Trump, un nou atac la adresa băncii centrale: Singura problemă a economiei americane este FED

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 24 decembrie 2018, 18:24 Actualitate | Internaţional


Donald Trump
Foto: Flikr
Președintele SUA, Donald Trump, a acuzat, luni, FED-ul că este „singura problemă a economiei” americane.

„Singura problemă a economiei noastre este FED-ul. Ei nu simt piața, nu înţeleg necesitatea războaielor comerciale sau a dolarului puternic, nici măcar blocarea agenţiilor federale din cauza disputelor cu democraţii pe tema securizării frontierelor. FED este precum un jucător de golf care nu poate înscrie pentru că nu simte”, a scris Trump pe Twitter după ce instituția a anunțat creșterea dobânzilor și revizuirea previziunilor pentru 2019.

Potrivit presei americane, Donald Trump ar fi discutat în particular despre posibilitatea de a-l concedia pe președintele băncii centrale, agasat de decizia de miercuri a instituției de a ridica rată dobânzii.

Săptămâna trecută președintele SUA a estimat că dacă banca centrală ar crește dobânda, ar fi o “eroare”. Dar comitetul monetar nu a ținut cont de presiunile și avertismentele președintelui, ridicând dobânda.

O încercare de a pune capăt mandatului lui Jerome Powell ar fi inedită și ar fi un atac direct la independența puternicei bănci centrale care joacă un rol major în prima economie a planetei.

Mai mult decât centenară, FED este banca centrală cea mai puternică din lume și are dubla misiune de a stăpâni inflația și asigurarea locurilor de muncă. În octombrie, Donald Trump dădea sigurări că nu intenționează să-l demită pe Jerome Powell, dar în noiembrie, criticile sale s-au reluat . El a declarat atunci că este “mai mult decât nemulțumit” de alegerea de a-l numi în locul lui Janet Yellen.

















2946 vizualizari

  • -15 (27 voturi)    
    mai este o problema: (Luni, 24 decembrie 2018, 18:50)

    victor L [utilizator]

    ca analistii romani sint mai buni in afaceri decit Trump.
    Daca ar stii sa-i ia de consilieri :P
    • +9 (17 voturi)    
      Interesant (Marţi, 25 decembrie 2018, 2:29)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Bun in afaceri inseamna sa dai faliment de 6 ori desi ai mostenit o avere.

      Tot asa cum Trump lupta impotriva coruptiei, el fiind simbol al coruptiei.

      De ce nu va documentati inainte sa va dati rotunzi pe net. Analistii au facut o facultate, au studiat ceva ca sa ajunga analisti.
      • -8 (12 voturi)    
        Trump a dat faliment doar in prostia ta. (Marţi, 25 decembrie 2018, 10:47)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

        In primul rand Trump are peste 250 de proiecte imobiliare, de entartainment sau industriale active. Din acestea, 6 au fost de-a lungul timpului in insolventa, nu faliment, toate 6 fiind cazinouri si toate iesind de supb procedura de insolventa in mai putin de un an. E o mica mare diferenta in faliment si insolventa si e o mare diferenta intre insolventa unei firme dintr-un grup si falimentul grupului sau cel personal.
        Deci repetarea textului: "Trump a dat faliment de 6 ori" e o minciuna prin omisiune si proasta intelegere a modului in care functioneaza un business in US sau aiurea.
        Dar e o minciuna foarte draga democratilor.
        • +10 (12 voturi)    
          Faliment clar de 6 ori (Marţi, 25 decembrie 2018, 13:14)

          nitro [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          https://www.thoughtco.com/donald-trump-business-bankruptcies-4152019

          O istorie a esecurilor acestui escroc
          https://www.nationalreview.com/2016/03/donald-trump-scandals-business-failures-roundup/
        • +8 (8 voturi)    
          Minti (Marţi, 25 decembrie 2018, 16:25)

          VictorS [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          de ce trebuie sa ne minti?

          informatia poate fi verificata in zilele noastre.
          Faptul ca ma jignesti e nimic, asta zice ceva despre tine, nu despre mine, dar faptul ca ne minti, zice si mai multe.

          De ce ai minti?
          Nu are importanta ce zicem noi aici, niste picaturi intr-un ocean de informatie.
          Esti platit sau esti un simplu idiot.
      • -7 (11 voturi)    
        Si Trump a studiat ! (Marţi, 25 decembrie 2018, 11:19)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

        In 1964, Trump enrolled at Fordham University.[1][10] After two years, he transferred to the Wharton School of the University of Pennsylvania.[10][11] While at Wharton, he worked at the family business, Elizabeth Trump & Son.[12] He graduated in May 1968 with a Bachelor of Science degree in economics.[10][13][14]
  • -17 (23 voturi)    
    End the Fed (Luni, 24 decembrie 2018, 18:53)

    Nyk1 [utilizator]

    Poate ar fi bine ca Trump să realizeze visul de-o viață a lui Ron Paul.
  • +21 (29 voturi)    
    Dupa 6 falimente... (Luni, 24 decembrie 2018, 18:58)

    taro [utilizator]

    oare Trump nu se gandeste ca ce simpte el nu e bine?

    La fel cum un beat nu se simpte beat desi toata lumea ii spune ca-i beat.
    • -10 (20 voturi)    
      :) (Luni, 24 decembrie 2018, 23:28)

      uzu [utilizator] i-a raspuns lui taro

      cine e "toata lumea" ? CNN e toata lumea ? Trump are dreptate, dar tu din Romnia stii mai bine ... wtf ... romanii stiu mai bine cum trebuie sa faca toti ceilalti...
      • +10 (16 voturi)    
        Nu e vorba de romani (Marţi, 25 decembrie 2018, 2:32)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui uzu

        e vorba ca Trump intradevar a dat faliment de 6 ori.
        Ce nu ai inteles?
        Stii tu mai bine, si ce anume stii mai bine. cum e cu omul beat?
    • -9 (13 voturi)    
      Care "toata lumea" gogule... (Marţi, 25 decembrie 2018, 7:29)

      Alex735 [utilizator] i-a raspuns lui taro

      CNN e "toata lumea"?
    • -6 (10 voturi)    
      6 falimente ? (Marţi, 25 decembrie 2018, 11:22)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui taro

      Si acum cati bani are ?
      • +6 (8 voturi)    
        Corect (Marţi, 25 decembrie 2018, 16:32)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        dar Dragnea cati bani are?
        Dar Udrea,sau cate picturi ascunde Valcov prin cavouri?

        daca da de pamant economia US nu va fi acelasi lucru.

        Pana una alta da de pamant cu politica lor, tipa isteric la aliatii istorici si bate palma cu presedintele Turciei (vai de mama lor de curzi), da Siria pe mana Arabiei Saudite (ca si asa ne-au demonstrat cum stau la capitolul rezolvat problemele cu dizidentii) si intareste puterea Rusiei, conduse de un prieten, partener de afaceri, KGBist celebru pe nume Putin.

        Perfect, nu?
        • -3 (5 voturi)    
          Nu ! (Miercuri, 26 decembrie 2018, 10:56)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

          Nu e perfect , pentruca comentariul tau are o problema cu logica. Daca da Siria pe mana Arabiei Saudite , Turcia nu mai poate sa ajunga la kurzii din Siria. Pentruca sauditii nu-i vor lasa.
          Deci o miscare desteapta a lui Trump. Decat sa aiba America soldati in Siria , sa urle leftistii " yankee go home !" si sa moara soldati americani, mai bina sa lasa problema spre rezolvare Arabiei Saudite.
          Perfect, nu ?
          • +3 (3 voturi)    
            Cateva stiri (Miercuri, 26 decembrie 2018, 14:48)

            bestol [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

            Turkey masses tanks on the Syrian border as Erdogan 'prepares to move against the Kurds' after the US leaves

            Doubts over Turkey ability to 'eradicate' IS after US pull-out

            'We Will Curse Them As Traitors': Syrian Kurds React To U.S. Troop Withdrawal Plan
            • -1 (3 voturi)    
              pentru bestol (Joi, 27 decembrie 2018, 0:04)

              adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui bestol

              Multumesc pentru stiri.Victor S spune ca Trump da Siria pe mana Arabiei Saudite. Poate ai aici o stire ?
              • +3 (3 voturi)    
                Da si nu (Joi, 27 decembrie 2018, 1:13)

                VictorS [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

                Intre timp s-a schimbat schimbarea... greseala mea sa iau tweeturile lui Trump drept program de guvernare sau decizii (sau poate ca nu?)

                https://www.aljazeera.com/news/2018/12/trump-saudi-pay-money-rebuild-syria-181224233144732.html

                https://www.cnbc.com/2018/12/26/saudi-arabia-clarifies-trump-tweet-no-new-pledges-to-rebuild-syria.html
          • +3 (3 voturi)    
            @adrian88000 (Joi, 27 decembrie 2018, 1:18)

            VictorS [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

            nu inteleg ce vrei tu de fapt cand scrii comentarii aici.

            https://edition.cnn.com/2018/12/23/politics/donald-trump-erdogan-turkey/index.html

            Sunt tone de articole pe tona asta, si, daca ai urmarit miscarile din zona aia, ai stii ce plan au turcii pentru kurzi.

            Turcii care cumparau petrol si vindeau in schimb arme gruparii Isis, turcii care au permis ca milioane de refugiati sa 'invadeze' efectiv Europa, generand cresterea influentei partidelor extremiste, probabil si Brexitul britanic, etc.
            Turcii, care sunt prieteni aliati cu rusii si membrii NATO.

            Ce ziceai, Adriane?
            Turci au nevoie de un Atatürk de urgenta.
            • 0 (0 voturi)    
              pentru Victor (Joi, 27 decembrie 2018, 20:12)

              adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

              Eu cand scriu comentarii aici doresc sa aflu puncte de vedere inteligente si informate. Ca de exemplu punctul tau de vedere. Multumesc !
  • +20 (30 voturi)    
    Lol (Luni, 24 decembrie 2018, 19:38)

    mitg [utilizator]

    De fapt singura problema a americii este Trump, si chiar masa de obezi dependenti de Medicare care l-au ales
  • +27 (31 voturi)    
    asta sigur (Luni, 24 decembrie 2018, 20:16)

    john06 [utilizator]

    nu e psdist?aia mai fac asa,cand nu merge ceva,huooo multinationalele,bruselul,fmi,strainii,etc.
  • +15 (21 voturi)    
    Haha (Luni, 24 decembrie 2018, 20:36)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Mi-a placut baiatul asta, as fi votat Trump daca eram american, dar e clar deranjat grav la cap asta daca nu ia prafuri zilnic sa faca fata si e deja prajit :))
  • +11 (15 voturi)    
    Pai cine e prostul care l-a numit in functie? (Luni, 24 decembrie 2018, 22:33)

    gladex [utilizator]

    ???
  • -4 (10 voturi)    
    central cu gaze (Luni, 24 decembrie 2018, 23:51)

    aresul [utilizator]

    FED nu este cea mai puternica banca centrala din lume. Proprietarii FED sunt si proprietarii BIS, banca cea mai centrala din lume.
  • +10 (14 voturi)    
    dupa atacul pe Twitterul bursa e in picaj (Marţi, 25 decembrie 2018, 0:30)

    delco [utilizator]

    Asta distruge SUA mai bine ca o invazie straina

    Dow drops 653 points in worst Christmas Eve trading day ever
    https://www.nbcnews.com/business/markets/dow-drops-653-points-worst-christmas-eve-trading-day-ever-n951661