Putin a supravegheat testarea cu succes a noului sistem de rachete hipersonice Avangard, descris drept arma absolută, anunță Kremlinul

de MH     HotNews.ro
Miercuri, 26 decembrie 2018, 15:12 Actualitate | Internaţional


Vladimir Putin
Foto: en.kremlin.ru
Vladimir Putin a supravegheat, miercuri, testarea cu succes a noului sistem de rachete hipersonice Avangard, pe care președintele rus îl descria drept "arma absolută". Acesta poate transporta ogive nucleare și convenționale, a anunțat Kremlinul, citat de agenția RIA Novosti, potrivit Reuters.

Testul - care a avut loc în Extremul Orient rus - a fost observat de președintele Vladimir Putin de la distanță, dintr-o clădire din Moscova a ministerului rus de apărare.

În luna martie, Vladimir Putin anunța mai multe noutăți în domeniul înarmării, vorbind inclusiv despre sistemul de rachete Avangard.

Sistemul de rachete Avangard a fost prezentat cu fast în primăvară de către Vladimir Putin, fiind descris ca fiind capabil să se deplaseze în straturile dense ale atmosferei cu o viteză hipersonică de peste 20 Mach. Când se deplasează spre țintă, racheta poate fi manevrată brusc - lateral sau pe înălțime - iar acest lucru ar face-o invulnerabilă la sistemele de apărare anti-rachetă și de apărare anti-aeriană.

"Este un sistem de rachete intercontinental, nu balistic. E arma absolută (...) Zboară cu Mach 20, de 20 de ori viteza sunetului. Nu cred că vreo țară va dispune de o astfel de armă în anii următori. Noi o avem deja", susținea Putin, precizând că acesta va intra în serviciul armatei în 2019.


"Este necesar să trecem mai repede la armament modern care posedă capacități sporite de penetrare a scuturilor antirachetă. Următoarea pe agendă este producția în serie și livrarea sistemelor de rachete globale Avangard către trupe," declara Putin, în cadrul unei reuniuni care a avut loc la Ministerul rus al Apărării.

















4958 vizualizari

  • +6 (14 voturi)    
    Tot tiganu' se crede rege iar in Rusia, totul (Miercuri, 26 decembrie 2018, 15:22)

    Habermas [utilizator]

    este absolut. Pana se ajunge la rezultate, cand lucrurile incep sa devina fuzzy.
    • 0 (0 voturi)    
      Putin a fost spectator. (Joi, 27 decembrie 2018, 17:45)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Ce să supravegheze?Prea îl faceți pe Putin un supraom!
  • +11 (13 voturi)    
    deci incheiem subiectul " deveselu" (Miercuri, 26 decembrie 2018, 15:28)

    Francisc 1 [utilizator]

    sau asta e una din rachetele de lemn? zic si eu
  • -26 (32 voturi)    
    românii trebuie să facă tot posibilul (Miercuri, 26 decembrie 2018, 15:29)

    Mazeta [utilizator]

    încât să nu merite să fie loviți.
    • +17 (21 voturi)    
      :) (Miercuri, 26 decembrie 2018, 19:41)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Tu sigur ai fost lovit deja...
    • +4 (6 voturi)    
      Fii mai explicit (Joi, 27 decembrie 2018, 12:01)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Sunt persoane noi pe forum și s-ar putea să nu înțeleagă aluziile tale subtile - adică să ne-o punem cu Putin, că altfel ne șterge de pe fața pământului. Să-l lăsăm pe Dragnea și gașka incapabililor bugetofagi care distrug România să o facă nepedepsiți. Să devenim vasalii unei țări superbogate în termeni de resurse naturale, superdezvoltate în armament și relativ subdezvoltată în termeni economici generali. Să creem o oligarhie legată de ruși, așa cum au refuzat ucraineenii prin revoluția Maidanului. Să avem adică la conducere numai capete luminate, educate și cinstite precum Dragnea, Veorika Vasilika ot Videle, Codrin Ștefănescu(ăsta cap luminat!) sau Darius Vâlcov (ăsta da om cinstit, pe mine nu m-a cinstit nimeni cu picturi și lingouri de aur).
    • +2 (2 voturi)    
      Esti beat? (Joi, 27 decembrie 2018, 19:07)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Sau mancurt? Ca daca nu accepti ciubota mujina pe grumaz, meriti sa fii lovit, spui.
  • +23 (31 voturi)    
    Abureli de la Moskova... (Miercuri, 26 decembrie 2018, 16:25)

    taro [utilizator]

    mach 20 in atmosfera? Asta-i ca si povestea cu scroafa de la ferma comunista. Cu cat zboara racheta? Mach 5, putin, spune 10 la general. Generalul ii spune 15 la Putin iar la presa spune 20.

    La viteza aia se topeste dacului daca zboara in atmosfera iar de manevre bruste sa nu mai vorbim, se dezintegreaza instant la mach 5 daca face un viraj. SR 71 care zboara la mach 3.2 are raza de intoarcere de peste 100 de km.
    • +11 (19 voturi)    
      E placut sa faci misto de ei (Miercuri, 26 decembrie 2018, 19:49)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui taro

      dar adevarul trist e ca rusii au dezvoltat o tehnologie prin care ionizeaza aerul in jurul rachetei, reducand astfel frecarea aproape la zero. In plus, stapanesc bine tehnicile de protectie termica a conului de soc a rachetelor (vezi Soyuz), care au o viteza de reintrare in atmosfera terestra de 7.8km/s (cca.22 Mach) Sper sa supravietuiesc acestor dezvaluiri..
      • +3 (13 voturi)    
        mai bine zi cum stapanesc legile fizicii (Miercuri, 26 decembrie 2018, 20:20)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        mai ales partea aia cu impulsul
        • +2 (18 voturi)    
          Te asigur (Miercuri, 26 decembrie 2018, 23:12)

          ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          ca stapanesc. Ca sa-ti dau un exemplu: la ora actuala sistemul Soyuz cu peste 1700 de lansari e singura eficienta in lume.
          Cui foloseste sa facem pe ignoranti, in loc sa luam in serios problema?
          Referitor la "impuls", technic nu este imposibil proiectarea unor structuri care suporta chiar si 200g la o schimbare de directie. Aceasta corespunde la o raza de cca.23 de km, ca sa devieze la 90 de grade trebuie sa parcurga cca.36 de km, in 5 secunde si doua zecimi. Suficient sa-l fenteze si pe Superman.
          • -2 (16 voturi)    
            povesti de adormit copii (Joi, 27 decembrie 2018, 7:12)

            Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

            rusii au furat niste V2 de la nemti le-au supradimensionat si de atunci tot anunta " premiere" in domeniul spatial ! cat despre eficienta mie mi se par mai destepte rachetele spacex , parerea mea .
            • +2 (4 voturi)    
              Si americanii si rusii au furat de la nemti (Joi, 27 decembrie 2018, 14:14)

              bestol [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

              Subestimarea adversarului este o grava eroare strategica.
      • +7 (17 voturi)    
        Nu zau? (Miercuri, 26 decembrie 2018, 20:45)

        d2d [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        Sa admitem ca stapanesc aceasta tehnologie.Intrebarea este daca economia rusa poate sustine costurile.
        • +6 (20 voturi)    
          Autarhie (Miercuri, 26 decembrie 2018, 21:18)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui d2d

          Ce costuri? Rusii cam au tot ce le trebuie, producția militara este încă pe sistemul sovietic, cer 100 de tone de fier, primesc, cer uraniu, primesc, cer 100 de deținuți pt teste, primesc. Rusii nu sunt ca americanii, armata americana cumpăra efectiv avioane de la producători privați, la rusi nu e cazul, ei produc tot, de la minereul de fier la tehnica avansata și studii teoretice
          • -4 (6 voturi)    
            si dupa tine, faptul ca le produc inhouse (Joi, 27 decembrie 2018, 9:29)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

            inseamna "fara costuri'?
            Pai exact de -aia a dat faliment URSS-ul, fiindca a crezut ca nu are costuri sau ca acele costuri nu se vad si nu se simt pentru glorioasa industrie si economie sovietice.
            Sa concluzionam:
            Nimic nu e gratis pe lumea asta, nici macar cascavalul din capcana soarecelui!
          • -3 (3 voturi)    
            "Autarhie, autarhieeee..." (Joi, 27 decembrie 2018, 9:41)

            Fuscus [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

            "ce mult imi mai placi tu mie...". ia citeste colea:"The Russian Air Force was expected to procure more than 150 fighters for PAK FA with the first fighter to be delivered in 2016.[36][37] In 2011, the Russia's Ministry of Defence planned on purchasing the first 10 evaluation aircraft after 2012 and then 60 production standard aircraft after 2016.[38]In December 2014, the Russian Air Force planned to receive 55 fighters by 2020.[39] Russian Deputy Minister of Defence Yury Borisov stated in 2015 that the Air Force would slow production, reduce its initial order to 12 fighters, and retain large fleets of fourth-generation fighters due to the nation's economy.[40][41][42]". ca sate pun la curent, e vorba de SU-57 cel mai performant avion al armatei ruse comparabil cu F22 Raptor (care nu mai este cel mai performant al armatei USA) si care:"A final procurement tally of 187 operational production aircraft was established in 2009, and the last F-22 was delivered to the USAF in 2012." Du-te la culcare!
      • +5 (17 voturi)    
        Am citit... (Miercuri, 26 decembrie 2018, 22:56)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        ...multe comentarii interesante si serioase publicate sub acest pseudonim, asa ca va iau in serios si de aceasta data.
        1) "...rusii au dezvoltat o tehnologie prin care ionizeaza aerul in jurul rachetei, reducand astfel frecarea aproape la zero..."
        Care este suportul teoretic al afirmatiei dvs. implicite, cum ca frecarea ar conta doar intr-un mediu neutru electric?!?
        Recunosc ca nu-mi mai aduc minte suficient de bine cursurile din facultate, dar chiar si asa nu vad de ce ionizarea ar reduce frecarea?!? Eventual m-as astepta sa fie exact invers, intr-un mediu de monopoli electrici o sa ai o problema in plus, o forta in plus...
        2) "...stapanesc bine tehnicile de protectie termica a conului de soc a rachetelor..."
        Marturisesc ca n-am inteles aproape nimic. Poate ar trebui sa reformulati? Ce con de soc?!? Va referiti la varful rachetei - dar acea problema e rezolvata de zeci si zeci de ani, de la primele rachete/avioane supersonice???
        3) Putin vorbeste despre cu totul altceva decat despre reintrarea in atmosfera (urmata de o decelerare rapida). Vorbeste despre viteze hipersonice sustinute timp (relativ) indelungat in atmosfera densa si, mai ales, despre "manevre bruste" la astfel de viteze.
        Daca pe prima sa zic ca as mai inghiti-o, chestie de tehnologia materialelor, pana la urma, a doua contrazice - exact cum scria @taro mai sus - legi elementare ale fizicii cunoscute. Nu exista "manevre bruste" la viteze de 7 km/s, fortele necesare pentru asa ceva ar fi a) uriase, de neconceput a fi generate instant intr-un vehicul relativ mic si b) insuportabile dpdv al integritatii structurale a obiectului insusi.
        In lipsa unor explicatii cu macar parfum de credibilitate, inclin sa cred ca toata povestea e un PR stunt (cum au mai fost cateva in trecutul recent) destinate mai degraba bizonilor rusi, decat potentialilor adversari. Macar din prudenta si nu e intelept sa-ti desconsideri adversarul, insa asta e prea gogonata.
        • +10 (16 voturi)    
          Multumesc (Joi, 27 decembrie 2018, 0:57)

          ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

          Prin ionizare, creste numarul Reynolds de tranzitie laminar-turbulent.
          Principiul nu e secret,cauta pe Google
          Cuvinte cheie:Plasma Spike,Boundary layer control, Drag Reducing Ionized Flow Technology
          Vezi de exemplu:
          Shock Wave Modification by a Plasma Spike: Experiment and Theory de S P Kuo in Physica Scripta, Volume 71, Number 5
          Realizarea practica e complicata,necesita o sursa de energie extrem de puternica, de volum redus. Un microreactor nuclear nu poate fi utilizat in aplicatii civile, dar la o racheta care poarta focoase nucleare??
          Ceea ce priveste fortele inertiale, vezi comentariul meu de mai sus.
          • +1 (1 vot)    
            High Tech mujic??? Neah!!! (Joi, 27 decembrie 2018, 19:10)

            Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

            Astea or sa pice cum s-a scufundat Procesolur Baikal.
      • -1 (7 voturi)    
        Cred că nu înțelegeți (Joi, 27 decembrie 2018, 12:04)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        La 20 Mach viraje bruște în atmosferă, nu doar conul este expus frecării cu aerul, ci și partea laterală. Doar naveta spațială avea plăci ceramice care o protejau. La asta se adaugă și solicitările mecanice datorate forței de inerție, pentru care nu există contracarare.
        În rest să trăiască jocurile video, care oferă imagini doveditoare pentru tehnologia rusească...(jocurile sunt occidentale!).
  • +14 (22 voturi)    
    *Dragul* nostru Putca, (Miercuri, 26 decembrie 2018, 16:32)

    Rescator [utilizator]

    Ca orice cechist de formație stalinistă ai căpătat o
    pasiune maladivă pentru arme.Se știe că Rusia are deja cel mai mare arsenal nuclear și convențional din
    lume,cu capacitatea de a distruge tot Globul Pămantesc de 20 de ori.Insului nu-i ajunge,vrea să
    poată distrugă lumea de 100 de ori,promițandu-le
    rusnacilor creduli că vor ajunge in Rai.Numai că acolo nu este el șeful.Am verificat pe pagina de
    Facebook a lui Sfantu Petru și am văzut că niciun
    rus nu a ajuns in Rai după 1917.
  • +14 (20 voturi)    
    Traisca lupta pentru pace! (Miercuri, 26 decembrie 2018, 16:55)

    iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator]

    Inca o dovada incontestabila ca imperiul lui Putin este tara cea mai iubitoare de pace de pe tot globul!
  • +4 (18 voturi)    
    Legile fizicii (Miercuri, 26 decembrie 2018, 16:56)

    rectificare [utilizator]

    spun ca o schimbare brusca de directie la 20M este imposibila !
    • -10 (18 voturi)    
      Defineste "brusc" si care lege este incalcata (Miercuri, 26 decembrie 2018, 19:27)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui rectificare

      Defineste "brusc" si care lege este incalcata.
      • +8 (14 voturi)    
        pai Putin sa defineasca "brusc" (Miercuri, 26 decembrie 2018, 20:22)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Ca legile fizicii sunt aceleasi, daca nu cumva le-a schimbat Miciurin si pe alea.
    • +2 (14 voturi)    
      Orlando,tu esti? (Miercuri, 26 decembrie 2018, 20:48)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui rectificare

      20M de euro sau lei? Poti schimba usor directia lor la o rectificare.
      Pa, Darius.
  • +15 (19 voturi)    
    OK (Miercuri, 26 decembrie 2018, 16:57)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Hai sa presupunem ca e asa. Traiasca Putin, Rusia si inginerii sai. Dar daca e asa, hai sa o luam putin logic. De ce e o amenintare scutul de la Deveselu?

    Argumentele erau:
    1. ca ce cauta un scut anti-racheta asa de "arpoape" de Rusia
    Bun, daca multi dintre noi ne gandeam ca singurul motiv pentru care i-ar supara e ca nu pot sa dea vreo 2-3 rachete incoace, acum chiar ei sa contrazic spunand ca astfel de scuturi devin inutile

    2. al toilea motiv este ca poate fi folosit ofensiv sa atace patria mama a PSD-ului
    Revin la argumentele anterioare. Daca SUA lanseaza doar o signura racheta, pot trimite un Avangard sa distruga scutul. Deci pentru ce e tot tam-tam-ul asta rusesc?

    Cu alte cuvinte. Ori Avangard este o propaganda ieftina bazat pe niste jucarii inexistente sau care nu fac nici jumatate din ce "promite" cracanatul, fie este real si atunci toata discutia si comentariile lor despre Deveselu sunt bullshit.

    Pick one ca ambele nu au cum.

    Am o idee maii buna, hai sa intrebam trollii de pe HN care este adevarul, ca ei stiu sigur fiind informati de la sursa. Hai, castigati-va rublele corect, nu somati chiar daca-s sarbatori
  • +11 (17 voturi)    
    Putin (Miercuri, 26 decembrie 2018, 17:03)

    europeanul2 [utilizator]

    E clar! Pe Putin il incurca scutul anti-racheta de la Deveselu pentru ca nu ne mai putea ameninta nu pentru ca reprezenta o amenintare pt Rusia. Raspunsul lui a fost ordinul de a avea o arma capabila de a penetra scutul. E clara pozitia lui pacifista nu-i asa?
    Mazeta, ai ceva de spus?
  • +10 (14 voturi)    
    Zboara destul de repede (Miercuri, 26 decembrie 2018, 17:09)

    ipolitic [utilizator]

    dar totusi nu asa de repede, ca Trump sa nu aiba timp sa posteze un mesaj pe Twitter. Ceva legat de un zid destul de inalt...
    Mai pe serios, sper ca racheta va avea conexiune la Internet si un hacker care bate 300 de linii de cod pe secunda. reuseste sa-l intoarca cu 180 de grade.
  • +13 (17 voturi)    
    serios? (Miercuri, 26 decembrie 2018, 17:31)

    DSS [utilizator]

    adica de data asta a zburat mai mult de 2 minute si nu le-a cazut in cap? pana acum asta a fost recordul
    Pana u vad vreo dovada e doar propaganda si fake news in stil rusesc
  • +9 (17 voturi)    
    Bravo Putin (Miercuri, 26 decembrie 2018, 19:14)

    Gojifruit [utilizator]

    Acum hai fugutza si mai invadeaza cateva tari, mai blocheaza cateva stramtori, ca ai racheta noua! Cum dracu nu va inghite pamantul cu rachetele voastre cu tot?
  • +3 (5 voturi)    
    Deci rușii nu se bazează pe Dumnezeu. (Joi, 27 decembrie 2018, 9:37)

    asavreau [utilizator]

    Și mai spun unii că Biserica Ortodoxă Rusă este îndrituită să conducă ortodoxia!Nici Putin nu crede așa ceva.Dacă ar crede,nu ar mai experimenta rachete,ar aranja Kiril totul.