Legitimație emisă de Stasi pentru Vladimir Putin, găsită într-o arhivă din Dresda

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 11 decembrie 2018, 16:23 Actualitate | Internaţional


Legitimatia Stasi a lui Putin
Foto: Twitter
O fostă legitimație a lui Vladimir Putin, emisă de poliția secretă est-germană ar fi fost descoperită în arhivele Stasi, scrie Guardian. Legitimația emisă pentru ”Maiorul Vladimir Putin” a fost găsită printre dosarele de personal din timpul erei sovietice din Dresda, unde Putin a activat ca ofițer KGB în anii '80.

Actul a fost ștampilat și validat până în 1989, potrivit ziarului german Bild.

Șeful arhivei a declarat că legitimația i-ar fi putut permite lui Putin să intre în birourile Stasi fără nicio opreliște și să recruteze agenți deoarece nu ar fi fost nevoit să spună că lucrează pentru KGB.

Nu este clar dacă legitimația arată că Putin a lucrat direct pentru Stasi.

Moscova nici nu a confirmat, nici nu a infirmat că Putin a avut o legitimație Stasi. ”În acele timpuri, ale epocii URSS, KGB și Stasi erau servicii partenere, iar un asemenea schimb de documente de identificare poate că nu ar trebui exclus”, a spus Dmitry Peskov, purtător de cuvânt al Kremlinului.

Unii dintre cei mai importanți ani din cariera liderului rus, despre care nu se știu însă prea multe detalii, au fost petrecuți în Dresda. Putin a ajuns în orașul german la mijlocul anilor '80, fiind în prima misiune externă pentru KGB.

















9242 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    La Academia de Științe din Berlin avea acces? (Marţi, 11 decembrie 2018, 16:31)

    Harald [utilizator]

    Prietenii știu de ce :)
  • +6 (24 voturi)    
    Se cunostea Putin cu Merkel (Marţi, 11 decembrie 2018, 16:36)

    Frank777 [utilizator]

    in aceasta perioada? Interesant de descoperit.Poate ar explica unele actiuni ale lui Merkel.
  • -20 (24 voturi)    
    .... (Marţi, 11 decembrie 2018, 16:38)

    vitan.sandu [utilizator]

    Cred ca imbecilii nu mai stiu ce sa inventeze. Si prostii se "adapa" cu informatii false. Cine poate crede ca si-a lasat legitimatia in urma!? Daca ziceau ceva de un dosar, mai treaca mearga, dar legitimatia ... Pai asta era un lucru personal, nu avea cum sa stea intr-o "arhiva". De ce s-ar intocmii o legitimatie care sa fie arhivata!?
    • +16 (16 voturi)    
      In '89 Putin a trebuit probabil sa (Marţi, 11 decembrie 2018, 17:15)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      faca o legitimatie noua. Asa ca a predat-o la Stasi pe cea veche.
      El nu stia atunci ca va ajunge Presedintele Rusiei.
      Daca ar fi stiut zicea ca a pierdut-o.
    • +7 (7 voturi)    
      Citeste aici (Marţi, 11 decembrie 2018, 17:54)

      This_User_Is_Real [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      https://www.bild.de/bild-plus/politik/inland/politik-inland/als-kgb-spion-in-dresden-putins-geheimer-stasi-ausweis-entdeckt-58947862,view=conversionToLogin.bild.html#fromWall
    • -1 (1 vot)    
      poza semiprofil in legitimatie? (Miercuri, 12 decembrie 2018, 15:28)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      buna gluma.
      o fi o greseala si chiar exista legitimatii cu poze semiprofil, nu?
      ca mai greseau si securistii, bugetul era mic si nu puteau face o alta poza
  • +6 (12 voturi)    
    ce fatzau avea... (Marţi, 11 decembrie 2018, 17:08)

    Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator]

    ... tot asa complexat, pitic si cracanat era si atunci?
  • -4 (12 voturi)    
    WOW. Asta da stire! (Marţi, 11 decembrie 2018, 17:18)

    titirica [utilizator]

    Am aflat ca Putin a fost in structurile STASI/KGB in anii 80... wow. Asta da știre!

    Cred ca e breaking news.

    Stai aproape: mâine am înțeles ca va apărea o știre mai șocanta: Iliescu a fost in PCR!

    Și mai mult, romanii au schimbat un regim comunist înlocuind niște comuniști cu alți comuniști! Asta da realizare
  • -14 (16 voturi)    
    Un om cu numeroase talente, acest Vladimir Putin (Marţi, 11 decembrie 2018, 17:44)

    Nyk1 [utilizator]

    Noi, în schimb, am avut de ales la prezidențiale între un profesor de fizică și un dottore în drept.
    • +2 (4 voturi)    
      Nebunatic mic și komunistoid.... (Miercuri, 12 decembrie 2018, 7:49)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Tu l-ai fi vrut pe Iulian Vlad.... sau pe Pleșiță... Nu-i așa?
  • -1 (3 voturi)    
    Normal ca se cunostea (Miercuri, 12 decembrie 2018, 8:25)

    Zummm [utilizator]

    Cu baba Merkel. Tineretul comunist trebuia sa progreseze.