Grecii au calculat cât le-ar datora nemții pentru al doilea război mondial: 299 miliarde de euro

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 29 octombrie 2018, 16:25 Actualitate | Internaţional


Steagul nazist pe Acropole
Foto: Wikimedia Commons
Grecia spune că va continua cu și mai mare energie acțiunea de a obține despăgubiri de la Germania pentru al doilea război mondial și pentru un împrumut pe care a fost forțată să-l acorde lui Hitler în timpul ocupației naziste, scrie Guardian . 

La mai puțin de două săptămâni după ce președintele german, Frank-Walter Steinmeier, s-a folosit de o vizită de stat pentru a cere iertare pentru atrocitățile comise acum peste 7 decenii, Atena a promis că va relansa campania de obținere a sutelor de miliarde de euro despre care spun că i se cuvin. 

”Bineințeles, Grecia nu putea face acest lucru când era în programul de salvare și primea împrumuturi de la UE și de la Berlin. Ar fi fost o contradicție totală”, spune Costas Douzinas, care conduce comisia pentru apărare și relații externe din parlamentul elen. 

Guvernul de stânga de la Atena este așteptat să preseze în privința pretențiilor sale după ce a avut loc o dezbatere parlamentară, considerată prima anchetă parlamentară extinsă privind despăgubirile pentru pagubele produse de ocupația nazistă. 

Raportul, realizat timp de mai mulți ani de o comisie cu reprezentanți din toate partidele, estimează că Grecia merită o compensație de 288 miliarde de euro pentru distrugerile suferite între 1941 și 1944 din cauza celui de-al treilea Reich. 

La această sumă se adaugă alte 11 miliarde de dolari care ar fi datorați pentru un împrumut de 476 milioane de mărci pe care Hitler l-a luat cu forța de la banca centrală a Greciei în 1943. Istoricii afirmă că, prin declanșarea unui colaps economic și valutar, împrumutul fără dobândă - folosit pentru finanțarea campaniei naziste din Africa - a jucat un rol central în sărăcirea peste noapte a unei părți importante a populației.


















8034 vizualizari

  • +16 (36 voturi)    
    ahahahahahahaha (Luni, 29 octombrie 2018, 16:35)

    liviu_ [utilizator]

    grecii ar trebui sasi fada de tara lor...

    au trebut 70 de ani de atunci... GET OVER IT!!!
    • -1 (17 voturi)    
      mda... (Luni, 29 octombrie 2018, 17:07)

      Djokovic [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      nu cred ca asta e cel mai bun argument. Altfel..si Greci ar putea zice peste vreo 70 de ani...ia mai lasati-ne cu imprumuturile facute la inceputul secolului...
      Daca exista un argument valid care sa se opuna cererii grecilor el trebuie sa tina de tratatea semnate (cel mai probabil si exista). Dar asta ca datoria nu se mai ia in calcul ca au trecut niste ani nu tine, mai ales pt partea aia cu imprumutul (probabil despagubirile sunt reglementate deja prin tratate, dar din atitudinea germaniei am impresia ca partea cu imprumutul nu e asa clara) repet...pe argumentul asta ca a trecut deja mult timp si grecii ar putea cere la un momentdat sa li se stearga datoria, ca doar si ei s-au imprumutat deja cu ceva ani in urma si timpul trece...
    • +16 (20 voturi)    
      vrabia malai viseaza.. (Luni, 29 octombrie 2018, 18:05)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Propun sa ne apucam sa le calculam grecilor taxele comerciale plus dobanda pentru coloniile de la Marea Neagra.
      • 0 (0 voturi)    
        Grecii viseaza (Marţi, 30 octombrie 2018, 13:27)

        Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        ca sa continue sa fie lenesi si evazionisti sa traiasca din turism si sa stea la soare.Daca nu ar fi sustinuta de cardurile vecinilor Grecia s-ar darama e la sine.Neam de speculanti si fanfaroni.
    • +1 (3 voturi)    
      Dar de la Imperiul Roman nimic, nimc ??? (Marţi, 30 octombrie 2018, 10:03)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Sau, cine stie, de la Iran, ca urmas al Persiei.
  • +27 (35 voturi)    
    De la cine să mai ceară bani (Luni, 29 octombrie 2018, 16:38)

    BEDE [utilizator]

    Să ceară grecii bani de la Turcia pentru 400 de ani de ocupație.
    Și, ca să mergem și mai departe, să ceară și Turcia și Iranul li Irakul despăgubiri Greciei pentru distrugerile provocate de Alexandru cel Mare când a cucerit teritoriile ocupate azi de Turcia, Iran și Irak...
    Cu despăgubirile astea pretinse pentru istoria îndepărtată nu se ajunge nicăieri.
  • +37 (41 voturi)    
    PS: (Luni, 29 octombrie 2018, 16:39)

    liviu_ [utilizator]

    aporpos... si Italia ne datoreaza cateva miliarde pt cucerirea daciei!
    • +11 (11 voturi)    
      Doar atat ? (Luni, 29 octombrie 2018, 17:28)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Aia au muls vreo 200 de ani.
    • +10 (10 voturi)    
      Până la aurul furat de nea Traian... (Luni, 29 octombrie 2018, 20:23)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Nu este vorba de împăratul dobrogean Traian Băsescu, ci de cel roman.... ce facem cu aurul dat în păstrare guvernului rus și furat de tov. Lenin?
      S-auziră zvonuri că succesul revoluției bullșevine acestui aur i se datorează....
  • +17 (21 voturi)    
    conferinta de pace de la Paris (Luni, 29 octombrie 2018, 17:15)

    DSS [utilizator]

    a reglementat datoriile si despagubirile de razboi datorate si mai departe e doar can-can.
    da, nemtii au facut harcea-parcea 2/3 din Europa dar au platit cu varf si indesat. o parte din teritoriu pierdut, zeci de milioane de morti si Germania facuta farame.
    Grecia si Polonia nu fac decat sa agite inutil spectrul unor vremuri de mult apuse, din motive de politica interna si din razbunare.
    Nemtii erau buni cand dadeau sute de miliarde imprumut ca sa-si revina economia greaca, nu?
  • +18 (18 voturi)    
    dar rusii? (Luni, 29 octombrie 2018, 17:42)

    stefan2008 [utilizator]

    rusii cand isi vor cere iertare?
    Ca romanii sigur nu au furat nimic din Rusia lipita pamantului cand au mers cu nemtii sa-i spulbere in rusia mamii lor.
    Dar eu dupa razboi, desi Romania a terminat pe pozitie de aliat, au luat despagubiri de razboi ca talharii, nu au mai restituit tezaurul si - spre deosebire de cazul Greciei - rusii au si desprins parti din tara pe care le-au daruit statelor satelite. Pentru partile alea desprinse cand vor plati rusii?
  • +13 (17 voturi)    
    dar Grecii n-au calculat cat le datoreaza ei (Luni, 29 octombrie 2018, 17:51)

    Habermas [utilizator]

    Germanilor ca au functionat ca motorul economic al Europei scotand Grecia si alti sudisti din rahat?
  • +16 (18 voturi)    
    Ai, ai , ai!!! (Luni, 29 octombrie 2018, 17:55)

    Amerlocu [utilizator]

    Trebuie sa-i avertiozam pe nemti sa nu le plateasca grecilor direct nicio centima. Grecii ne datoreaza fo' 550€ de miliarde pentru domniile fanariote dintre 1711 si 1821 socotind 2.5€ miliarde/an/principat. Asa ca dupa ce nemtii ne vireaza transa de 299€ miliarde grecii ne mai datoreaza doar un mizilic de 251€ miliarde. Punem sechestru pe Atena sau cum priocedam?!
  • +11 (15 voturi)    
    Gura pacatosului, adevar graieste (Luni, 29 octombrie 2018, 18:00)

    Amerlocu [utilizator]

    Cel mai mult mi-a placut chestia aia a lui Costas Douzinas cu "cat eram in planul de salvare trebuia sa tinem capul la cutie" . Pai acum Grecia e din nou intre doua planuri de salvare. a iesti cumva din falimentu' al vechi si se pregateste febril sa se arunce intr-unul nou. Ma imtreb daca UE cu nemti cu tot o mai musca inca odata. Considerand ca de la independenta Greciei din 1821 incoace Grecia a data faliment de vfeo 9 ori (daca am calcualt corect) nu trebuie sa ne indoim ca se vor gasi di nou niste fazani care sa-i scoata din faliment...
  • +11 (13 voturi)    
    Stati putin... (Luni, 29 octombrie 2018, 18:01)

    John M. [utilizator]

    Dar dobanzile, penalizarile si intarzierile au fost calculate?!
    Am citit ieri ca s-a trezit si Polonia sa ceara. Saracii nemti vor lucra urmatorii 20 de ani numai pentru greci si polonezi...
  • -8 (18 voturi)    
    Ha, ha ia uite ce tupeu la grecoteii astia! (Luni, 29 octombrie 2018, 18:08)

    ww [utilizator]

    Ca sa vezi: una din rasele inferioare ale Europei, alaturi de slavi si latini, isi permite sa ii ia la intrebari pe Stapani, ba sa le faca si bon fiscal pentru distractie! Oare daca grecii au socotit o asa factura doar pentru al doilea razboi mondial, la cat s-ar ridica jecmanirea Romaniei din , sa zicem, ultimii 100 de ani? Gurile rele spun ca anual se scot din tara numai prin inginerii financiare, "optimizari" si pierderi planificate pana la 50 miliarde de euro.
    Oare pe la noi pe cand un partid in genul SYRIZA si un pm ca Tsipras?
    • +7 (7 voturi)    
      sper ca niciodata... (Luni, 29 octombrie 2018, 18:56)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui ww

      ...in afara de hoti ar mai lipsi sa fie si prosti astia de la noi.
      Macar talharii de la noi incearca sa mimeze un pro-europenism si pro-americanism. Nu-s chiar prosti. Grecii insa sunt prosti gramada.
  • +7 (11 voturi)    
    Grecii au intrat in razboi (Luni, 29 octombrie 2018, 18:52)

    Rahan5 [utilizator]

    contra lui Hitler prin primirea armatei / aviatei engleze pe teritoriul Greciei, chipurile sa-i ajute contra italienilor lui Musolini, desi italienii erau destul de infranti de catre armata greaca.
    Astfel bombardierele engleze puteau din Grecia sa atace foarte eficient Rafinariile de la Ploiesti.
    Deci, de jure este echivalent ca Grecia a declarat prima razboi contra Deutschland. Asa ca Deutsclandul lui Hitler avea dreptul sa rechizitioneze orice material / bani capturati in Grecia.
    La fel au facut si Aliatii in 1945. Cel putin rusii au demontat cam tot ce au gasit in Deutschland si au transportat in Rusia ca prada de razboi.
  • -1 (7 voturi)    
    Imperiul Bizantin (Marţi, 30 octombrie 2018, 6:49)

    Frankie [utilizator]

    Sa plateasca si Grecia datoriile pentru atrocitatile Imperiului Bizantin
  • +9 (9 voturi)    
    cand vom avea un politician adevarat? (Marţi, 30 octombrie 2018, 8:07)

    Francisc 1 [utilizator]

    in stare sa prezinte nota de plata rusilor?
  • -2 (8 voturi)    
    DATORII (Marţi, 30 octombrie 2018, 10:33)

    jidanul [utilizator]

    Germania va trebui, pana la urma, sa-si achite datoriile pentru raul care l-a facut. Nu conteaza regimul politic, Germania nazista sau Germania "democratica", tot Germania a fost si este si trebuie sa plateasca tuturor tarilor care au suferit pierderi sufletesti, morale, materiale si financiare, inclusiv Romaniei.
  • +4 (4 voturi)    
    nu tine (Marţi, 30 octombrie 2018, 11:41)

    Lucian* [utilizator]

    A fost un tratat de pace la Paris 1947 care a stabilit deja ce i se cuvine fiecarui stat la terminarea WW2.
    Spre deosebire fata de Grecia, Romaniei chiar i se cuveneau vreo 20 de miliarde acestea fiind produse neplatite de Germania.dar pe care Romaniei i s-a impus sa nu le mai ceara.
    http://www.contributors.ro/analize/datoria-financiara-a-germaniei-fata-de-romania-si-solutia-acceptata-in-anul-1947/