Arabia Saudită recunoaște că Jamal Khashoggi a fost ucis în consulatul din Istanbul

de I.B.     HotNews.ro
Sâmbătă, 20 octombrie 2018, 2:45 Actualitate | Internaţional


Jamal Khashoggi intrand in consulat
Foto: Captura YouTube
Arabia Saudită a recunoscut, sâmbătă, că jurnalistul disident Jamal Khashoggi a fost ucis în interiorul consulatului său din Istanbul, anunță mass-media de stat citată de AFP.  

Oficialii saudiți au anunțat, de asemenea, demiterea unui ofițer de top al serviciilor de informații, Ahmad al-Assiri, și a consilierul regal, Saud al-Qahtani, ambii consilieri ai Prințului Mohammed bin Salman, care s-a confruntat cu presiuni crescânde legate de afacerea Khashoggi.  

"Discuțiile dintre Jamal Khashoggi și cei pe care i-a întâlnit la consulatul Arabiei Saudite din Istanbul ... au degenerat într-o altercație, ducând la moartea sa", a informat Agenția Saudită de presă citând procurorul de caz. 

Autoritățile saudite au anunțat că 18 persoane au fost arestate în legătură cu anchetă în curs.  

Regele saudit a ordonat, de asemenea, înființarea unei comisii ministeriale, sub președinția Prințului Mohammed bin Salman, pentru a restructura agenția de informații a regatului și "a defini cu exactitate puterile sale", a afirmat mass-media de stat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


2769 vizualizari

  • +6 (12 voturi)    
    Povesti pentru adormit copiii... (Sâmbătă, 20 octombrie 2018, 2:55)

    Tsh [utilizator]

    Acum sa vedem cum va reactiona comunitatea internationala: vom vedea daca traim intr-o lume salbatica sau, intradevar, am evoluat! Desi, e clar, ca fiecare putere va reactiona dupa propriul interes!
    • +2 (10 voturi)    
      Ce ati vrea sa mai faca!? (Sâmbătă, 20 octombrie 2018, 5:21)

      Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui Tsh

      Ce ati vrea sa mai faca Arabia!?

      - a recunoscut ca junrnalistul a fost ucis in consulat
      - un ofiter de top a fost DEMIS, va sta pe bara trei luni, pina se mai uita povestea
      - medicul car ela-a transat de viu pe jurnalist a fost sanctionat cu reducerea cu 5% a salariului pe pe o luna!

      Ce poata sa faca mai mult o tara?!
      • -1 (5 voturi)    
        ,,Arabia Centrala" (Sâmbătă, 20 octombrie 2018, 6:27)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Sunt_nimic!

        si nu toata Arabia. Sauditii nu-i reprezinta pe toti arabii. Monarhia Saudita reprezinta un experiment urat al englezilor care in 1916 au mizat ca acest viitor regim sa le satisfaca interesele lor comerciale in Peninsula Arabica Centrala. Seamana oarecum cu sitiatia ca o putere straina l-ar alimenta cu bani/ resurse pe Dragnea ca sa devina Rege/Dictator in Romania. Iar acest individ ar forma o dinastie a faradelegilor.
      • +3 (3 voturi)    
        Despre ce țară vorbim? (Sâmbătă, 20 octombrie 2018, 8:27)

        Namalas [utilizator] i-a raspuns lui Sunt_nimic!

        O țară care poartă numele dinastiei? Cum ar fi, în loc de Franța, ”Napoleonia”, și în loc de România, ”România hohenzoleră”?

        Mi-e rău când mă gândesc cât de primitivă a rămas jumătate din planetă.
    • +3 (9 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 20 octombrie 2018, 5:23)

      [anonim] i-a raspuns lui Tsh

      • +2 (4 voturi)    
        Despre glume si lucruri serioase (Sâmbătă, 20 octombrie 2018, 9:17)

        mullard [utilizator] i-a raspuns lui

        Sa ne asteptam ca lumea araba functioneaza dupa reguli democratice liberale - asta e gluma. Sa nu notam ca toata publicitatea este, de fapt, orchestrata de turci - nici ei un exemplu de democratie - asta e o alta gluma.

        Faptele sunt urmatoarele:
        - Kashoggi traia in SUA, unde viata ii era protejata
        - Kashoggi renunta la propria securitate si viziteaza consulatul Saudit din Istanbul
        - Turcia si Arabia Saudita sunt antagonice, fiecare dorind sa fie leaderul ramurii sunite a islamismului (probabil de-asta Kashoggi a mers la Istanbul, sperand ca Sauditii nu vor face nici o miscare acolo)
        - Turcia are inregistrari cu discutiile din consulat - deci sediul consulatului a fost subiectul unei misiuni operative a spionajului turc - probabil prin instalarea de microfoane (si probabil informati informati in prelabil)
        - Turcia se afla la cutite cu SUA
        - Turcia l-a eliberat pe pastorul american, in acelasi timp dand publicului povestea lui Kashoggi
        - SUA nu se poate baza pe Turcia pentru contracarea Iranului - desi Turcia este alegerea logica - motivele pot fi discutate separat
        - SUA are, astfel, nevoie de Sauditi in dosarul iranian
        - Dosarul iranian este de importanta cruciala pentru contracararea Rusiei si Chinei - ca urmare a implicatilor potential majore pe piata mondiala a energiei
        - Occidentul stie ca Orientul Mijlociu este si a fost intotdeauna o zona dinamica, in care toata lumea se uraste cu toata lumea si toti i-ar prefera morti pe toti ceilalti

        Astea sunt faptele. Raman intrebarile. De ce s-a dus Kashoggi la Istanbul? Cum de au stiut turcii sa urmareasca fix atunci? Cum au avut turcii inregistrari din consulatul altei tari? A fost Kashoggi ucis pentru dizidenta jurnalistica, sau sunt si alte lucruri nu la fel de evidente?

        Evident ca lumea va reactiona dupa propriul interes (primii fiind rusii!!!). Evident ca vor condamna crima, dar evident ca vor face acrobatii sa mentina relatia cu Sauditii. Evident ca relatia SUA cu Turcia se va deteriora si mai mult.
        • 0 (0 voturi)    
          Arabia Saudita (Sâmbătă, 20 octombrie 2018, 18:30)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui mullard

          nu are consulat in USA ? Daca locuia in America, de ce s-a deranjat sa mearga tocmai la consulatul din Turcia ? Poate s-a inchis consulatul Arabiei Saudite din U.S.A si nu stim noi ?
  • +3 (13 voturi)    
    Aiurea, tipul a fost asasinat (Sâmbătă, 20 octombrie 2018, 3:13)

    emil bobu [utilizator]

    Totul a fost premeditat.

    Pe cine cred sauditii ca pacalesc? Ah, pe Donald Trump.

    OK, atunci merge 100%.
    • -5 (7 voturi)    
      Ce le știi tu! (Sâmbătă, 20 octombrie 2018, 8:23)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Deci Arabia Saudită spune că a fost ucis și tu susții că a fost asasinat.Du-te la procuratură și anunță-i.
  • +7 (9 voturi)    
    Se mai intampla. (Sâmbătă, 20 octombrie 2018, 8:02)

    Alius [utilizator]

    Cine a fost intr-un consulat sau intr-o ambasada stie cum stau lucrurile acolo: oamenii se mai infierbanta, se mai cearta .. situatiile pot degenera foarte usor, mai ales daca ai din intamplare un fierastru la indemana si inca 15 oameni pe langa tine care sa te tina imobilizat.

    Se poate intampla oricui.