Suspectul atacului de la Strasbourg a fost ucis / El a fost împușcat de fortele speciale

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 13 decembrie 2018, 22:30 Actualitate | Internaţional


Portretul suspectului
Foto: Twitter
Cherif Cheka, suspectul din atacul d ela Strasbourg, ar fi fost ucis în această seară, potrivit unor surse din poliția franceză, citate de Reuters.

Le Figaro scrie că uciderea lui Cherif a avut loc în urma unei operațiuni dusă în districtul Meinau, lângă cartierul Neudorf, unde Cherif Chekatt a reușit să scape marți seara, la două zile după atacul sângeros care a lovit centrul orașului. Acesta a fost împușcat într-un schimb de focuri la un depozit aflat pe strada ”Lazaret” nr 74 (foto hartă).

"Cherif Cheka a deschis focul asupra unei echipe de ofițeri de securitate publică care l-au împușcat în schimbul de focuri", a declarat o sursă de poliție pentru AFP.

Suspectul a fost reperat în jurul orei locale 21.00 de o echipă a "brigadei specializate de teren", în timp ce "rătăcea" pe stradă. "Ei au încercat să-l aresteze, dar el s-a întors spre poliţişti şi a început să tragă. Ei au ripostat imediat şi l-au neutralizat pe atacator", a precizat ministrul de interne francez Christophe Castaner, relatează AFP şi Reuters.

Ministrul de interne a precizat că l-a informat pe preşedintele Republicii, Emmanuel Macron, şi pe prim-ministru, Edouard Philippe, precum şi pe procurorul din Paris, Rémy Heitz, "care se deplasează la faţa locului pentru a confirma identitatea suspectului", potrivit Agerpres.

Locul operatiunii
Foto: Le Figaro

Procurorii francezi suspectează că atacul de marți seara a fost unul de natură teroristă.

Atacul a fost comis la ora locală 19.50 (ora României, 20.50). Autorul atacului a fost împușcat de membrii unei trupe antiterorism, însă a reușit să fugă cu un taxi. Șoferul de taxi a confirmat ulterior că atacatorul era rănit.

Individul a fost implicat în alte două schimburi de focuri cu forțele de securitate.











Citeste pe MedLife.ro
Mituri despre colesterol










5150 vizualizari

  • -12 (24 voturi)    
    Pauvres idiots ! (Joi, 13 decembrie 2018, 23:08)

    Canadian13 [utilizator]

    Numai ce l-au promovat la gradul de erou !
    Banuiesc ca a fost unul sua mai multi baieti din Raid care nu s-a putut abtine si a apasat prea repede pe tragaci.
    In fine ,asta spune mult de tot despre starea de spirit si pregatirea celor din Raid
    • +11 (19 voturi)    
      Erou?! (Vineri, 14 decembrie 2018, 1:36)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Canadian13

      Cuvantul pe care il cauti este "martir", nici pe departe "erou". Si da, toti sunt ridicati in slavi, pentru ca asta este scopul. Fie ca vor sa primeasca cele 72 virgine (Walter, amicul lui Jeff Dunham are un comentariu potrivit legat de asta), fie ca vor masacru, fie ca vor faima si glorie, asta primesc in viata de dupa (daca exista - presupunand ca nu exista si judecata de dupa).

      DPMDV eu zic "bravo!". Si as continua cu "... inca un monstru in minus". Nu ma intereseaza partea ereditara, arborele genealogic, religia, nimic. A ucis cu sange rece oameni nevinovati si acum a primit ce merita.

      Nu, nu sunt judecator sau calau. Nu eu l-am judecat, nu eu l-am ucis. Eu sunt un spectator care trage concluzii.

      Abia astept armata PC sa vina si sa il apere, spunand ca este o victima a jocurilor, muzicii, filmelor si reclamelor violente, fan arme, cu copilarie nefericita, probleme psihice si chiar rapit de martienii LGBT. Indiferent. Nu scuza ce a facut! Sa va intre bine in cap!! Existenta sa a fost "stearsa", asa ca foarte bine!

      Aceasta perioada este un moment de iertare, sarabtoare, prietenie, petrecere, cadouri. Asa este. Dar cand vine unul ca el care strica toate astea si pune in pericol vietile altora, de obicei exista un singur raspuns. Pana la urma, ce dai aia primesti.Cine il plange de mila, oare?!

      Si ce, acum primesc minus pentru ca sunt printre putinii care are tupeu sa recunaosca? ha... abia astept! Poate vad si argumente cum saracul este o victima... Sa vad care are tupeul sa-si asume un astfel de comentariu!
      • +1 (5 voturi)    
        nu, nu, nu! (Vineri, 14 decembrie 2018, 9:40)

        iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        "... inca un monstru in minus"

        ai dreptate cu asta, insa nu, nu este d eloc bine ca a fost impuscat!

        1. Merita extreminat, dar doar DUPA o judecata corecta!
        Alminteri, care mai este diferenta intre noi si ei?
        2. Este foarte rau ca a fost ucis SUSPECTUL.
        Trebuia mai inati dovedit "beyond reasonable doubt" ca el a fost atacatorul.
        Si nu este vorba numai de etica, ci side EFICIENTA: probabil ca avea complici, suporteri, nu a actionat complet singur. Daca era prins viu, putea fi interogat!
        Asa, complicii si adeptii vor deveni vzibili abia ... cand vor comite un nou atentat!
      • -2 (4 voturi)    
        Cherif Cheka e un personaj fictiv (Vineri, 14 decembrie 2018, 11:40)

        simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Politia franceza nu are nici un suspect în cazul atentatului de la Strasbourg. L-au scos din buzunar pe acest Cherif Cheka, un personaj fictiv pe care l-au omorât în mod imaginar și cu asta conducerea Franței arata ca își face datoria și localizează imediat atacatorii.
        • 0 (2 voturi)    
          Nu-i frumos (Vineri, 14 decembrie 2018, 18:58)

          ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

          Sa explici copiilor ca nu exista Mos Craciun. Las' sa ajunga singuri la adevar.
  • +4 (10 voturi)    
    a strigat (Joi, 13 decembrie 2018, 23:16)

    Kosmos [utilizator]

    Am alune cu ciocolata si l-au impuscat
  • -7 (29 voturi)    
    Au ce au semanat.... (Vineri, 14 decembrie 2018, 0:32)

    elysyum [utilizator]

    Au umplut tara in ultimii 50 ani de jegul orientului apropiat si acum plang ca i-au ocupat ca gandacii de bucatarie...singura metoda de a mai stapani acesta pegra islamista in EUROPA ce este si cu Rusia in spate este AUTOCRATIA ....sociala....si eliminarea banilor cash in maxim 10 ani...IN UE
    • +9 (13 voturi)    
      ?? (Vineri, 14 decembrie 2018, 1:39)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui elysyum

      Eliminarea cash ajuta la controlul gloatei islamiste? Care to elaborate? You lost me there...

      Sper ca nu bagi si citate marca Tyler Durden...

      Si de unde durata precisa de "10 ani"? Si eliminare cash? Dar inlocuire cu... ce? Sau doar eliminare? Sper ca nu propui cryptomonede... Si cum masori ultimii 50 de ani, raportat la ce? Cum si la ce raportezi cei "maxim 10 ani"?

      Random comment is random, pentru ca nu vad vreo idee concreta in ceea ce ai scris.
    • +1 (1 vot)    
      Orientul Apropiat? (Vineri, 14 decembrie 2018, 19:20)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui elysyum

      Arabii din Franta sunt de origine din Maghreb. Uite-te pe harta unde este Maghreb.
      Gresala francezilor e ca au umplut tara cu supravietuitorii dupa ce au exterminat jumatate din populatia fostelor colonii, intr-un acces de remuscare intelectuala.
  • +11 (17 voturi)    
    Mi-am pus doliu (Vineri, 14 decembrie 2018, 2:14)

    Observatory [utilizator]

    la mașina , cauciucuri negre ...
    Alt jeg musulman care ucide ca rasplata pentru țara care i-a oferită o șansa in viața .
  • -11 (15 voturi)    
    Sa lucram in echipa, asta e cel mai important! (Vineri, 14 decembrie 2018, 5:36)

    Alex735 [utilizator]

    Strans uniti in jurul U.E. sa nu ne spalam rufele in public, sa rada Putin si cu Trump de noi. Avem probleme cu extremismul, cu nationalismul.. asta e. Dar sa fim constienti ca numai impreuna le vom depasi! Unitate in diversitate, numai in UE!
  • -2 (8 voturi)    
    Convenabil (Vineri, 14 decembrie 2018, 9:15)

    Mazeta2 [utilizator]

    ...ce convenabil a fost ca tocmai inainte de cea mai mare demonstratie anuntata un taliban face atentat si politia il "ucide".