Decizie luată pentru o retragere 'importantă' a trupelor americane din Afganistan

de A.Z.     HotNews.ro
Vineri, 21 decembrie 2018, 6:29 Actualitate | Internaţional


Soldati americani in Afghanistan
Foto: Agerpres
Preşedintele Donald Trump a decis să retragă un număr "important" de trupe americane staţionate în Afganistan, a informat joi un responsabil american, la o zi după anunţul retragerii celor staţionate în Siria, relatează AFP, potrivit Agerpres.

"Decizia a fost luată. Va fi o retragere importantă" din Afganistan, a declarat acest responsabil sub acoperirea anonimatului.

Este vorba despre circa 7.000 din cei 14.000 de soldaţi americani prezenţi în Afganistan, au anunţat Wall Street Journal şi New York Times. Aceste trupe operează atât în cadrul unei misiuni NATO în sprijinul forţelor afgane, cât şi pentru operaţiuni separate de luptă împotriva terorismului.

Donald Trump a luat decizia sa marţi, potrivit acestui responsabil, în aceeaşi zi în care liderul de la Casa Albă a informat Pentagonul despre decizia sa de a retrage trupele americane din Siria. Un anunţat care l-a determinat pe secretarul Apărării, Jim Mattis, să-şi prezinte demisia joi.

"Pentru că aveţi dreptul să aveţi un secretar al Apărării ale cărui vederi sunt apropiate de ale dumneavoastră (...), consider că este un lucru bun să mă retrag", a scris el într-o lungă scrisoare adresată preşedintelui şi făcută publică de Pentagon.

Cele două decizii luate de Donald Trump legate de Siria şi Afganistan sunt susceptibile să aibă consecinţe geopolitice majore în regiunile în cauză.

Jim Mattis şi alţi consilieri militari de prim-plan l-au convins anul trecut pe omul de afaceri republican, iniţial refractar la această idee, să trimită suplimentar mii de trupe în Afganistan, unde talibanii încep să recâştige teren în faţa forţelor afgane.

Decizia de a retrage un număr "important" de trupe americane din Afganistan intervine în timp ce Washingtonul încurajează un acord de pace cu talibanii.










Citeste pe MedLife.ro
Mituri despre colesterol










1340 vizualizari

  • -1 (5 voturi)    
    Pace în Orientul Mijlociu? (Vineri, 21 decembrie 2018, 8:12)

    BEDE [utilizator]

    Nu prea se vede mai deloc. Acolo este Isaelul și toți arabii musulmani din jur doresc să desființeze Israelul.
    În Afganistan tot lupte sunt din 1980 până în prezent.
    A fost războiul între Iran și Irak, apoi, după lichidarea lui Saddham tot război în Irak.
    Mai este și conflictul din Yemen. Și situația încordată cu Quatarul.
    Am impresia că USA își va retrage trupele din regiune, că tot are fronturile din Pacific și Europa de est.
    • -2 (6 voturi)    
      In Orientul Mijlociu (Vineri, 21 decembrie 2018, 11:27)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      din punct de vedere a manevrelor militare acum categoric este ,,Pace" .
      Se pare ca tu habar n-ai ce inseamna un ,,Razboi".
      ,,Razboi" inseamna cand milioane sau macar sute de mii de de soldati actioneaza in lupta.
      Cei numai 2000 de infanteristi SUA din Siria si cei 7000 de infanteristi retrasi acum din Afganistan nu erau acolo sa faca un adevarat ,,Razboi".
      Va fi ,,Razboi" daca lucrurile nu ies cum trebuie pentru Armata SUA si atunci o sa debarce de urgenta 200.000 soldati in loc de 2000 in Siria si 700.000 in loc de 7000 in Afganistan.
      Atunci o sa vezi tu ce inseamna ,,Razboi".
      • 0 (4 voturi)    
        ai (Vineri, 21 decembrie 2018, 13:38)

        Toreador [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        orgasm cand te gandesti la armata SUA??? eu stiu ca daca ar fi dupa tine le-ai pupa talpile insa nu toti suntem slugarnici ca tine.
        PS: Armata SUA are un numar de 1.34mil de soldati activi. Ma indoiesc amarnic ca or sa mobilizeze 700k in Afganistan si 200k in Siria. Dar tu continua sa ii admiri. Pun pariu ca ai chiloti cu steagul americii pe tine.
        • +1 (3 voturi)    
          Pun pariu ca SUA poate (Vineri, 21 decembrie 2018, 16:43)

          Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Toreador

          mobiliza rapid cam 50 milioane de militari.
          Adica sa zicem un sfert din cei vreo 160 milioane de barbati ai SUA plus 1/16 ( un sfert din sfertul de femei) adica inca 10 milioane de femei (intre 18 ani pana la 30 de ani si fara copii).
          In SUA vor ramane cel putin 150 milioane de adulti activi care o sa lucreze in uzine de munitii , armament , alimente etc pentru sustinerea Armatei de pe front.
          Pentru ca m-ai insultat sa stii ca nu o sa ma mai intereseze cum o sa arate chilotii tai personali in situatia cand armata asta a SUA ar putea sa vina peste tine in baza ta ruseasca din Siria.
          • 0 (2 voturi)    
            sef (Vineri, 21 decembrie 2018, 22:19)

            Toreador [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

            razboi inseamna cand te duci si tragi cu pusca ... razboiul nu inseamna numar de oameni ... razboi inseamna actiune ... s-au dus vremurile cand razboaielese purtau cu oameni ... acum se poarta cu tehnologie ... aici SUA exceleaza ... nu are sens sa tina oameni acolo ... daca vor sa faca ceva trimit vreo 200 de rachete si GATA ... e simplu ... ceea ce a zis Trompeta (ii dau dreptate aici desi per total mi se pare un presedinte slab ca si politica externa) este ca SUA se retrage insa exista alte mijloace de a actiona ... exact ce am scris mai sus ... ce sens are sa tii oameni acolo cand dispui de tehnologia necesara sa lovesti acolo unde trebuie ... SUA poarta un razboi la alt nivel fata de razboiul pe care il poarta tari mai inapoiate gen Rusia sau Iran ...
            • +1 (1 vot)    
              Eu zic ca (Sâmbătă, 22 decembrie 2018, 2:15)

              Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Toreador

              150 de milioane de adulti activi ramasi in fabricile din SUA pot sa produca destul de mult achipament militar, chiar daca cea mai mare parte din el o sa fie nesofisticat :
              Uniforme, bocanci, camioane, pusti, rachete antitanc neghidate portabile, mortiere de infanterie de 82 mm., munitiile aferente s.a.m.d. Toate astea se pot fabrica sau procura in SUA in numar indestulator pentru 50 de milioane de militari.
              Se pot forma: 45 milioane / 20.000 de militari(divizie) = peste 2.000 de divizii mari de infanterie usoara (fara tunuri de camp care sunt prea scumpe)
              Iar cu 5 milioane de militari ramasi poti sa acoperi rezonabil logistica si servicile celor 45 de milioane de militari din diviziile luptatoare .
              Vasele maritime necasare de transport pentru trupe si provizii se pot rechizitiona din economia SUA . La fel si majoritatea camioanelor.
              Acolo unde este necasar o sa fie si unitati de arme sofisticate, desi mult mai putine decat grosul armatei.
              De armament antiaerian numeros nu e nevoie, pentru ca SUA are oricum cea mai puternica aviatie de vanatoare (pe departe).
              Armata Rusa din 1915 a atins vreo 7 milioane de militari.
              Armata SUA din prezent ar putea sa ajunga in caz de Razboi de peste 7 ori mai mare decat Armata Rusa din 1915. Dar cu mult mai multa mancare/ munitii / camioane / combustibil pentru a putea opera.
  • +1 (1 vot)    
    Razboiul viitorului. (Vineri, 21 decembrie 2018, 15:36)

    asavreau [utilizator]

    Te bati singur!SUA isi retrag militarii pentru instruire privind noile tehnici de lupta.