Theresa May renunță la votul de marți, din Parlament, privind acordul ei de Brexit / Bruxellesul îi transmite că nu va renegocia

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 10 decembrie 2018, 14:03 Actualitate | Internaţional


Theresa May
Foto: Captura Twitter
Situația devine tot mai complicată la Londra în privința Brexitului. Mai multe publicații scriu, citând surse din guvern, că votul de marți în privința planului de Brexit al Theresei May a fost scos de pe ordinea de zi a Parlamentului.

Totul, în condițiile în care Curtea de Justiție a UE a decis luni că britanicii pot să se răzgândească în privința divorțului, iar Bruxelles-ul a spus că nu va renegocia înțelegerea semnată cu cabinetul May.

"Avem o înțelegere stabilită. Nu vom renegocia", a spus o purtătoare de cuvânt a Comisiei Europene, schimbând astfel poziția anterioară a președintelui CE, Jean Claude Junker. Ea a precizat că Juncker a vorbit la telefon cu May.

Curtea de Justiție a Uniunii Europene a decis luni că Marea Britanie poate renunța unilateral la ieșirea din blocul comunitar, fără a consulta celelalte state membre.










Citeste pe MedLife.ro
Mituri despre colesterol










2353 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    Cand vom afla (Luni, 10 decembrie 2018, 14:23)

    Frank777 [utilizator]

    ca Brexitul a fost o elaborata conspiratie a KGB de destramare a fortei EU pusa in aplicare de Nigel Farage si al sau penibil partid unealta.Un Quisling modern.
    • -3 (3 voturi)    
      Ce puternici (Luni, 10 decembrie 2018, 15:03)

      BlaBla1234 [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      sunt ruşii ăştia de pot influenţa alegerile peste tot în lume după cum vor ... şi conspiraţia asta KGB-istă a lui Nigel Farage are cumva loc din 1993 de când acesta a înfiinţat UKIP-ul pentru a scoate Marea Britanie din UE? De asemenea, se pare că am uitat că David Cameron a câştigat alegerile parlamentare promiţând un referendum privind apartenenţa Marii Britanii la UE ... era şi el parte din această conspiraţie KGB-istă?
      • 0 (0 voturi)    
        In sfarsit le recunoaste lumea meritele (Luni, 10 decembrie 2018, 16:00)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui BlaBla1234

        alora de la KGB/FSB si tu te superi...
        Cine sa va mai inteleaga, mai tovarsci ?

        Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
      • 0 (0 voturi)    
        Corect tavarisci sovietic (Luni, 10 decembrie 2018, 16:06)

        Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui BlaBla1234

        KGB are programe care se intind pe 20-30 de ani.Si altii anu dar nu vedem noi rezultatele.
        • 0 (0 voturi)    
          Să înţeleg (Marţi, 11 decembrie 2018, 10:14)

          BlaBla1234 [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

          că şi cea pe care sovieticii o porecleau "Iron Lady", adică Margaret Thatcher era agent sovietic întrucât s-a opus semnării tratatului de la Maastrich care a dus la demiterea ei de la vârful Partidului Conservator şi din funcţia de prim-ministru al Marii Britanii şi înlocuirea ei cu John Major care era pentru semnarea acestuia, lucru care a dus la demisia lui Nigel Farage din Partidul Conservator ca protest împotriva acestuia şi aderarea acestuia la Liga Anti-federalistă (Anti-Federalist League) care ulterior a devenit UKIP (United Kingdom Independence Party)?
          • 0 (0 voturi)    
            Intelegi ce ti se permite sa raportezi (Marţi, 11 decembrie 2018, 11:44)

            Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui BlaBla1234

            Pozitia ta este evidenta de postac sovietic.KGB ameste lucruri reale cu cele ireale.Aici Thatcher cu Nigel Farage.Desi sunt doua situatii complet diferite.Thatcher a fost primul ministrul UK pana in 1990 cand Uniunea Sovietica era intacta si EU nu era la granitele Uniunii Sovietice. Odata cu destramarea Uniunii Sovietice si a Tratatului de la Varsovia.Noile tari independente de Rusia ,Tarile Baltice,Ukraina. Extindrerea NATO toate au pus o problema noua KGB. Si de aici planul de a finanta partide si organizatii extremiste anti EU si a incuraja rivalitatile etnice precum pe maghiar contra slovaci ,sarbi si romani. Vezi tu tavarisch? Nu merge cu diversiunea.Se vede.....
            • 0 (0 voturi)