Boxerul profesionist care i-a bătut pe jandarmi, în timpul manifestațiilor ”vestelor galbene”, a primit donații de peste 100.000 de euro / Miniștrii francezi, înspăimântați de sprijinul publicului

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 8 ianuarie 2019, 15:06 Actualitate | Internaţional


Christophe Dettinger ataca un jandarm
Foto: Captura Twitter
Fostul boxer profesionist filmat în timp ce agresa jandarmi sâmbătă, în timpul protestelor vestelor galbene, a primit donații de zeci de mii de euro, înfuriind miniștrii guvernului francez, relatează Reuters.

Un site și-a propus să strângă fonduri pentru boxerul Cristophe Dettinger, iar până marți dimineață se strânseseră peste 114.000 de euro pentru ca acesta să fie ajutat.

Atacul lui Dettinger de sâmbătă a ajuns să simbolizeze natura din ce în ce mai violentă a protestelor față de guvernului lui Emmanuel Macron.

Unii l-au proclamat pe Dettinger erou.

”Contribuirea la strângerea de fonduri pentru a sprijini pe cineva care a atacat un ofițer este echivalent cu a fi complice la aceste grave acte de violență”, a spus Marlene Schipappa, Secretarul de stat pentru pentru lupta împotriva discriminării.

Ministrul Muncii, Muriel Penicaud, a catalogat campania drept una ”incomprehensibilă”.

”Cum pot spune acești oameni copiilor lor, tinerilor, că violența este un răspuns?”, a spus ministrul pentru CNews.

Leetchi, o platformă online de strângere a fondurilor, a spus că nu va mai anunța ce sumă a fost strânsă, apoi pagina a fost închisă pentru alte contribuții.

Dettinger s-a predat luni poliției, spunând că încerca să se apere și să apere alți demonstranți.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














6373 vizualizari

  • -2 (10 voturi)    
    "Vestele galbene" la putere in Italia (Marţi, 8 ianuarie 2019, 15:09)

    Mondialul [utilizator]

    In Franta oare au vreo sansa?
  • +1 (19 voturi)    
    Violenta este un raspuns (Marţi, 8 ianuarie 2019, 15:43)

    Mohammed [utilizator]

    Din articol: ”Cum pot spune acești oameni copiilor lor, tinerilor, că violența este un răspuns?”, a spus ministrul pentru CNews.

    Pai simplu. Violenta este singurul raspuns cand toate celelalte cai de pledoarie au cedat. Globalistii vor sa distruga rasa alba - ce-ar trebui sa facem, sa ne aplecam si sa ne asteptam sfarsitul? Niciodata - Europa e a noastra.
    • +5 (5 voturi)    
      ? (Marţi, 8 ianuarie 2019, 17:36)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Mohammed

      Dv spuneti ca: 'Europa este a noastra'

      Te rog, Mohammed, fii mai precis: A cui este Europa?
    • +2 (4 voturi)    
      eh (Marţi, 8 ianuarie 2019, 18:11)

      aplaudatu [utilizator] i-a raspuns lui Mohammed

      galbejitii aia nu au treaba cu "rasa alba" ,ei vor circ
  • 0 (8 voturi)    
    lectie de civism (Marţi, 8 ianuarie 2019, 16:18)

    aplaudatu [utilizator]

    Hai sa explicam copiilor ca nu e bine sa bati un jandarm chiar daca iei 100 de mii dupa asta ,vor intelege civilizatia de minune.
    Sau....?
    • +1 (3 voturi)    
      sa inteleg..? (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 9:41)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui aplaudatu

      ca tu ai fi amendat si pe cei care spuneau bancuri cu PCR/Ceausescu?
      sau ca civismul tau se oripileaza la "M_E PSD"?
      Sau ca ai fi premiat jandarmii din 10August2018?
      Daca da, devine mai usor a explica copiilor sa se apere cum pot mai bine impotriva ABUZURILOR. Necivilizate.
      Nu mai intorc al doilea obraz cand primul e vânăt!
  • +2 (20 voturi)    
    Domnilor!!! (Marţi, 8 ianuarie 2019, 16:22)

    Amerlocu [utilizator]

    Păi Franța celebrează violența în fiecare an cu mare fast pe 14 Iulie. Oare cum l-i se explică copiilor celebrarea valurilor de sânge și a abisului de violența ce au însoțit revoluția franceză?

    La urma urmei răzmerița giletilor galbeni (ca si revoluția franceză) e o revoltă generată de disperarea oamenilor obișnuiți in fața nepăsării criminale a "aristocrației" progresiste ce nu e cu nimic mai puțin distructivă ca cea a secolului XVII. Revolta de acum e însă mult mai pașnică.

    Ca si revoluția franceză actuala revoltă poate fi calmată ușor dacă "aristocrații" fac un minim de concesii și stavilesc fie si temporar desfrîul antinational. Însă nu o vor face. Mai degrabă aruncă lumea în abis decât să renunte la gargauni.
    • +1 (3 voturi)    
      Democratie (Marţi, 8 ianuarie 2019, 17:41)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      La urma-urmei, sa faca ce cred ei ca este mai bine pentru Franta, numai sa nu 'culce' Turnul Eiffel, sau - doamne fereste - sa-l puna INVERS, cu baza in sus...!

      https://ro.wikipedia.org/wiki/Turnul_Eiffel
    • +1 (1 vot)    
      Revolutiile sunt necesare (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 18:16)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      Macar una la 100 de ani, pt ca altfel, Porcii de la Putere te insclavagesc de tot. Dupa razboi in perioada Baby Booming, sotia avea grija de 4-5 copii, sotul muncea si se traia foarte bine. Acum muncesc amandoi, poate chiar doua job-uri, is in datorii pana in gat, multi in chirie si abia trec de azi pe maine. Cum s-a ajuns aici? Din cauza lacomiei guvernantilor.