Putin: Este normal ca Europa să își dorească o armată proprie

de A.Z.     HotNews.ro
Luni, 12 noiembrie 2018, 8:46 Actualitate | Internaţional


Putin
Foto: Agerpres
Președintele rus Vladimir Putin a declarat în cursul zilei de ieri că are sens ca un bloc politico-economic puternic, cum este Uniunea Europeană, să vrea să se apere pe plan militar, relatează Reuters.

Comentariile au venit după ce președintele american Donald Trump a postat pe Twitter un comentariu în timp ce a ajuns la Paris vineri prin care a descris apelul președintelui francez Emmanuel Macron pentru o armată europeană ca fiind ,,foarte insultător".

,,Europa este o entitate economică puternică, o uniune economică puternică și este destul de natural că ea dorește să fie independentă, autonomă și suverană în probleme de apărare și securitate", a declarat Putin pentru RT TV.

Discutând despre pericolul reprezentat de hackerii cibernetici, despre amestecarea țărilor în procesele electorale și despre decizia SUA de a se retrage din tratatul antinuclear, Macron a spus că Europa trebuie să se protejeze de China, Rusia și chiar de Statele Unite.

Mai târziu, în același interviu, el a vorbit despre necesitatea unei armate europene, spunând: ,,Raportat la Rusia, care se află la granițele noastre și care a demonstrat că poate reprezenta o amenințare, trebuie să avem o Europă care să se apere mai bine pe sine, fără să depindă numai de Statele Unite ".

După ce s-au întâlnit sâmbătă, Trump și Macron au încercat să lase la o parte divergențele dintre ei, spunând că au convenit asupra necesității ca Europa să cheltuiască mai mult pentru apărare.




















1149 vizualizari

  • -6 (18 voturi)    
    Era evident de când a apărut propunerea (Luni, 12 noiembrie 2018, 9:00)

    Harald [utilizator]

    O armată europeană va fi incapabilă să apere estul Europei și îl va lăsa pe mâna Rusiei. Nu degeaba prima întâlnire a lui Macron ca președinte a fost cu Putin.

    Orice conflict la care nu participă armata americană este câștigat din start de Rusia.
  • -5 (9 voturi)    
    jurnalistul minte (Luni, 12 noiembrie 2018, 9:01)

    Razvan_M [utilizator]

    Ce scrie in acest articol nu descrie cu adevarat realitatea. Este un articol Fake News.
  • -6 (12 voturi)    
    Europa are o armata a sa. (Luni, 12 noiembrie 2018, 9:02)

    Habermas [utilizator]

    Se numeste NATO.
    Pe urma, Macron ... copiii spun lucruri trasnite.

    Iar Putin ... sa-si cunoasca lungul nasului de infractor statal international. Nu si-l cunoaste tocmai pentru ca niste copii precum Macron il invita la evenimente internationale, si prin asta il valideaza. Adica NATO sanctioneaza Rusia, iar Macron o invita la evenimente. Non-sens!
  • +6 (8 voturi)    
    Daca Putin se exprima asa......... (Luni, 12 noiembrie 2018, 9:12)

    polonyca [utilizator]

    Atunci e clar ca tre sa intarim puternic NATO !!!! Si repede...:)
  • +6 (10 voturi)    
    Are dreptate!!! (Luni, 12 noiembrie 2018, 9:48)

    iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator]

    Dar sub acest aspect, are dreptate cracanatul de la Kremlin!!!
  • +3 (7 voturi)    
    Putin baga batul prin gard (Luni, 12 noiembrie 2018, 10:17)

    ptzw [utilizator]

    stie ca chestia cu armata europeana il enerveaza pe valetul sau de la Casa Alba. Europa nu trebuie sa astepte pomana SUA si nici sa accepte crizele nationaliste ale idiotului portocaliu. Europa trebuie sa se apere in fata asaltului Rusiei, Chinei si in fata nepasarii americane.
  • +7 (7 voturi)    
    Armata UE (Luni, 12 noiembrie 2018, 10:50)

    Soljenitin [utilizator]

    Sigur ca trebuie o armata UE, insa aceasta trebuie sa functioneze in colaborare cu NATO, nu in afara.
    Apropierea intre NATO si Europa trebuie sa continue, fie in forma actuala, fie in forma NATO + armata UE.