Majoritatea britanicilor sunt în favoarea rămânerii în UE (sondaj)

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 6 noiembrie 2018, 5:40 Actualitate | Internaţional


Britanicii vor un nou referendum pe Brexit
Foto: Captura YouTube
Un nou referendum privind Brexit-ul ar da câştig de cauză taberei rămânerii în Uniunea Europeană cu 54% din voturi, potrivit unui sondaj prezentat luni de postul de televiziune Channel 4, relatează AFP.

Sondajul a fost efectuat online de societatea Survation pe un eşantion de 20.000 de persoane, în toate circumscripţiile din Regatul Unit, între 20 octombrie şi 2 noiembrie. El a fost prezentat ca fiind "cel mai mare sondaj de opinie independent legat de Brexit".

"Considerăm că Regatul Unit ar vota pentru rămânerea în cadrul UE cu o majoritate de 54% din voturi, faţă de 46%" în favoarea retragerii, au afirmat autorii anchetei într-un comunicat, potrivit Agerpres.

















1740 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    tardiv (Marţi, 6 noiembrie 2018, 7:24)

    gigiduru_ [utilizator]

    Sau poate de aia David Cameron vrea sa se reintoarca in politica
    • +2 (4 voturi)    
      si cam nerelevant (Marţi, 6 noiembrie 2018, 8:35)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui gigiduru_

      Ca sa reiei votul ar trebui un curent de opinie mult mai puternic.
      Diferenta este prea aproape de marja de eroare.
      Adica 46% inca sunt convinsi ca au luat o decizie buna data trecuta, in ciuda reelatiilor din ultimii doi ani.
      Indiferent de ce credem noi, UK isi va reveni dupa brexit mai bine decat altii. La scara istoriei, in raport cu trecutul Regatului Unit, epoca UE este cat o clipa.
      Ca ar fi fost mai bine sau mai rau daca ar fi ramas in UE, nu va mai conta, in urmatorii 10-20 de ani, pentru ei...
      • -1 (5 voturi)    
        in urmatorii (Marţi, 6 noiembrie 2018, 10:13)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

        20-30 de ani va fi o uniune transatlantica, daca ioropenizmu', inspirat de moscu, adica anti americanismul ,vor disparea odata cu merkelitza....
        caci, cel tarziu in al doilea mandat al lui trompa, se va semna tratatul transatlantic, uniunea vamala, primul pas spre o uniune economico politica, dar numai o uniune de state suverane, nu uniune de regiuni integrate.
      • +1 (5 voturi)    
        nu va mai fi un alt referendum (Marţi, 6 noiembrie 2018, 10:17)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

        Englezii au votat de 2 ori: odata la referendum Brexit, si a doua oara la alegerile parlamentare cand au votat conservatorii si pe Theressa May ( ei fiind sustinatorii brexitului). Adica au votat si Brexitul si pe adeptii politicii ai Brexitului. Ce dovada mai mare vreti sa vor sa iasa din UE?
        Un al referendum nu se mai face, poate doar privind felul in care se va iesi din UE: cu sau fara acord.
      • -2 (6 voturi)    
        nu prea e bai pt.UK (Marţi, 6 noiembrie 2018, 10:26)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

        UK are piata ei de desfacere...e imensa... tot Commonwealthul... Africa.... India ... chiar si toate tarile din golf Emirate Qatar Kuweit lucreaza cu British specs.... si au furnizori britanici...... deci de ce sa imparta prajitura cu altii?
  • +2 (6 voturi)    
    Mintea de pe urmă (Marţi, 6 noiembrie 2018, 7:55)

    BEDE [utilizator]

    Acum se treziră că era mai bine cu UE.
    Dar și dacă se întorc din nou mai spre UE, tot vor fi un partener tare dificil.
    Nu-mi dau seama care ar fi viitorul UE în condițiile în care și Germania tine spre naționalism și protecționism. Și Italia parcă ar rămâne în UE, parcă nu... De actualul Seim al Poloniei ce să mai spunem, că ar vrea ca de la UE să le vină bani, dar ei să guverneze țara în mod despotic. Darămite Ungaria cu Orban și România cu P$D...
    Tare multe ambiții personale ale politicienilor care joacă cartea naționalistă pentru a fi ei mari.
  • -1 (5 voturi)    
    referendum la referendum (Marţi, 6 noiembrie 2018, 10:05)

    nash pandelica [utilizator]

    iar peste doi trei ani, inca un referendum care sa stabileasca care dintre primele doua referendumuri a fost mai relevant.
    democratia la ea acasa....
    dar, ce ne facem ca, intodeauna va fi o minoritate care va urla dupa drepturi egale, desi la vot n'a fost egala...
    enigma mare, pe care nici chiar soros au csolos nu o pot rezolva. :-)

    ps. la referendum nu se voteaza ! :-))
  • 0 (4 voturi)    
    democratie cu geometrie variabila? (Marţi, 6 noiembrie 2018, 10:24)

    Toni_Romania [utilizator]

    Cand o decizie europeana convine celor din BRX, "majoritatea decide"....Cand nu-i convine, gata, nu mai decide majoritatea.
  • 0 (6 voturi)    
    Interesant (Marţi, 6 noiembrie 2018, 10:27)

    NasoalaTreaba [utilizator]

    Cum cred unii ca democratia functioneaza dupa modelul 'repetam votul pana iese cum trebuie'.

    Sondajele 'independente' si-au demonstrat acuratetea in ultima vreme, cand preziceau ca Brexitul n-are nici o sansa sa se intample, ca Trump nu va iesi presedinte nici intr-o mie de ani.