13 drone americane au atacat în ianuarie baza rusească Hmeymim din Siria (ministru rus)

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 25 octombrie 2018, 17:48 Actualitate | Internaţional


US Navy P-8 Poseidon
Foto: Wikimedia Commons
Ministrul adjunct al Apărării din Rusia Alexander Fomin a declarat joi că un avion american de spionaj Poseidon-8 a coordonat un atac a 13 drone asupra bazei aeriene rusești Hmeymim din Siria, în luna ianuarie, scrie Reuters.

Kremlinul a reacționat ulterior afirmând că este foarte alarmat de această informație.

Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitry Peskov, a afirmat că nu exclude ca președintele Vladimir Putin să ridice această chestiune în discuțiile cu Donald Trump, în condițiile în care cei doi lideri se vor întâlni în Paris, în 11 noiembrie.

Potrivit ministrului rus, atacul a fost respins cu succes: șapte drone au fost doborâte iar asupra altor șase s-a reușit preluarea controlului.


















9855 vizualizari

  • +4 (10 voturi)    
    Hegemonia wahabbitilor e importanta (Joi, 25 octombrie 2018, 18:02)

    xolv [utilizator]

    in Orientul mijlociu.
    • +4 (8 voturi)    
      Articolul asta e cel mai pur fake news (Joi, 25 octombrie 2018, 19:43)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      Rusia ar disparea fara fake news.
      • +2 (2 voturi)    
        Evident! (Vineri, 26 octombrie 2018, 10:22)

        iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui 2087

        "Rusia ar disparea fara fake news."

        perfect adevarta, dar vestea buna este ca trolii sivietici nu prea s-au inghesuit cu postarile, ai un singur minus!!!
  • +7 (13 voturi)    
    game of drones (Joi, 25 octombrie 2018, 18:09)

    tahomir [utilizator]

    se plcitiseau si americanii si au zis sa joace si ei ceva in retea.
    • +2 (2 voturi)    
      Cum citim un fake news Maskirovka? (Vineri, 26 octombrie 2018, 11:46)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Simplu.
      Dronele americane sunt fabricate în China, deci sunt chinezești. Folosite de insurgenții sirieni.
      7 distruse, 6 controlate - deci cel puțin una a explodat în baza rusească. Mai calculați, tovarăși sovietici, mai calculați, că iar vă dă PIB-ul de trei ori cât cel american, și nu prea e credibilă situația!
      Concluzia: din 14, cel puțin o dronă a insurgenților sirieni a ajuns în baza rusească. Dacă este vreo epidemie de variolă și soldații sunt expediați acasă, precis vor prezenta urme de șrapnel de la drona care a bubuit acolo
  • +6 (12 voturi)    
    Ca sa vezi !!! (Joi, 25 octombrie 2018, 18:13)

    sipu [utilizator]

    S-urile nu erau bagate in priza ...................
  • +12 (30 voturi)    
    erau chinezesti poate... (Joi, 25 octombrie 2018, 18:18)

    un domn [utilizator]

    US ar fi dezinfectat acel terenm de bocancul Mujic, plus ca din ianuare pana in octombrie..lunga a fost Conferinta de Pufoaika pana sa intelega ceva ))))
    • -2 (2 voturi)    
      In afara de (Vineri, 26 octombrie 2018, 9:32)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      In afara de "bocanc", "mujic" si "pufoaica" mai stiti sa spuneti ceva la adresa rusilor.
      Nu de alta, dar placa asta s-a expirat
    • -2 (4 voturi)    
      iar tu, psihopupu? (Vineri, 26 octombrie 2018, 10:56)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ce naiba pazesc aia de la Psihiatrie in zona ta?
  • +21 (27 voturi)    
    E de radio Erevan stirea.... (Joi, 25 octombrie 2018, 18:43)

    rov [utilizator]

    7 au doborat,
    6 au preluat
    10 s-au predat
    15 s-au speriat...:)
  • +17 (27 voturi)    
    Lol (Joi, 25 octombrie 2018, 18:46)

    mitg [utilizator]

    “șapte drone au fost doborâte iar asupra altor șase s-a reușit preluarea controlului”

    Vise placute cu aroma de vodca.
    • +9 (13 voturi)    
      dupa 50 de ani de la ww2 (Joi, 25 octombrie 2018, 22:55)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      doi amici isi vorbesc:
      - primul : eu tin pe barbatia mea 7 porumbei
      - celalalt: eu am dezgropat in gradina la bunicu un tac german cu farurile aprinse din al 2 razboi mondial si culmea inauntru 2 nemti jucau pocker
      - primul : stii ce , mai dau eu jos 2 porumbei dar mai stinge si tu farurile

      cam asa si cu dronele
      • +2 (2 voturi)    
        Nu e asa! (Vineri, 26 octombrie 2018, 10:38)

        Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        ...La al saptelea ii cam aluneca un piciorus, pe rotund...
  • +16 (22 voturi)    
    sigur nu erau (Joi, 25 octombrie 2018, 19:04)

    BillytheGreat [utilizator]

    romulanii? sau alti aliens cu " stealth capabilities" ? Alfel nu-mi explic lipsa oricarei dovezi pentru o asemenea declaratie.
    • +2 (2 voturi)    
      cum n-au dovezi? (Vineri, 26 octombrie 2018, 10:24)

      iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui BillytheGreat

      Mujicii sustin ca au si drone "moarte", ramasitele celor doborate, si "vii", cele asupra carora au preluat controlul!
  • +14 (22 voturi)    
    Ce povesti de adormit cetatenii rusi ... (Joi, 25 octombrie 2018, 19:11)

    Habermas [utilizator]

    O mie si una de nopti de fantezie.
  • +18 (28 voturi)    
    Diplomația rusa, fina ca (Joi, 25 octombrie 2018, 19:22)

    graveyard_shift [utilizator]

    o coada de topor. Și-au adus ei brusc aminte de chestia asta acum, când au fost puși cu botul pe labe. Înaintea întâlnirii din Noiembrie vor mai scoate din traista câteva explicații pentru care nu respecta tratatele internaționale - soldații americani mănâncă mai mult decât cei ruși, Bill l-a călcat pe picior pe Ivan in 1983 toamna, Chevrolet are motor mai puternic decât Lada, americanii refuza sa-și doteze armata cu avioane de unica folosință pentru a fi la egalitate cu ei.
  • 0 (6 voturi)    
    !? (Joi, 25 octombrie 2018, 21:25)

    jaoju [utilizator]

    dar ce cauta neamtu-n bulgaria?
    • +3 (3 voturi)    
      Ce caută și rusul în Siria (Vineri, 26 octombrie 2018, 10:56)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui jaoju

      Un teren de joacă pentru jucărelele marca Krasnaya Armia....