Statul Islamic, scos din ultimul oraș pe care îl mai controlau în Siria de luptători locali sprijiniți de SUA

de G.S:     HotNews.ro
Vineri, 14 decembrie 2018, 9:39 Actualitate | Internaţional


Statul Islamic
Foto: Captura YouTube
Luptători sirieni sprijiniți de Statele Unite au reușit să scoată Statul Islamic din orașul Hajin din estul Siriei, a anunțat vineri Observatorul Sirian pentru Drepturile Omului, citat de Reuters.

Hajin era ultimul oraș controlat de Statul Islamic în fâșia de teritoriu sirian de lângă granița cu Irakul în care mai este prezent.

Un comandant local din forțele sprijinite de armata americană a declarat Reuters că acolo mai sunt circa 5.000 de jihadiști înarmați.


















2296 vizualizari

  • -9 (17 voturi)    
    perfect (Vineri, 14 decembrie 2018, 10:07)

    Nevermind [utilizator]

    Asta inseamna ca americanii vor pleca dintr-un stat suveran in care s-au invitat singuri?
    • -1 (13 voturi)    
      ! (Vineri, 14 decembrie 2018, 11:06)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      Pai vorba romaneasca legat de Isis se potriveste americanilor "Eu te-am facut, eu te omor!" :))
    • +7 (11 voturi)    
      Desigur (Vineri, 14 decembrie 2018, 11:18)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      Ca sa ramana rusii sa aduca "pacea", nu?
      • -7 (11 voturi)    
        da da da (Vineri, 14 decembrie 2018, 11:33)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

        Ti se pare ca e pace in Libia, Irak, Afganistan? Acolo nu-s rusi. Super democratie democratizata.

        Ce-mi plac mancurtii...
        • +5 (7 voturi)    
          Numai "tari" una si una (Vineri, 14 decembrie 2018, 13:56)

          JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          Rusia, aceasta sustinatoare a regimurilor autocrate, unde toti tampitii stau presedinti pana la moarte, urmati apoi de fiii lor.
          • -3 (7 voturi)    
            numai neuroni unul si ... cam atat (Vineri, 14 decembrie 2018, 16:57)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

            Compara cum este acum si cum era pana sa se "produca" democratizarea. Nu mai intru in detalii ref la modul in care poti conduce eficient islamisti, ca deja e prea mult pentru tine.

            Deci tot rusii sunt de vina pentru un haos produs si condus de altii, nu? Smart one. Mai ai?

            PS: id-ul e chiar funny. L-ai ciordit de pe net sau te-a ajutat un prieten? Ca alte variante nu prea sunt, la cum pui problema.
    • +3 (5 voturi)    
      da (Vineri, 14 decembrie 2018, 11:40)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      Pleaca din Siria si vin in Transnistria sa-i testeze pe aia 80 de soldati rusi cu ale lor 3 taburi din 63.
      Ungeti-va cu ciocolata. Sau gem de prune ca ciocolata nu aveti.
      • -4 (6 voturi)    
        ihi (Vineri, 14 decembrie 2018, 12:18)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

        Ar putea sa-i invite conducerea Moldovei cum i-a invitat assad pe rusi. Nu m-ar deranja sa se duca acolo si sa-si sparga capul reciproc. Cat mai multe capete sparte, cu atat mai bine. Numai sa ramana in tarcul ala tambalaul.

        Mai bine spuneai Bucovina. Sau acolo nu ar fi ok? ntz ntz ntz, patriotule :D
        • -1 (3 voturi)    
          o dau din gard in alt gard (Vineri, 14 decembrie 2018, 20:13)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          Iti spune unul ca rusii sunt in Siria tu spui ca nu sunt in Afghanistan si Libia, iti spune altul ca rusii sunt in Transnistria tu spui ca nu sunt in Bucovina.
          Oricum o dai, rusii nu sunt de vina.
          • 0 (0 voturi)    
            ce gard dragutz :D (Sâmbătă, 15 decembrie 2018, 12:00)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            Sunt in Siria, ajunsi ULTERIOR inceperii haosului "spontan", la invitatia conducerii LEGITIME a acelui stat. Greu de inteles, nu?

            Tocmai de aia ideea ta cu Transnistria este chiar OK si ar fi ceva echivalent cu Siria, unde americanii sunt ca asa vrea muschiul lor, precum rusii in Transnistria. Moldova sa invite americanii si sa-i vad pe rusi ce comenteaza, apropo de Siria. Cum la fel Belgradul ar putea sa-i invite pe rusi in Kosovo unde, ups, se afla o baza americana pt ca asa vor.

            Ma scarbeste dublul standard. Niste javre sunt bune si alte javre sunt rele, cand fac ACELASI lucru, poate chiar mai rau (Libia, Irak etc). Orice stat aplica dreptul fortei in timp ce clameaza forta dreptului este de vina. Acum uita-te pe harta care pe unde este pentru ca vrea si pentru ca poate.

            Aia cu Bucovina era un bonus ref teritoriu romanesc stapanit de altii, dar am fost prea subtil, se pare.
  • -1 (5 voturi)    
    de la "junior varsity", la "freedom fighters" (Vineri, 14 decembrie 2018, 12:21)

    Razvan_M [utilizator]

    la Isis. Ar cam fi cazul sa se incheie odata razboiul ala din Siria ca sa se intoarca cei 5-10 milioane de refugiati de razboi veniti in Europa la ei acasa.
    • +2 (6 voturi)    
      Sfaturi (Vineri, 14 decembrie 2018, 13:59)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Ar fi bine ca Siria sa poata sa isi aleaga democratic un presedinte, nu pe baza de urmas al unui act sexual infaptuit de tac'su'.
      • -1 (5 voturi)    
        si daca democratia este incompatibila cu islamul? (Vineri, 14 decembrie 2018, 16:28)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

        Trebuie sa decidem noi ce este bine pt. ei?
        • 0 (2 voturi)    
          Inainte era mai bine (Vineri, 14 decembrie 2018, 17:11)

          JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

          Nu, lasa ca era bine cum era inainte, cand nu decideau nici ei pentru ei, cu exceptia de erai din famiglia Al-Assad.
          • +1 (1 vot)    
            nu am spus asta (Sâmbătă, 15 decembrie 2018, 9:16)

            Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

            Am spus doar ca democratia si islamul sunt incompatibile. Oamenii care chiar cred in Islam nu pot fi democratici. Ar fi bine sa citesti Coranul si cateva Haddith-uri ca sa tragi singur concluzii despre Islam.

            As aminti doar doua situatii de baza: 1. o femeie nu este egala barbatului in fatza legii islamice 2. un nemusulman nu este egal unui musulman in fatza legii islamice. Mai sunt si alte asemenea inconsistente in sistemul musulman, rezultatul fiind sistem care este inerent fragil si nefunctional.

            Problema pe care o vad eu la aducerea de musulmani in Europa este ca acestora li s-a permis segregarea si sa traiasca in continuare dupa precepte islamice de Ev Mediu. Acest lucru s-a realizat pe baza unor teorii ale political correctness-ului ce spun ca orice doua sisteme civilizationale sunt echivalente. Ca orice 2 religii sunt echivalente. Ca Crestinismul (si Democratia) sunt echivalente cu Islamul si Sharia. Eu cred ca este o eroare catastrofala.
        • +3 (3 voturi)    
          vrei sa spui ca democratia nu e compatibila (Vineri, 14 decembrie 2018, 20:29)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

          cu Evul mediu?
          Fiindca baietii cu islamul ar vrea sa traiasca economic in Sec. 21 dar social in Evul mediu si de aici schizofrenia si problemele lor.
          Iar partea cea mai nasoala ca baietii au tendinta sa exporte psihozele si psihopatii.
          Deci eu sunt de parere sa decidem noi pentru ei sau cel putin sa ii ajutam sa decida.
          • 0 (0 voturi)    
            nu este contradictoriu ce zici? (Sâmbătă, 15 decembrie 2018, 9:06)

            Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            "democratie" si "sa decidem noi pt. ei" sunt chestii care par sa se contrazica. Poti sa-mi explici cum faci pe cineva sa creada ce crezi tu?
            • -1 (1 vot)    
              adica vrei sa spui ca intr-un sistem democratic (Sâmbătă, 15 decembrie 2018, 10:37)

              AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

              fiecare face ce vrea?
              Hai sa te intreb o chestie, in exemplul Norvegiei cu Protectia Copilului se cheama ca altii au decis pentru parinti? Da.
              In orice democratie odata terminat votul intotdeauna vor fi unii care vor decide pentru altii, urmeaza alt vot, poate alte rezultate si altii vor decide.
              Cum faci pe cineva sa creada ce crezi tu? Exista sumedenie de metode avand ca extreme batul si zaharelul.
              In rest sunt de acord cu tine.
              • 0 (0 voturi)    
                ntz ntz ntz (Sâmbătă, 15 decembrie 2018, 12:02)

                Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

                Arabia Saudita e la exceptii conform propriilor tale reguli? Ah... dulce ipocrizie...
                • 0 (0 voturi)    
                  Arabia Saudita incearca (Sâmbătă, 15 decembrie 2018, 13:49)

                  AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

                  Sa separe statul de biserica, adica de Islam.
                  In cazul lor s-a folosit zaharelul. In cazul Iranului se arata batul. Unde e ipocrizia?
                  • 0 (0 voturi)    
                    :)))) (Sâmbătă, 15 decembrie 2018, 15:08)

                    Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

                    Ce incearca?:))))))))))))
                    Serios?:))))))))))))

                    Ipocrizia consta fix in unii zaharel si altii bat. Unii buni si altii rai.

                    Vezi ce ramura sunt islamistii hard core, apropo de Iran si Arabia Saudita. Stii tu... aia cu atentate, cu statul islamic, 9/11, decapitari. Si dupa ce aprofundezi sunni si shia, sa-mi povestesti de cine ce incearca si bat/zaharel. Daca facea Iranul 1% din ce face Arabia Saudita, erau invadati de mult pentru democratizare. Pardon, arme de distrugere in masa, ca-n Irak.


                    1. The target country must be virtually defenseless.
                    2. The war must be worth the trouble
                    3. There must be a way to portray the target country as the ultimate evil and an imminent threat to our survival.

                    2003, Noam Chomsky, conditions for a preventive war. E un "rus", vai mama lui :D

                    Poate asa o sa intelegi, de ce si cum, unii sunt si altii nu sunt calcati pe cap de campionii democratiei, intr-un dispret total fata de norme internationale sau bun simt.
  • +6 (8 voturi)    
    Erdogan, enervat de succesul kurzilor (Vineri, 14 decembrie 2018, 12:26)

    animatron [utilizator]

    E vorba de trupele arabo-kurde, organizate autonom in nordul Siriei, ele sunt cele care au fost "supletivii" de la sol pentru coalitia occidentala care a distrus treptat Statul Islamic.

    Turcia lui Erdogan, stat care a sponsorizat direct ISIS, e foarte nemultumita de disparitia respectivei organizatii musulmane extremiste, guvernul de la Ankara nu vrea ca minoritatea kurda din nordul Siriei sa scape de presiunea militara a jihadistilor din sud-estul desertic sirian.

    Nu e deloc o intamplare ca tocmai zilele astea, cand kurzii si aliatii lor arabi dau ultimele lovituri Statului Islamic, Erdogan anunta ca va lansa noi ofensive contra kurzilor din Siria, lovindu-i in timp ce ei se concentreaza asupra jihadistilor.

    Kurzii spera ca presedintele Trump sa-i sustina la fel de puternic ca si pana acum, ba chiar au cerut ajutor de la Damasc impotriva invaziei turce.

    Guvernul sirian e insa total dependent militar de Rusia putinista, aliata cu Turcia si Iran in tentativa de a diminua cat mai mult influenta occidentala in acea zona.

    Rusia nu vrea ca aliatii USA, kurzii, sa fie ajutati de Damasc, ei vor fi lasati singuri in fata agresiunii turce, presedintele Assad afirmand ca fortele militare siriene vor veni in ajutor numai daca kurzii se predau guvernului central si renunta la orice forma de autonomie.

    Kurzii s-au organizat autonom inca de la inceputul razboiului civil si au obtinut numeroase victorii militare contra jihadistilor.

    Turcia, furioasa, i-a bombardat in repetate randuri incercand sa le distruga comandamente si sa-i dezorganizeze, pentru ca ISIS e foarte util Turciei in razboiul inter-musulman intre suniti si siiti.

    Turcia a antrenat, inarmat si facut trafic de petrol cu jihadistii, folosindu-i ca instrument in lupta geo-politica, dupa modelul Pakistanului, ale carui servicii secrete au sustinut permanent miscarea talibanilor din Afganistan.
  • -3 (3 voturi)    
    Mammmă (Sâmbătă, 15 decembrie 2018, 0:48)

    was [utilizator]