

    Asta e moda acum: sa contestam orice si pe oricine.
    Culmea rezistentei e ca ei contesta in numele democratiei tocmai expresia cea mai inalta a democratiei: rezultatul alegerilor!!!
    Si la noi, si la cehi, chiar si la americani dar si la francezi sunt contestati exact cei care au castigat alegerile. De catre cei din opozitie binenteles, dar se ascund ca lasii in spatele unor proteste "spontane" ale "societatii civile".
    Si cica "aialalti" sunt aia mincinosi, hoto, prosti si corupti, ha, ha, ha.
    • +13 (17 voturi)    
      Gresit .. (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 2:18)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      .. nu e moda "acum", asa a fost mereu. Iti mai aduci aminte ce mai zbierati cu dictatorul Basescu? Iti mai aduci aminte cand 200-300 de persoane la apelul latrinelor se tot adunau prin piata sa-l dea jos pe dictatorul Basescu? Era contestat exact acela care a castigat alegerile, de catre cei din opozitie, fireste, care se ascundeau ca lasii in spatele unor proteste "spontane" ale "societatii civile", la strigatele latrinelor.

      Era sa uit: ha, ha, ha.
    • +5 (7 voturi)    
      Băi Noaptea Minții (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 13:00)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      ...născută din ghena A3, pe cine vrei să conteste oamenii, pe cei din opoziție?
      Cine fură și dă legi de protecție a hoților și borfașilor, cine dă mii de euro violatorilor, care o vor viola și pe mă-ta/sor-ta/fiică-ta?
      Trezește-te din Noaptea Minții, că prost ai fost, prost vei muri!
    • +3 (5 voturi)    
      Pe oricine?!? (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 13:56)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      Pai dvs. vi se pare ca d-na Dancila si cu dl. Dragnea sunt oricine?!? Ce stat european se mai poate mandri cu asa falnici conducatori (urmati de la fel de competenti, distinsi si onesti oameni ca Valcov, Toader, Iordache, Nicolae, Nicolicea s.a.)?!?
      Creme de la creme...

      Cat despre ha, ha, ha, zic sa ne gandim putin.
      Sunt acestia mincinosi? Pai... da, exemplele sunt nenumarate si o sa ma rezum doar la ce scrie in faimosul lor program de guvernare si ce-au facut ei.
      Or fi si hoti? Pai... cam da, judecand dupa numerosii condamnati din randurile leadership-ului acetsor partide, ca sa nu mai vorbim de mult mai gravele cazuri de hotie cu legea in mana.
      Da' poate ca macar nu sunt prosti?!? Zic ca la aceasta intrebare sa raspunda d-na Dancila. Sau d-na Dan. Sau ala de la Economie. Sau ala de la Energie. Sau, sau, sau...
      Si, de fapt, la urma urmelor oricum n-are nicio importanta, ce daca-s prosti?!? Doar postul de ministru e post politic, n-are nicio treaba cu desteptaciunea sau competenta, dupa cum l-a informat doct pe Johannis zilele trecute acest monument de competenta multilateral dezvoltata numit Lia Olguta Vasilescu.
      De coruptie sa nu mai vorbim, ca n-are rost. O gratiem/aministiem saptamana viitoare si iac-asa, dintr-o miscare de condei, Romania va deveni peste noapte singura tara din lume libera de coruptie. Zero corupti, toti sunt imaculati.

      Deci, da, aveti dreptate, prin simplul fapt al castigarii alegerilor, castigatorii devin automat graitorii adevarului si numai adevarului, cinstiti, genial de destepti si onesti. In fond, tot ce au de facut este sa dea o lege spunand toate astea. Si o vor da, "pentru ca asa vrem noi si pentru ca putem", ca sa citez aproximativ doua din multele genii pesediste.