Turcia: Musulmanii dintr-un sat s-au rugat în direcția greșită 37 de ani

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 19 octombrie 2018, 18:37 Actualitate | Internaţional


Moscheea din Sugoren
Foto: Captura Twitter
Musulmanii dintr-un sat din vestul Turciei au descoperit că s-au rugat în direcția greșită timp de 37 de ani, scrie hurriyetdailynews.com.

Moscheea din satul Sugören, provincia Yalova, a fost construită  în 1981 și de anul trecut are un nou imam, İsa Kaya.

După ce a auzit zvonurile legate de poziția greșită a credincioșilor, Kaya s-a adresat muftiului din Yalova, după cum scrie agenția de presă Demirören News Agency.

Potrivit Coranului, musulmanii trebuie să se roage de cinci ori pe zi orientați spre qibla, respectiv în direcția Kaaba din Mecca.

O echipă trimisă de muftiu a confirmat luna trecută că mihrab, o nișă semicirculară care indică qibla, a fost construită în locul greșit.

În loc să dărâme o parte din moschee pentru a corecta eroarea, s-a optat pentru desenarea unor dungi albe pe covor, care indică direcția corectă pentru credincioși.


















3465 vizualizari

  • +4 (10 voturi)    
    ha-ha-ha!!!!!!!! (Vineri, 19 octombrie 2018, 18:58)

    exilatul [utilizator]

    astia si romanii care se "roaga in directia gresita" de ani de zile sa iese din mocirla in care traiesc... iar "muftitii" de la psd-alde-udmr profita de imbec-litatea si mentalitatea de ra-at a acestora ...
  • +10 (12 voturi)    
    . (Vineri, 19 octombrie 2018, 19:02)

    theo667 [utilizator]

    De parca Dumnezeu e fudul de o ureche si nu aude daca spui in alta directie
  • +1 (3 voturi)    
    Uau (Vineri, 19 octombrie 2018, 19:07)

    mitg [utilizator]

    “Transmitem in direct si va vom reda informatiile primite de indata ce sursele noastre ne vor da mai multe detalii”
  • +3 (7 voturi)    
    Trăim vremuri moderne (Vineri, 19 octombrie 2018, 19:16)

    ipolitic [utilizator]

    așadar s-ar impune meccanizarea stabilirii direcției Kaaba. Totusi, in 37 de ani Allah n-a trimis nici-un înger in control ca să le corecteze direcția de proslăvire. In câmpuri gravitaționale intense, lumina urmărește o traiectorie curbă. Poate e valabil și pentru rugăciune, altfel cum ar ajunge până la Mecca fără sa se lovească de munți?
    • +3 (5 voturi)    
      Directia de rugare (Sâmbătă, 20 octombrie 2018, 8:26)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      n-are legatura cu Alah sau Dumnezeu, ci cu Mohamed era un comerciant arab, si care pentru bani s-a casatorit cu o femeie foarte bogata dar mult mai batrana decat el. Deranjat de faptul ca trebuie sa suporte o nevasta asa batrana, Mohamed a inceput sa se ocupe de filosofie religioasa, rezultand ,,Coranul", care nu e altceva decat expresia frustrarii unui filosof religios asupra propriilor greseli ale trecutului.
      Deci a te ruga in directia nasterii unui filosof religios este un lucru stupid, nefiind nici-o dovada ca Alah sau Dumnezeu ar aprecia asta. Musulmanii ar trebuii sa dea mai multa atentie la ce a zis Mahomed, si nu la ce a facut in viata, unde s-a nascut etc. Ca la romani: ,,Fa ce zice popa, si nu ce face popa".
  • +2 (6 voturi)    
    Ha ha, le-a aratat ciobanu directia gresita (Vineri, 19 octombrie 2018, 19:43)

    Habermas [utilizator]

    oilor! Iar oile acolo s-au duuus! Exemplu de inteligenta musulmana.
  • +7 (9 voturi)    
    Putea sa foloseasca un telefon mobil ... (Vineri, 19 octombrie 2018, 19:54)

    LoBa [utilizator]

    Google Play este plin de aplicatii de genul Qibla Compass care arata directia corecta.
  • +5 (9 voturi)    
    E mult mai grav (Vineri, 19 octombrie 2018, 20:48)

    Setalcott [utilizator]

    Musulmanii in general se roaga in directia gresita de vreo o mie de ani. Adevarata Mecca e Petra.

  • +2 (10 voturi)    
    Si lasati-ma sa ghicesc (Vineri, 19 octombrie 2018, 21:22)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Rugaciunile au fost ascultate. Sau nu. Si poate nu vor fi nici daca se uita in directia "corecta". O sumedenie de ritualuri fara sens...

    Aceleasi imbecilitati ca si la noi. Sunt tare curios unde in Biblie sunt mentionate chiar si jumatate din ritualurile facute sa programeze conditionat oamenii... in Biblie nu zice sa te inchini, zice sa te rogi, nu spune nici de mers pe sub masa, nici de mers in cerc la nunti... si nu spune nici sa dai spaga la preot ca sa te cunune...

    Dar na... argumentele nu au loc intr-o discutie despre religie, pentru ca ... reasons...
    • +1 (3 voturi)    
      "O sumedenie de ritualuri fara sens..ca la noi" (Sâmbătă, 20 octombrie 2018, 13:24)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Paradoxul e ca mai ales"teologii"de pripas si analfabetii religios se inghesuie sa fie primii care sa respecte aceste "imbecilitati"cand e vorba de ei si evenimentele din familiile lor(nunti, botezuri, inmormatari) dar si primii care le batjocoresc atunci cand sunt subiect pe forum..