Macron insistă că Europa are nevoie de armată proprie: Rusia poate fi o amenințare, nu mai putem conta doar pe americani

de DG     HotNews.ro
Marţi, 6 noiembrie 2018, 15:40 Actualitate | Internaţional


Emmanuel Macron si Vladimir Putin
Foto: Agerpres/EPA
Președintele francez Emmanuel Macron a avertizat că Rusia a demonstrat că poate fi o amenințare directă, iar Europa trebuie să fie capabilă să se apere singură și are nevoie de o armată proprie, scrie BBC News.

Macron a făcut aceste declarații la Verdun, unde va participa la ceremonii oficiale dedicate împlinirea a 100 de ani de la a armistițiul din Primul Război Mondial.

Printre liderii care vor fi prezenți la eveniment se numără și președintele Rusiei, Vladimir Putin.

Macron a propus deja constituirea unei forțe de intervenție comună pentru situații de criză.

Cancelarul german Angela Merkel a susținut ideea unei forțe de intervenție, ca parte a unei structuri de apărare.

Deși este de acord cu forțe comune de intervenție, Marea Britanie se opune unei armate europene invocând riscul de a crea o structură militară paralelă cu NATO.

Președintele Macron a avertizat deja că europenii nu se mai pot baza că SUA vor apăra Europa și a readus în discuție acest lucru în replică la decizia lui Donald Trump de a se retrage din acordul nuclear cu Rusia din 1987 care interzicea utilizarea rachetelor cu rază medie de acțiuni. 

”Trebuie să ne protejăm în ceea ce privește China, Rusia și chiar SUA”, a spus Macron unui post francez de radio. 

”Cine este principala victimă? Europa și securitatea ei. Vreau să avem un dialog real cu Rusia privind securitatea, este o țară pe care o respect, dar trebuie să avem o Europă care se poate apăra singură fără să mizeze pe sprijinul SUA."

















1208 vizualizari

  • 0 (16 voturi)    
    jenant (Marţi, 6 noiembrie 2018, 15:47)

    stefan2008 [utilizator]

    ...francezii sunt ultimii care pot vorbi despre asa ceva.
    Pana una alta ar trebui sa se retraga din NATO daca tot vor sa se apere de SUA.
    • -2 (4 voturi)    
      Corect ! (Marţi, 6 noiembrie 2018, 17:37)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

      Presedintele Frantei, Emmanuel Jean-Michel Frédéric Macron I. are dreptate cand afirma ca:
      ”Trebuie să ne protejăm în ceea ce privește China, Rusia și chiar SUA”...!

      Din acest motiv, Europa trebuie sa se TINA CU DINTII de o alianta cu Iranul ! Este singura sansa de aparare impotriva unor tari precum China, Rusia si chiar SUA!

      Bravo, Monsieur Macron !
      [idea este a Dv, sau a doamnei profesoare Brigitte?]
  • -1 (11 voturi)    
    Daca Macron crede ca poate avea un dialog cu Rusia (Marţi, 6 noiembrie 2018, 16:10)

    Habermas [utilizator]

    atunci e clar ca este cu capul in nori. Iar cand mai pune si SUA pe acelasi palier cu Rusia si China, este clar ca a pierdut contactul cu realitatea.

    Toti nebinii vor sa "uneasca" Europa fara sa tina cont de realitati. Macron pare fi la fel de "sarit" ca Napoleon cand la apucat sa faca o campanie prosteasca in Rusia, unde a omorat jumate de milion de Europeni (si aproape tot atatia de Rusi morti si raniti) si s-a intors cu coada intre picioare si s-a trezit apoin cu Rusia ocupand Parisul. Cica asa vroia el sa-i forteze pe ... Englezi sa negocieze.

    Francezii nu i-ai inghitit niciodata pe anglo-saxoni, si din cauza asta au impins Europa in razboi de fiecare data cand au putut (da apoi i-au acuzat pe altii, evident; si au luat si bataie). Apoi un timp au tacut impocrit pana au sesizat iar o ocazie sa se dea mai mari decat sunt. Francezii nu se pot abtine sa nu se imbete cu propriile idei prostesti.
  • +2 (4 voturi)    
    O Europa puternica si independenta, (Marţi, 6 noiembrie 2018, 16:57)

    KTerinca [utilizator]

    din toate punctele de vedere: economic, cultural, social si militar.
    O Europa care sa nu mai fie sub influenta Americii si cu imixtiunea Marii Britanii, care a jucat mereu la doua capete.
    O Europa careia sa nu-i fie frica de o Rusie periculoasa, de o America imprevizibila si de o China inca comunista.

    Ce ar fi rau in asta ?
  • +1 (5 voturi)    
    Cine va impiedica, domnule Presedinte? (Marţi, 6 noiembrie 2018, 17:41)

    Metec [utilizator]

    Din cate stiu, in Estul Europei sunt numai trupe americane. Nu vad de ce SUA ar fi deranjate daca francezii, germanii si spaniolii (sa zicem) ar infiinta si ei baze militare in aceasta zona, in cadrul NATO!
    Dar vezi ca frantuzul e fudul, el nu vrea sa-l comande americanu'... Plus ca nu vrea sa cheltuie prea mult cu trupele, mai bine ar cadea la pace cu rusul, da-i in ma-sa de est-europeni...!
  • -1 (5 voturi)    
    ... (Marţi, 6 noiembrie 2018, 18:14)

    Relativ_neutru [utilizator]

    In ultmul razboi mondial au prins muste vreo 8 luni pe linia Maginot, apoi s-au predat dupa o luna. De atunci au mai luat-o pe cocoasa in Vietnam, Algeria si altele pe care nu mi le mai amintesc.
    Sigur Romania va fi ajutata de Franta intr-un eventual tam-tam cu rusii. Sau nu. Parca le vindeau si niste nave de razboi la un moment dat.
    PS De amintit si admiratia bolnavicioasa a intelectualilor francezi pentru Stalin.
  • +2 (4 voturi)    
    Macron e realist (Marţi, 6 noiembrie 2018, 20:07)

    aramos [utilizator]

    isi da seama ca Trump a tradat Europa si isi vede de obsesiile lui. E timpul pentru Europa first !