Studiu: Islamofobia și xenofobia, atitudini tot mai răspândite în Germania

de Anda Zahiu     HotNews.ro
Joi, 8 noiembrie 2018, 7:50 Actualitate | Internaţional


Refugiati in Germania
Foto: Captura YouTube
Prejudecățile la adresa persoanelor musulmane și străine sunt tot mai populare în Germania, susține un nou studiu citat de The Independent UK.

Mai mult de 44% dintre germani consideră că musulmanii nu ar trebui să aibă drept de intrare în țară, în comparație cu 36,5% în 2014, a constatat Centrul de Competențe pentru Cercetare a Extremismului de Dreapta și Democrație.

Sondajul a constatat că mai mult de una din două persoane (55,8%) au spus că numărul musulmanilor i-a făcut să se simtă străini în propria lor țară, în timp ce 43% au dat același răspuns acum patru ani, a informat ziarul Die Welt.

De asemenea, a arătat că mai mult de unu din trei germani cred că străinii vin în țară doar pentru a exploata statul bunăstării și 35,6% se tem că Germania a fost deja ,,afectată ireversibil" de străini.

Antisemitismul este și el o atitudine răspândită în rândul populației, unul din zece germani declarând că simt că evreii au încă ,,prea multă influență chiar și astăzi" și spunând că ,,nu se potrivesc cu restul populației".

Potrivit studiului, 8% au afirmat că o dictatură ar putea fi o formă mai bună de guvernare decât democrația în anumite circumstanțe, în timp ce 11% și-au exprimat dorința de a urma un lider care ,,guvernează țara cu o mână fermă pentru binele tuturor".

Creșterea atitudinilor și credințelor de acest tip a fost mai vizibilă în partea de est a Germaniei.





















1009 vizualizari

  • -5 (25 voturi)    
    cum se incurajeaza statul totalitar (Joi, 8 noiembrie 2018, 8:02)

    Razvan_M [utilizator]

    Pai bine bai, nu este dreptul cetatenilor sa-si exprime public opiniile si sa decida cine are dreptul sa intre in tara lor? Acum ii demonizati in masa? Ne pregatiti pe toti pentru o viitoare incarcerare, transformandu-ne automat in infractori pt. simplul fapt ca ne exprimam opiniile public si ca ne opunem politicilor idioate ale conducerii?
    • +11 (19 voturi)    
      E o diferenta imensa (Joi, 8 noiembrie 2018, 8:25)

      eleVenereCtions [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      intre free speech si hate speech. Prejudecata nu are niciun loc intr-o societate vestica moderna. Daca esti atat de radicalizat incat ai devenit un pericol pentru cei din jurul tau prin ceea ce spui sau chiar faci, bineinteles ca incarcerarea trebuie luata in considerare. Concentreaza-te mai degraba asupra faptului ca autoritatile, dintr-o frica total prosteasca, nu aplica acest lucru in mod legal, inclusiv imigrantilor care refuza sa se adapteze. Nu degeaba Danemerca critica Germania de fiecare data cand are sansa.

      Chiar si daca nu faci nimic ilegal, asa cum tu ai dreptul sa zici ce vrei, si cei din jurul tau au dreptul sa zica ce vor ei despre ce ai zis tu, inclusiv sa te demonizeze pentru asta. Nu esti buricul pamantului - ai niste responsabilitati fata de societatea din jurul tau, pana la urma.
      • -9 (19 voturi)    
        Ia numai spune, adica de ce n-am voi sa urasc (Joi, 8 noiembrie 2018, 9:06)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui eleVenereCtions

        pe cine vreau eu? Asa cum am voia sa iubesc pe cine vreau eu, imi apar libertatrea de a uri pe cine vreau eu.

        Si am si dreptul sa-mi exprim iubirea sau ura.
        Nu asta este problema!

        Problema este ca sunt probleme in societate care raman nerezolvate. Poate ca acesti straini s-ar integra in societate si n-ar fi nicio problema si nimeni nu i-ar uri mai mult decat o persoana poate ui/iubi orice alta persoana, DACA problemele ar fi rezolvata in acelasi ritm in care apar.

        Deci ce se cere este mai multa inteligenta. Responsabilitatea veritabila este aceea care se implica in rezolvarea problemelor, NU in incercarea idioateasca de reprimare a sentimentelor si exprimarii.

        Aceste probleme sunt esecuri de guvernare, nu esecuri personale ale persoanelor incriminate cu "hate speech" si alte etichete fluturate aiurea (mai ales de cei snobi si superficiali).
      • -6 (14 voturi)    
        mai mai (Joi, 8 noiembrie 2018, 9:53)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui eleVenereCtions

        ce frumos vorbiti voi,ca la carte,activistii lui tata.
        zici ca facurati scoli de specializare,nu alta.
        ma taicuta ma,ia plimbati-va ma tata,seara,prin ferentari,mai scoateti dracului capetele din bibilia PC.luati contact cu cei asupriti,explicati-le cum sta treaba cu heit spici si prejudecati.asta ca practica pt viitorul luminos al iuropii,hotarat de altii,care stau bine la caldurica.
        studiul asta ar trebui facut in toata iuropa,bre.
        cifrele nu minte si nici minte nu are.
        daca voi asociati parerea majoritatii cetatenilor ue cu ura sau islamokkt sau xenoetc,se pare ca altcineva se afla in groapa gandirii.
        • +2 (6 voturi)    
          Mai bine activist cu bun simt (Joi, 8 noiembrie 2018, 13:35)

          eleVenereCtions [utilizator] i-a raspuns lui Point

          decat postac pesedist ca tine. Eu m-am plimbat destul prin diverse orase europene. Tu ai mai iesit din Moscova in ultimii 2 ani? Ca vad ca banii pe care ii primesti de cand ai inceput sa balivernezi aici te-au facut sa crezi toate ineptiile pe care le debitezi.

          Faci presupunerea gresita ca cei care gandesc ca tine sunt majoritatea, si nu doar niste extremisti nesemnificativi. Da o tura prin Copenhaga si o sa vezi cum o sa-ti scuipe in fata danezii daca incepi sa-i iei cu asemenea apucaturi. Aceiasi danezi care ii iau, pe foarta buna dreptate, peste picior pe nemtii de la putere care refuza in continuare sa abordeze problema migrantilor cu vreun pic de seriozitate.

          Si nu te mai preface ca-ti pasa asa de mult de "cei asupriti", cand nici nu esti in stare sa vezi dincolo de propriul tau nas cand vine vorba de orice in afara de banii pe care ii primesti in mod regulat de la prietenii tai Putin, Orban, Kurz, Conte si Trump.
          • -1 (5 voturi)    
            bunul simt (Joi, 8 noiembrie 2018, 14:58)

            Point [utilizator] i-a raspuns lui eleVenereCtions

            nu tine loc de realitate,danezul taichii.
            https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-06-06/anti-immigrant-view-adopted-by-denmark-s-biggest-political-party
            • +1 (1 vot)    
              Tu ai stat macar 2 minute (Vineri, 9 noiembrie 2018, 10:12)

              eleVenereCtions [utilizator] i-a raspuns lui Point

              sa vezi care este de fapt pozitia lor? Este exact cea pe care am mentionat-o eu. Bonus points pentru faptul ca, cu toate ca sunt in top momentan, ei sunt in cadere in poll-urile recente fata de 2015.
    • +4 (22 voturi)    
      Ura nu inseamna libertate de exprimare (Joi, 8 noiembrie 2018, 8:48)

      seby19 [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Prejudecatile bazate pe resentimente duc la violenta si partidele care se folosesc de aceste prejudecati sunt iresponsabile. Milioane de oameni au fost ucisi din cauza urii fata de alti semeni.
    • +6 (10 voturi)    
      asa deci (Joi, 8 noiembrie 2018, 10:41)

      sanex [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      statul totalitar se incurajeaza atunci cand lumea e ingrijorata de ascensiunea extremismului ? Si eu care credeam ca statul totalitar se incurajeaza tocmai prin promovarea extremismului. Hm...o fi fost nazismul vreo democratie originala dar nu ne-am prins noi.
  • +13 (17 voturi)    
    Imigratia vine cu niste responsabilitati (Joi, 8 noiembrie 2018, 8:12)

    eleVenereCtions [utilizator]

    Si asta se aplica tuturor. Cand guvernul nu depune niciun efort pentru a impune niste reguli stricte celor care vin in tara, normal ca asa ceva se va intampla. Restul, precum extremistii obisnuiti anti-musulmani devenind mai relevanti (inclusiv in media), sunt rezultate naturale ale acestui fenomen.

    Cand n-ai nici macar un minim de respect fata de propria tara, ce pretentii poti avea de la cei care vin de afara?
  • +1 (7 voturi)    
    Fobiile sunt afectiuni psihice, nu atitudini.. (Joi, 8 noiembrie 2018, 8:51)

    Alex735 [utilizator]

    De exemplu:
    Entomofobia = frica de gandaci
    Murofobia = frica de sobolani
  • -6 (18 voturi)    
    Si ce? (Joi, 8 noiembrie 2018, 8:54)

    mitg [utilizator]

    Sunt frici neintemeiate? Dorim pumnul in gura?
  • +2 (10 voturi)    
    Germaniei i s-a urat cu binele ? (Joi, 8 noiembrie 2018, 11:13)

    septer [utilizator]

    Uita ce a facut Hitler ?