Israel restricționează importurile de vaccinuri în Palestina

de A.Z.     HotNews.ro
Sâmbătă, 22 decembrie 2018, 19:38 Actualitate | Internaţional


Vaccinare
Foto: Agerpres
Autoritățile israeliene au emis un decret care exclude Ministerul Sănătății din Palestina de la importul de vaccinuri începând cu 2019, a declarat subsecretarul Ministerului Sănătății, Asaad Ramlawi, potrivit International Middle East Media Center.

Într-un interviu acordat postului de radio Voice of Palestine, Dr. Ramlawi a spus că decretul israelian pune în pericol furnizarea de vaccinuri. Ministerul Sănătății are resurse pentru două luni de furnizare a vaccinurilor, după care va exista o problemă serioasă dacă situația nu este rezolvată.

Autoritățile palestiniene sunt în contact cu Organizația Mondială a Sănătății (OMS) și cu Fondul Națiunilor Unite pentru Copii (UNICEF), pentru găsirea de soliții la această problemă.

Potrivit UNICEF, guvernul israelian va aplica legi care există încă din 1986. Ramlawi a condamnat decizia, subliniind că, după preluarea mandatului de către Autoritatea Națională Palestiniană (PNA) în 1994, nu au existat probleme cu aprovizionarea cu vaccinuri, și că multe lucruri s-au schimbat de la intrarea în vigoare a acestor legi, acum 32 de ani.

Ramlawi a spus că Ministerul Sănătății, împreună cu OMS și UNICEF, depun eforturi pentru anularea acestei decizii. Aceștia sunt în contact cu alte câteva națiuni și solicită ca acestea să facă presiuni asupra Israelului pentru a permite importul de vaccinuri în Palestina.

















382 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    :D (Sâmbătă, 22 decembrie 2018, 20:13)

    Nevermind [utilizator]

    Adolf likes this :D
    • 0 (8 voturi)    
      cred ca si lui Mahomed insusi (Sâmbătă, 22 decembrie 2018, 20:43)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      iar placea idea. Caci vaccinurile sunt lucrarea diavolului crestin iar muslimii trebuie lasati in grija lui Allah cel atotputernic.
  • 0 (10 voturi)    
    Presupun ca vaccinurile alea, (Sâmbătă, 22 decembrie 2018, 21:02)

    graveyard_shift [utilizator]

    ca multe altele venind din Israel catre Palestina, erau moca. Ca doar palestinienii sunt neam de razboinici, e injositor pentru ei sa munceasca si sa produca. Ar fi si anapoda, cand toti ii indoapa cu ajutoare, indeosebi dusmanii lor de moarte, israelienii si americanii.
  • +1 (5 voturi)    
    D-na Olivia Steer (Sâmbătă, 22 decembrie 2018, 21:12)

    Nyk1 [utilizator]

    Ar putea să dea Israelul ca exemplu, pentru că se gândește la binele copilașilor palestinieni.
    • +2 (6 voturi)    
      Ce vorbești?! (Duminică, 23 decembrie 2018, 0:23)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Israelul e unul din principalii producăori de vaccinuri din lume și de departe cel mai mare din Orientul Mijlociu. O bună parte din țările arabe vecine ce refuză să recunoască Israelul ca stt își procură de fapt vaccinurile și multe alte medicmente de acolo.
  • -2 (10 voturi)    
    Ministerul sanatatii din Palestina? (Sâmbătă, 22 decembrie 2018, 21:13)

    A.Corneliu [utilizator]

    Ministerul sanatatii din Palestina?
    Care "Palestina"?
    Nu exista un asemenea stat, deci nici nu poate avea ub minister al sanatatii.
    • +1 (7 voturi)    
      Glumiti? (Sâmbătă, 22 decembrie 2018, 22:06)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

      Palestina este de jure un stat suveran, cu presedinte, guvern si alte institutii de stat. Normal ca are un ministru al sanatatii.
      • -2 (4 voturi)    
        nu glumeste (Sâmbătă, 22 decembrie 2018, 22:55)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        Este din celalalt stat, ala de-i muta/demoleaza/extermina pe arabeti
      • 0 (6 voturi)    
        Lor le-ar trebui (Sâmbătă, 22 decembrie 2018, 23:21)

        graveyard_shift [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        un minister al sanatatii mintale. Dar n-ar accepta asa ceva, asa cum n-ar accepta nici un Minister al Muncii.
      • -2 (4 voturi)    
        Corect (Sâmbătă, 22 decembrie 2018, 23:56)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        La fel ca Transnistria și Republicile Donețk și Lugansk.
      • +2 (6 voturi)    
        Ce chestie! (Duminică, 23 decembrie 2018, 0:17)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        Păi dacă exitstă un stat palestinian cum poate să-i interzică Israelul să importe vacccinuri?! M-am uitat pe hartă și am văzut cu surprindere că teritoriile palestiniene se învecinează cu Iordania și Egiptul. De ce naiba nu-și importă ceea e le trebuie prin Iordania și Egipt?!

        Răspunul e simplu: „Statul palestinian suveran” primește pe gratis energie, vaccinurii, o bună parte din medicamente de la inamicul sionist. Care probabil că început să-i mai tie mcarona. Iar asta s-a tradus prin „interzicerea importurilor”
      • +2 (4 voturi)    
        citez din articol (Duminică, 23 decembrie 2018, 10:03)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        "Ramlawi a condamnat decizia, subliniind că, după preluarea mandatului de către Autoritatea Națională Palestiniană (PNA) în 1994..."
        Trage fiecare concluziile sale.
    • -2 (6 voturi)    
      ba exista (Sâmbătă, 22 decembrie 2018, 22:58)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

      Ue chiar insista sa fie dublu stat .lucru care nu -l agreeati .dar pana la urma veti agreea ideea
      • +2 (4 voturi)    
        Kosmos... (Duminică, 23 decembrie 2018, 11:44)

        A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

        ...UE nu dicteaza in Orientul Apropiat.
        Nu reuseste nici macar in Europa.

        Apropo, UE ar vrea ca si Europa sa se umple de islam. De aceea a impins cu forta Pactul de Migratie la ONU si prostii l-au semnat.
        Probabil ca si cu asta esti de acord...
        • 0 (4 voturi)    
          da da da (Duminică, 23 decembrie 2018, 18:14)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

          Acolo dictati doar VOI, nu? :D Nu de jure, ci de facto, ca de facto (le) faceti ce vrei.

          De acord cu tine la partea legata de pactul de migratie. Fix doar prostii l-au semnat. O alta aberatie libtarda. Tot pe logica asta, nu ar trebui injurati cei ce au produs migratia, recte aia de au generat si sustinut primaverile arabe? Inclusiv cea siriana ;)