Idiocracie sans frontires: ONU acuză Franța că a încălcat drepturile omului prin interzicerea voalul islamic care acoperă tot corpul 

de Cristina Filip     HotNews.ro
Marţi, 23 octombrie 2018, 22:22 Actualitate | Internaţional


femei musulmane
Foto: Wikipedia - Public domain
Comisia pentru Drepturile Omului din cadrul ONU a decis că Franța trebuie să-și revizuiască legislația în ceea ce privește purtarea pe stradă a hainelor islamice care acoperă tot corpul, potrivit Le Monde. 

Decizia a venit după ce două femei au fost amendate pentru că au purtat îmbrăcămintea islamică după schimbarea legii. Totodată, comisia a mai ordonat ca femeile condamnate în 2012 să primească despăgubiri din partea statului francez. 

Comitetul pentru Drepturile Omului al Organizației Națiunilor Unite constată că Actul Veiling din 2010 "a încălcat dreptul acestora de a-și manifeste liber religia". 

Într-un comunicat de presă, organismul ONU spune că „interdicția hijab-ului încalcă libertatea religioasă și drepturile omului“ ale celor două musulmane condamnate în 2012. 

„Comitetul recunoaște că statele pot solicita persoanelor fizice să-și descopere fețele în circumstanțe specifice, în contextul controalelor de identitate, dar s-a considerat că interdicția generală a hijab-ului este o măsură prea radicală "


















2400 vizualizari

  • +4 (12 voturi)    
    ... (Marţi, 23 octombrie 2018, 22:28)

    tirolez [utilizator]

    Si daca umbla cu bomba sub jihab? Te uiti degeaba pe camere dupa aia, ca oricum nu ajuta la nimic.
    • -4 (8 voturi)    
      Ha! Ha! (Miercuri, 24 octombrie 2018, 1:12)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Hai ca esti nostim! De cate femei ai auzit purtand bombe pe fata? Si ce bombe pot fi purtate pe fata si sa nu bata la ochi? Ca despre asta e vorba aici, daca se vede sau nu fata. Ca altfel, ce o sa faci, o sa interzici purtarea de rochii lungi, sau femeilor insarcinate sa mearga pe strada?
  • -3 (3 voturi)    
    francezii si libertatea: multa retorica, ca (Marţi, 23 octombrie 2018, 22:34)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    la latini.
    Sunt cei mai nordici printre latini, dar in acelasi timp cei mai sudici dintre nordici
  • +6 (14 voturi)    
    ONU acuza ? (Marţi, 23 octombrie 2018, 22:50)

    adrian88000 [utilizator]

    Si ce daca acuza ?
  • +7 (17 voturi)    
    ... (Marţi, 23 octombrie 2018, 23:30)

    rocknum [utilizator]

    Se pare ca avea dreptate Trump despre ONU
  • -4 (10 voturi)    
    Hm... (Miercuri, 24 octombrie 2018, 0:19)

    LiviuX [utilizator]

    Pe de o parte au dreptate, atata timp cat nu deranjeaza pe nimeni si nu impun acest port si altora, de ce sa nu fie lasate sa umble asa? Mai ales daca atunci cand e vorba de identificare isi arata fata.
    Pe de alta parte insa, ce te faci daca vor apare unii care frecventeaza o religie care le spune sa umble goi? O sa le permiti sa umble asa pe strada? Ca nici ei nu vor deranja pe nimeni si nu vor impune asta...
    • +4 (6 voturi)    
      Dar macar bombele ar fi la vedere (Miercuri, 24 octombrie 2018, 9:49)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      Dar despre altceva este vorba.
      Franta se apara impotriva tendintei de a impune religia - oricare ar fi.
      Islamul nu admite, in principiu, alte religii decat ca maxima concesie, daca se supun islamului si platesc tribut.
      Ceea ce nu se prea impaca cu statul laic. Si nici nu aduce vreo promisiune de pace in cazul in care s-ar lasa sa creasca influenta religiei.
      • -1 (1 vot)    
        Aici nu era vorba de bombe (Miercuri, 24 octombrie 2018, 17:13)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

        Dar chiar daca ar fi, citeste ce am spus si mai sus, bombele nu se tin pe fata...
        Si nu e nici vorba de impunerea unei religii ci de acceptarea uneia. Cel putin despre asta e vorba in decizia ONU.
        Asa ca ce spui nu prea are legatura nici cu articolul, nici cu ce am spus eu.
        Singurul lucru bun este faptul ca e bine ce spui.
        • 0 (0 voturi)    
          Are legatura! (Joi, 25 octombrie 2018, 8:54)

          Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

          Pentru ca ONU s-a revoltat de masura pe care un stat laic a tinut sa o impuna, conform propriei constitutii: de a nu acorda avantaje propagandistice niciunei religii, dar nu am auzit sa fi avut vreo rezolutie similara pentru vreun stat islamic unde drepturile reliogioase sunt trasate riguros de statul-religie. Vezi povesti cu: inchisoare pentru europeni care se tin de mana pe strada sau mai rau, se saruta, prin tari in care drepturile omului sunt in afara legii.
          Mai vezi si comentariul lui @Tescovin.
          Aia cu bomba a fost (a vrut sa fie) o gluma la fel cum am crezut ca e si a ta cu bomba pe fata, la care vad ca totusi, insisti.
          Am asistat in aeroportul din Istambul la o scena: un barbat trece prin controlul de securitate 4 (patru) momai invelite complet, in timp ce tine absent mana pe o carte pusa la dispozitie de politistul de frontiera, atent doar sa treaca toate si sa nu se atinga de altcineva. Puteau foarte bine sa aiba pe dedesupt o suta de kilograme de explozibil si zece AK-uri; juramantul este formal, daca inainte s-a jurat pentru uciderea necredinciosilor...

          Dar, nu am dubii ca in final Franta va fi fortata sa accepte compromisuri pe parcurs, ceea ce in contrapartida (adica in tarile unde valul este obligatoriu) nu se va face in veci.
          O intrebare ar fi: cat timp va mai rezista Franta acestei presiuni dupa care va ceda cate o "palma" de val pe an. Din toate "predictiile" fie ele si moderate, nu rezulta ca islamul va accepta vreun compromis chiar si din postura de minoritar cu oarecare pondere (ma gandesc la ce s-a intamplat in negocierile pentru independenta India-Pakistan, care trebuia sa fie o singura tara, dupa planul initial)
          • 0 (0 voturi)    
            Se pare ca nu ai inteles... (Joi, 25 octombrie 2018, 16:57)

            LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

            Libertatea religioasa e garantata in toate statele civilizate. Vezi turbanele indiene (care si ele pot ascunde bombe dava vrei :-) ) si care sunt permise. Mai mult, acea recomandare nu se leaga de controalele de securitate. ceea ce spui e o grava incalcare a securitatii pe aeroport, daca asa a fost. Dar de unde stii ca mai inainte nu au fost luate si verificate in camere separate si tu le-ai vazut dupa asta, doar in momentul trecerii? Iar faptul cu bomba pe fata e o ironie, cam amara e dretp, care doar a vrut sa sublinieze ca aceste restrictii sunt inutile in ce priveste bombele, cum spuneam e maui simplu si eficient sa te prefaci insarcinata. Daca nu s-a priceput imi pare rau.
            Deci eu numai de asta m-am legat relativ la afirmatiile tale. Asa cum am mai spus, ai dreptate in ceea ce spui, mai ales in privinta dublei masuri a ONU. Oricum, nu stiu cati mai baga ONU in seama, a decazut puternic fata de cum era in anii '60-'70.
  • -3 (7 voturi)    
    Corect (Miercuri, 24 octombrie 2018, 9:04)

    Joseph18 [utilizator]

    ONU ar trebui sa hotarasca ca Franta trebuie sa-si ceara SCUZE ca a primit pana acum NUMAI 6-7 milioane de imigranti, in loc de 60-70 milioane cat s-ar fi cuvenit, asta ca urmare a razboielor coloniale pe care le-a purtat prin Africa...
  • +6 (8 voturi)    
    O, NU ! (Miercuri, 24 octombrie 2018, 10:41)

    Tescovin [utilizator]

    „Comisia pentru Drepturile Omului din cadrul ONU a decis că Franța trebuie să-și revizuiască legislația...”

    De când decide ONU cum trebuie țările membre să-și revizuiască legislația ? Câte rânduri de guverne avem, fiecare cu agenda lui ? Guvern național, Comisia Europeană, acum și Comisia lu Pește Prăjit de la ONU ? Când o să auzim comisia asta făcând ceva vocalize apropo de legea blasfemiei din Pakistan, folosită ca pretext pentru condamnarea la moarte a unor creștini ? Sau poate să ridice puțin tonul la alde Maduro, Xi, Kim, cunoscuți campioni ai respectării drepturilor omului ?... Neah...