Ministrul rus al apărării, despre retragerea SUA din Tratatul INF: Avem impresia că nu toţi în Europa înţeleg că această decizie va avea consecinţe grave şi pentru Europa

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 30 octombrie 2018, 9:05 Actualitate | Internaţional


Serghei Soigu
Foto: AGERPRES
Ministrul rus al apărării, Serghei Şoigu, a declarat luni că Europa nu înţelege implicaţiile unei posibile desfăşurări de rachete americane în cazul în care SUA se vor retrage efectiv din Tratatul privind Forţele Nucleare Intermediare (INF) şi a sugerat că, din punctul de vedere al Rusiei, ar fi corect ca în interiorul NATO şi UE să se desfăşoare o dezbatere pe acest subiect, transmite agenţia EFE, citată de Agerpres.

'În privinţa rachetelor cu rază scurtă şi medie de acţiune, avem impresia că nu toţi în Europa înţeleg că această decizie va avea consecinţe grave şi pentru Europa', a indicat Şoigu în faţa presei la Moscova, la întâlnirea cu omologul său grec Panos Kammenos.

Ministrul rus al apărării a menţionat că Rusia este foarte interesată să afle 'reacţia Europei' şi ar dori ca toate ţările continentului 'să ştie şi să înţeleagă consecinţele în cazul amplasării pe teritoriul lor a unor rachete cu rază medie de acţiune'.

'Considerăm că ar fi corect să se desfăşoare o dezbatere mai amplă pe această chestiune în interiorul NATO şi al UE', a mai spus Serghei Soigu.




















868 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Serghei, gaspadin (Marţi, 30 octombrie 2018, 9:16)

    un domn [utilizator]

    Milioane de Oameni din SE Europei Urasc Kremlin ul, NU poporul rus ! Alege Tu ce este de facut ! Oricum Rezistenta Tacuta a poporului rus Va Deveni Vocala ASAP
  • +12 (12 voturi)    
    Sigur ca da, ne-am dat toti pantalonii jos (Marţi, 30 octombrie 2018, 9:21)

    clint [utilizator]

    si asteptam sa vina Mama Rusie sa ne dea bataie la fundul gol, dupa ce se trezeste din betie, evident. Ce a fost in capul nostru sa ne aliem cu NATO, in loc sa ii lasam pe mujici sa se zbenguiasca in voie pe aici ?
    Nu era mai frumos sa jucam jocul ala, ata de drag voua: "davai ceas, davai palton"...
  • +6 (6 voturi)    
    Frica de un razboi total nuclear, nu este reala! (Marţi, 30 octombrie 2018, 9:22)

    pedepsitorul [utilizator]

    Nu cred ca se observa usor, dar oamenilor nu le este frica de un razboi total... religiile vorbesc de apocalipsa in fel si chip.
    Armele nucleare, in acceptiunea populara a europenilor sunt o garantie... si e bine sa le ai.

    Aceste doua convingeri, ii fac pe europeni sa nu-I intereseze fobiile de inhibare, pe care flutura orice stat in spatial public, fie Rusia, Iran etc
    • +1 (5 voturi)    
      MAD - mutual assured destuction (Marţi, 30 octombrie 2018, 10:00)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      Functioneaza al dracului de bine ca un sistem de mentinere a pacii intre 2 puteri mari, gen Rusia si NATO.

      https://ro.wikipedia.org/wiki/Distrugere_reciproc%C4%83_asigurat%C4%83

      In mod evident, scutul anti-racheta nu face fata unui atac rusesc cu zeci de rachete lansate simultan ( nu toate cu focos nuclear ), de care suntem protejati cum spuneam mai sus.

      Americanii nu mint cand spun ca sistemul antiracheta e pentru amenintari de la tari mai mici, gen Iran, Arab.

      Iar rusii o fac pe desteptii ca sa ne ameninte cum pot. A ne fi frica de ei, face parte din politica lor in aceasta zona. Oamenii sa se teama de rusi, sa nu vrea sa ii "supere" si sa nu voteze cu anti-comunistii si pro-occidentalii, ci dimpotriva.
      • +1 (5 voturi)    
        Statele cu bombe si derbedei'... (Marţi, 30 octombrie 2018, 11:18)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui clint

        Tratatele internationale, interzic amenintarile atomice, nucleare ,
        Dar cate un lider cu tendinte dictatoriale, se mai joaca fie cu cuvintele, fie mai face niste experimente in fundul curtii'...

        Amenintarea unui alt stat, cu un atac nuclear, dechide riscul ca acel stat sa fie chiar el atacat primul!
        Iar acum, Europa este amenintata direct, iar indirect fiecare Stat din proximitate.

        Totusi, cum la asa niste oameni de treaba, le-a intors spatele, aproape toate tarile europene!
      • +2 (2 voturi)    
        He, he, he... (Marţi, 30 octombrie 2018, 13:07)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui clint

        Sigur că MAD funcționează. Numi că MAD implică niște costuri pe car Rusia pur și simplu nu și le permite. Rusia nu are resursele necesare ca să dezvolte noi generații de rachete. Sau dacă încearcă să țină pasul trebuie să taie masiv din altă parte.

        Exact asta a fost strategia lui Reagan de învingere a URSS în războiul rece. Rușii au fot prostiți să semneze tratatul INF când aveau un avantaj numeric zdrobitor în rachete cu rază medie și scurtă de acțiune, în schimb SUA a refuzat să înceteze dezvoltarea apărării antirachetă. URSS a dat la fier vechi rachetele sale nou nouțe ce costaseră o avere și s-a angajat într-o cursă sinucigașă cu SUA în dezvoltarea sistemelor antirachetă - unde nu avea nici resurse și nici capacitate tehnologică..

        Figura se repetă. Rusia de teamă să nu-și piardă fața și din fudulie se va anagaja într-o nouă cursă a înarmării cu o țară ce are o economie de 10 ori mai puternică ca a ei. Asta e rețeta colapsului
  • +6 (6 voturi)    
    Lugu, Lugu... (Marţi, 30 octombrie 2018, 10:01)

    xht20 [utilizator]

    ... nea Sergiu... nu mai sperie pe nimeni ursuletul de plus infuriat si falimentat?
  • +1 (3 voturi)    
    Vai,nu mai poate Rusia de grija Europei! (Marţi, 30 octombrie 2018, 12:46)

    asavreau [utilizator]

    Da voi rușii,vă gândiți vreodată la poporul rus,atunci când faceți amenințări?