Homosexualii din Biserica Catolică reprezintă o sursă de îngrijorare, susţine Papa Francisc

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 20:36 Actualitate | Internaţional


Papa Francisc
Foto: Wikimedia Commons - Malacanang Photo Bureau
Homosexualitatea în rândul clerului catolic reprezintă o sursă continuă de îngrijorare în opinia Papei Francisc, potrivit extraselor dintr-un interviu în limba spaniolă care urmează să fie publicat luni într-o nouă carte, relatează sâmbătă agenția DPA, citată de Agerpres.

"În societatea noastră pare chiar că homosexualitatea este o tendinţă, iar această mentalitate influenţează Biserica noastră în anumite privinţe", a spus suveranul pontif.

Faptul că în rândul clericilor şi celor care studiază teologia există persoane homosexuale reprezintă o sursă de îngrijorare. Papa a numit-o "o problemă foarte gravă". În opinia sa, persoanele care au "aceste tendinţe adânci" nu ar trebui să aibă acces în seminariile teologice.

Interviul urmează să fie publicat într-o carte semnată de Fernando Prado.

Intitulat "La Fuerza de la Vocacion", volumul va fi publicat în mai multe limbi. Cea mai mare parte a cărţii este concentrată pe chemarea către religie a Papei Francisc.

Biserica Catolică se opune persoanelor angajate în comportament homosexual, însă Papa Francisc a condamnat în trecut discriminarea acestora, aminteşte DPA.


Citeste mai multe despre   
















1557 vizualizari

  • -5 (7 voturi)    
    go lgbt (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 21:16)

    miculescu-rucar [utilizator]

    dati cu minusuri multe !
    pregatiti lozincile ptr vizita papei la Bucuresti !
  • -4 (6 voturi)    
    ps (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 21:25)

    ceoteldrum [utilizator]

    si imi permit sa adaug mai ales pedofilia parinte!!homosexuali si pedofili sunt foarte multi in italia,irlanda,belgia,etc...
  • -5 (11 voturi)    
    Ha Ha.... (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 21:40)

    raducelfrumos [utilizator]

    Ce monument de ipocrize acest Papa...Toata Biserica Catolica e penetrata (sic!) de retele de homosexuali ce se sprijina si acopera intre ei, toata ierarhia catolica mergand pana la varf e complice. De fapt au fost si sunt sprijiniti chiar de acest Papa neo-marxist ce totdeauna a stiut ce se intampla dar i-a acoperit...Care stiti engleza cautati marturia/scrisoarea episcopului Vigano si citit-o
  • +3 (7 voturi)    
    lol (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 22:58)

    lolosaurus [utilizator]

    Papa flower power, evolutionistul si impaciuitorul, iata ca o da in bara cand vine vorba de o categorie care nu mai e considerata o boala de zeci de ani.
  • +3 (3 voturi)    
    nimic nou (Duminică, 2 decembrie 2018, 2:01)

    Lucian* [utilizator]

    nici o biserica traditionala din lume nu o sa recunoasca si sa accepte homosexualitatea.
    Nici catolica, nici ortodoxa, nici asiriana, nici ortodox copta sau armeana.
    • +2 (2 voturi)    
      dar (Duminică, 2 decembrie 2018, 9:09)

      lolosaurus [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

      era vorba ca domnul Francisc sparge gheata traditionalismului in Biserica Catolica.
  • -2 (4 voturi)    
    Ce Papa (Duminică, 2 decembrie 2018, 5:05)

    Observatory [utilizator]

    mai Comunist ca Lenin !
    Dar când un homosexual v-a pictat Capela Sixtina , a-ți acceptat !

    Curve catolice ....

    Bine ca vine la București sa va binecuvânteze și poate șterge păcatele lui Dracnea și Gașca lui !