Scrisoarea de demisie a lui Jim Mattis: SUA este indispensabilă lumii libere. China și Rusia vor să modeleze lumea după un model autoritar

de A.Z.     HotNews.ro
Duminică, 23 decembrie 2018, 10:26 Actualitate | Internaţional


James Mattis
Foto: AGERPRES
Scrisoarea prin care secretarul american al apărării, Jim Mattis, și-a anunțat demisia este produsul acumulării de frustrări în doi ani de colaborare cu un președinte impulsiv, Donald Trump. Mattis a radiografiat pericolele strategice cu care se confruntă SUA și care vor trebui rezolvate de următorul șef al Pentagonului, transmite Associated Press.

Mattis, care s-a întors la lucru vineri după ce a uimit tot personalul Pentagonului cu demisia sa neașteptată, avertizează în scrisoarea sa că acțiunile președintelui Trump în raport cu aliații SUA riscă să conducă la distrugerea unor legături dipomatice esențiale și să submineze credibilitatea țării.

,,Deoarece această administrație continuă să implodeze, demisia extraordinară a secretarului Mattis este o pierdere semnificativă și un indiciu că agenda de politică externă a președintelui Trump a eșuat și continuă să provoace haos”, a declarat senatorul democrat Bob Menendez.

Mattis a anunțat joi că plănuiește să demisioneze, o decizie motivată de decizia președintelui de a retrage toate cele aproximativ 2 000 de trupe care luptă împotriva grupării Statul Islamic din nord-estul Siriei.

Mattis a fost, de asemenea, deranjat de decizia de a reduce numărul de trupe americane din Afghanistan și, după cum apare în scrisoare, de disprețul pe care Trump îl arată față de NATO.

Persoana nominalizată să îi preia funcția lui Mattis va avea de înfruntat un Senat care ar putea cere dovezi cu privire la stabilirea noilor puncte fierbinți, precum Siria, Afghanistan și Peninsula Coreeană.

"Cred că trebuie să fim hotărâți și lipsiți de ambiguități în abordarea noastră față de acele țări ale căror interese strategice se află în contradicție tot mai evidentă cu ale noastre", a scris Mattis.

"Este clar că Rusia și China, de exemplu, vor să creeze o lume compatibilă cu modelul lor autoritar pentru a-și promova propriile interese în detrimentul vecinilor, al Americii și al aliaților noștri".

Dezvoltarea și extinderea alianțelor americane a reprezentat un punct important e agenda lui Mattis, fapt care l-a plasat în contradicție cu Donald Trump încă de la preluarea mandatului.

"În timp ce SUA rămâne națiunea indispensabilă lumii libere, nu putem să ne protejăm interesele sau să ne descurcăm în mod eficient cu acest rol fără a păstra alianțe puternice și fără a ne respecta aliații", a scris Mattis.


















1086 vizualizari

  • -20 (28 voturi)    
    Din pacate Mattis are (Duminică, 23 decembrie 2018, 10:57)

    Rahan5 [utilizator]

    mentalitatea paguboasa a fostui Imperiu Britanic.
    Adica armata SUA sa ,,pacifice" si ,,democratizeze" etc o anumita zona si apoi ,,sa uite" sa mai plece de acolo. Totul pentru a servii intereselor private ale Companiilor Producatoare de Armament si Companiilor Petroliere din SUA.
    Dupa ce Statul Islamic a fost evacuat din ultimile localitati de la Est de Eufrat este absolut normal ca cei 2000 de infanteristi ai SUA sa se intoarca inapoi in SUA. Daca prin absurd Statul Islamic isi revine, sau pe rusi ii mananca pielea si trec Eufratul, nimic nu e mai usor decat o noua debarcare de cateva sute de mii de infanteristi ai SUA inapoi in SIria si neutralizarea inamicilor oricare ar fi ei : Stat Islamic, Rusia, Sirienii lui Assad, Turcia, Iran, Israel etc.
    SUA are oricand fortele necesare sa revina in Siria si sa-i bata pe toti acesti adversari, chiar daca prin absurd si-ar unii fortele impreuna.
    • +5 (5 voturi)    
      esti mai.. (Duminică, 23 decembrie 2018, 19:55)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      "inocent" decit escrocul psihopat de la casa alba...chiar esti "dus cu plugusorul"!!!...mare e "gradina"...romaneasca!!!
      • -5 (5 voturi)    
        escrocul psihopat de la Casa Alba (Luni, 24 decembrie 2018, 9:31)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        A facut infinit mai multe in Siria decat predecesorul sau, escrocul pacifist.
        Sa recapitulam, Obambi se retrage intempestiv din Irak(primeste si un Nobel pt pace), urmarea? aparitia ISIS, Obambi sprijina Fratia Musulmana si are loc Primavara Araba, haos in Siria. Obambi trage linii rosii prin nisip pe care Assad si cu rusi fac pi cu bolta. Obambi cheltuie vreo 500 mil dolari sa antreneze fortele lobere siriene(fiindca el nu trimite oameni pe teren) , rezulta 5 luptatori din cae 3 dezerteaza si doi emigreaza in Germania.
        Trump trimite trupe pe teren, rezolva ISIS-ul si acum isi retrage trupele.
        Si totusi il numesti psihopat, sunt curios cum il numesti pe Obama!
        • 0 (2 voturi)    
          Deci... (Luni, 24 decembrie 2018, 13:22)

          tarsim [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          Trump e noul Obama...doar ca mai prost si mai mincinos....ok...:))))))
  • -21 (23 voturi)    
    asta-i America ? (Duminică, 23 decembrie 2018, 11:19)

    nicomar [utilizator]

    http://flux.md/stiri/externe/statistici-in-imagini-bugetul-sua-pe-anul-2018
    - adica tataie asta, general de birou (de carton) vrea mai multi parai pt tagma lor. este o patura in sine (de lipitori), care nu produc nimic si consuma cat statele, produc pagube incomensurabile in lume, etc
    - asta vrea americanul de rand ? sau e o societate piramidala ca in India, "Yes Sir", daca seful spune ceva ..
    • 0 (0 voturi)    
      vrea o societate cu mujici (Luni, 24 decembrie 2018, 9:31)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui nicomar

      ca in Rusia.Panimaiesi?
  • +16 (24 voturi)    
    Postacii fac ore suplimentare? (Duminică, 23 decembrie 2018, 12:57)

    V. Istina [utilizator]

    Cand te gandesti ca pentru aberatiile debitate mai sus unii primesc bani si dorm neintorsi, cu constiinta impacata, incepi sa vezi cu alti ochi lucrurile cu adevarat importante. In cativa ani, daca avem un ghinion urat, tipii astia vor fi cine stie ce mici sefi peste ziare, ori tv-uri. Iar modelul ruso-chinez va fi la noi implementat profund, dupa cum deja a inceput.

    Cert e ca doar speranta, ca asta nu se va intampla... nu ajunge!

    Revenind la tema: Trump e imprevizibil, dar nu e nebun. Si tocmai face o greseala uriasa. Sa speram ca nu ne va lasa balta nici pe noi cand va incepe estul sa friga!
    • -5 (13 voturi)    
      Catre Cucoana Istina (Duminică, 23 decembrie 2018, 14:42)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui V. Istina

      sau domnul rus deghizat in Cucoana Istina.
      Daca vin rusii peste Romania, SUA o sa aiba astfel mai multi bani economisiti datorita retragerii celor 2000 de infanteristi din Siria si 7000 din Afganistan, care va face mai usoara respingerea trupelor ruse.
      Deci retragera celor 2000 soldati din Siria si 7000 din Afganistan sunt de fapt in avantajul Romaniei si nu constitue un dezavantaj.
      • +4 (12 voturi)    
        Rahan ori Rahat? (Duminică, 23 decembrie 2018, 15:19)

        V. Istina [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        Interesanta logica. Cum ar veni, daca si noi ne retragem in munti, vom avea mai multi soldati pe metru patrat ca sa luptam cu rusii, asa ca hai sa abandonam Bucurestiul, Ardealul si Prutul si sa ne adunam la Sfinx, unde e energia buna.

        Asculta-te putin ce spui. ca esti un postac rus (acuzandu-ma pe mine de asta!ha!) e clar si limpede. Romana ta nu e rea, oricum.

        Ce nu pricepeti voi rusii e ca voi suferiti primii, cand modelul vostru se extinde.
        • -7 (11 voturi)    
          Daca as fi eu rus (Duminică, 23 decembrie 2018, 15:52)

          Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui V. Istina

          tu ai fi chiar extra-terestra / extra-terestru .

          Lasand gluma la o parte. Chiar ,,logica" pe care o invoci este de baza.
          Putin vrea ca SUA si Trump sa cheltuie aiurea bani pe tot felul de razboaie inutile pentru a ramane taxele cat mai mari pentru cetatenii contribuabili din SUA, si astfel Trump sa fie dat jos de la conducerea Presedentiei SUA.
          Daca ai bani de tocat in Siria, de ce nu te duci tu Cucoana
          sau Domnule sa lupti in Siria ?. Si nu mai solicita alte Tari (cum e SUA) sa cheltuie banii cu activitati militare aiurea in Siria.
          Mai bine sa vii cu banii tai de-acasa si sa nu pretinzi sa cheltuie altii proprii lor bani.
          • +3 (7 voturi)    
            Corect (Duminică, 23 decembrie 2018, 17:15)

            arap [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

            "Putin vrea ca SUA si Trump sa cheltuie aiurea bani"
            Putin ordona Trump executa

            Trump to Seek $54 Billion Increase in Military Spending
            Trump proposes huge increase in military spending
            Trump reportedly told the Pentagon to increase the defense budget to $750 billion after saying he would cut spending by 5%
            Trump's Federal Budget Deficit: $1 Trillion And Beyond
  • +9 (13 voturi)    
    Scrisoarea de demisie (Duminică, 23 decembrie 2018, 14:53)

    marius67 [utilizator]

    https://i.imgur.com/P0ey0Qu.jpg
  • +4 (6 voturi)    
    se stia deja... (Duminică, 23 decembrie 2018, 20:01)

    exilatul [utilizator]

    dinainte de a fi ales ca escrocul psihopat are apucaturi de dictator imbecil...de asta pleaca toti care au incercat sa lucreze cu el ...la fel ca cismarul din ro , si a pus fata si ginerele consilieri...