Brazilia lui Bolsonaro/ Schimbarea climatică și complotul împotriva economiilor occidentale

de A.Z.     HotNews.ro
Joi, 29 noiembrie 2018, 6:21 Actualitate | Internaţional


Jair Bolsonaro
Foto: Wikimedia Commons
Președinte ales al Braziliei, Jair Bolsonaro, a declarat miercuri că a convins guvernul brazilian să își retragă oferta de a găzdui conferința Națiunilor Unite privind schimbările climatice de anul viitor, susținând că suveranitatea Braziliei asupra Amazonului era în joc, relatează The New York Times.

Bolsonaro, care planifică tranziția guvernului la putere începând cu 1 ianuarie, a declarat reporterilor că ,,a participat la luarea deciziei". Decizia a fost făcută publică de viitorul ministru de externe al lui Bolsonaro, care a menționat costurile ridicate ale organizării unui astfel de eveniment.

,,I-am spus viitorului meu ministru de externe să evite găzduirea acestui eveniment în Brazilia", a spus Bolsonaro.

Viitorul ministru de externe, Ernesto Araújo, a declarat că schimbările climatice au făcut parte dintr-un complot împotriva creșterii economice occidentale.

Bolsonaro a amenințat că îl va urma pe președintele american Donald Trump și va scoate Brazilia din acordul privind clima de la Paris, un alt motiv pentru care Bolsonaro nu își dorește să găzduiască conferința din noiembrie 2019.

















1501 vizualizari

  • +4 (24 voturi)    
    alt .. (Joi, 29 noiembrie 2018, 6:51)

    exilatul [utilizator]

    nenor-cit trumpist!!....la imbecili se "prind" populistii...
    • -4 (16 voturi)    
      . (Joi, 29 noiembrie 2018, 9:03)

      theo667 [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Pari umpic anal-fabet ;)
    • -5 (17 voturi)    
      „trumpist” (Joi, 29 noiembrie 2018, 10:06)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Ce simplu e să punem etichete, dar v-ați gândit că cei care nu prea pun botul la vrăjeala cu încălzirea globală nu au apărut brusc de după tufișuri când s-a instalat Trump președinte ?
      La concret: veți mai pune etichete cu aceeași dezinvoltură atunci când, în numele luptei contra ÎG, guvernanții ne vor pune niște taxe (pe combustibil, pe mașină, pe kwh...) pe lângă care TVA-ul o să pară mărunțiș ? Mie nu mi-ar conveni, dar poate că dvs. v-ar conveni. De banii ăștia vă veți simți îndreptățit să-i beșteliți în continuare pe „nenorociții de trumpiști”. Mare beneficiu, nimic de zis !
      • +5 (13 voturi)    
        vrajeala (Joi, 29 noiembrie 2018, 11:03)

        hamurabi [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        Din cate stiu, cel putin pina acum cativa ani, exista o societate a Pamantului Plat, cred ca in Olanda. Altii care "nu pun botul ".
        • -2 (4 voturi)    
          Nice try (Joi, 29 noiembrie 2018, 16:45)

          Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui hamurabi

          Dacă aveți ceva de zis la subiect, ziceți. Nu dați mingea în tribune, poate aleargă fraierii după ea.
  • +2 (8 voturi)    
    Taiati tot Amazonul imbecililor (Joi, 29 noiembrie 2018, 13:07)

    bestol [utilizator]

    Apoi o sa va plangeti de efecte. Prostia e mare la prostimea analfabeta care neaga evidenta.
    • -3 (5 voturi)    
      Ba pardon (Joi, 29 noiembrie 2018, 16:48)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui bestol

      Cei care ar tăia bucuroși tot „Amazonul” sunt cei care văd o mare oportunitate de business în înființarea de plantații de palmier pe terenul astfel eliberat. Ghici la ce folosesc palmierii ? Bingo ! Uleiul de palmier este un biocombustibil la mare modă, care ne ajută, nu-i așa, să reducem CO2-ul și să „salvăm planeta”.
      • +1 (1 vot)    
        aia cu palmierii neaga incalzirea globala (Joi, 29 noiembrie 2018, 20:55)

        arap [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        sunt mana in mana cu petrolistii.
  • -1 (1 vot)    
    Sa ne indignam, tovarasi ! (Joi, 29 noiembrie 2018, 19:56)

    krampus [utilizator]

    Copiii Revolutiei sunt ca o orchestra simfonica - acum au fost convocati la indignarea rituala credinciosii incalzirii globale; maine vor fi feministele, etc. Nu poti sa nu le admiri coordonarea si disciplina. Nu e de mirare ca au lasat Rusia sa cada, neomarxistii au devenit ubicui si universali.