Statele Unite avertizează Arabia Saudită că asasinarea jurnalistului "nu va rămâne fără reacţie"

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 23 octombrie 2018, 20:23 Actualitate | Internaţional


Mike Pence
Foto: Wikimedia Commons
Asasinarea "brutală" a jurnalistului disident Jamal Khashoggi de către Arabia Saudită "nu va rămâne fără reacţie" la nivel internaţional, a transmis marţi după-amiază Mike Pence, vicepreşedintele Statelor Unite, relatează Mediafax.

Mike Pence a transmis avertismentul la un eveniment organizat vineri de cotidianul The Washington Post, unde lucra ca editorialist jurnalistul saudit Jamal Khashoggi, dispărut în Consulatul Arabiei Saudite din oraşul turc Istanbul. Turcia suspectează că jurnalistul disident a fost asasinat, iar Administraţia de la Riyad a confirmat că ziaristul este mort.

"Vreau să îi asigur pe toţi colegii de aici, vreau să asigur poporul american, vom merge până la capăt în această anchetă. Asasinarea brutală a unui jurnalist, a unui om nevinovat, a unui disident nu va rămâne fără o reacţie din partea SUA şi aştept şi o reacţie internaţională", a declarat Mike Pence, citat de site-ul de ştiri Axios.com.


















1417 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    ! (Marţi, 23 octombrie 2018, 20:48)

    tudorr [utilizator]

    Mai mult ca sigur era ceva spion, altfel nu cred ca-si bateau capul in halul asta...
  • +1 (1 vot)    
    . (Marţi, 23 octombrie 2018, 20:49)

    Sarmat [utilizator]

    Arabia saudita. ce te poti astepta de la tara care nu a dat nimic altceva lumii in afara ne Al Qaeda, ISIS, 9/11, si multe alte atrocitati.
    • 0 (0 voturi)    
      Etc, etc (Miercuri, 24 octombrie 2018, 9:43)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Sarmat

      D-voastra ati spus: "si multe alte atrocitati"...

      Eu va completez cu inca un exemplu pe care il veti constata la adresa de mai jos [in limba romana]:
      https://ro.wikipedia.org/wiki/Regatul_Hedjaz

      [la Wiki in Engleza, veti gasi mai multe informatii]

      Acolo exista si mentiunea: "a fost un stat din regiunea Hedjaz, condus de către familia hașemită"

      Deci , steagul pe care il FLUTURA astazi Iordania si arabii din Israel, a reprezentat un STAT hashemit cu Capitala la Mecca, asta intre anii 1916-1925.

      Din conflictele dintre arabii de atunci [la fel cu cele de astazi] a rezultat formarea Arabiei Saudite in 1930, iar Dinastia Hashemita 's-a mutat' mai spre Nord, intr-o ZONA numita Palestina.

      Am scris asta pentru a oferi INCA un exemplu la cele scrise de D-voastra.
  • +1 (1 vot)    
    Mesaj codificat (Marţi, 23 octombrie 2018, 20:59)

    ipolitic [utilizator]

    Cuvant cheie: reactie.
    Mai cumparati de la noi niste avioane cu reactie
  • +1 (1 vot)    
    oh yeah (Marţi, 23 octombrie 2018, 21:20)

    Kosmos [utilizator]

    Dar ramane "problema" Iranului care ameninta statul mama
    • -1 (1 vot)    
      ! (Miercuri, 24 octombrie 2018, 9:44)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Se va rezolva si asta...!
  • 0 (0 voturi)    
    incep , deja , sa pling... (Marţi, 23 octombrie 2018, 22:04)

    exilatul [utilizator]

    "reactia" va fi de ...a le vinde si mai multe arme....