Vladimir Putin nu dorește să strice relațiile cu Arabia Saudită din cauza problemei cu Khashoggi

de Anda Zahiu     HotNews.ro
Vineri, 19 octombrie 2018, 8:10 Actualitate | Internaţional


Regele Salman si Vladimir Putin
Foto: kremlin.ru
Președintele rus Vladimir Putin a declarat joi că autoritățile din Rusia nu au suficiente informații despre dispariția jurnalistului saudit Jamal Khashoggi pentru a justifica stricarea relațiilor cu Arabia Saudită, relatează Reuters, citat de Mediafax.

În cazul unui discurs ținut în orașul Soci din Rusia, președintele rus a declarat că Administrația de la Moscova nu știe exact ce s-a întâmplat în acest caz. De asemenea, Vladimir Putin și-a manifestat regretul față de moartea jurnalistului și a transmis că așteaptă mai multe detalii înainte să ia o decizie privind relațiile cu Administrația de la Riad.  

Jamal Khashoggi era editorialist al cotidianului american The Washington Post şi îl critica pe prinţul moştenitor saudit Mohammed bin Salman. 

Acesta a fost declarat dispărut în data de 2 octombrie, după ce a intrat în sediul consulatului Arabiei Saudite în Istanbul pentru a-și depune documentele de căsătorie și nu a mai ieșit.  

Autoritățile turce consideră Arabia Saudită vinovată de uciderea jurnalistului, lucru negat de către Administrația de la Riad.


















871 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    dragutzul de el (Vineri, 19 octombrie 2018, 8:52)

    moka [utilizator]

    cum sa strice asa frumusete de relatie.
    ce-i aia ancheta ???
    ce-i aia crima ???

    mofturi dom'le.
    • +1 (1 vot)    
      Interceptarea mesajului lui Putin către regele (Vineri, 19 octombrie 2018, 13:27)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui moka

      Arabiei Saudite: Păi bine, măi toarșu rege, nu puteai să-l împuști în văzul lumii, cum facem noi? Rezolvai orice problemă: Vedeau recalcitranții ce pățesc dacă se pun cu tine, nu putea nimeni să te acuze, că vorba aia, era o crimă în stradă, camerele nu funcționau, ce mai , perfect!
      Măi, primitivi mai sunteți! Luați exemplu de la noi, că în privința combaterii democrației, suntem primii pe glob!
  • +9 (9 voturi)    
    Hi, hi, hi ! (Vineri, 19 octombrie 2018, 9:00)

    Idealistu [utilizator]

    Pai pentru d-l Putin, asasinatul ziaristilor este de bine, chiar il recomanda.
  • +9 (9 voturi)    
    Putin si MBS, (Vineri, 19 octombrie 2018, 9:03)

    2087 [utilizator]

    ucigasi arhicunoscuti de jurnalisti.
  • +9 (9 voturi)    
    ar fi si culmea (Vineri, 19 octombrie 2018, 9:04)

    CRMS [utilizator]

    ..la cati ziaristi are Putin pe constiinta.
  • -10 (10 voturi)    
    spre deosebire de Trump! (Vineri, 19 octombrie 2018, 10:03)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    care a si bombardat Arabia Saudita, nu?
    • +6 (6 voturi)    
      Vai,ce subtil! (Vineri, 19 octombrie 2018, 10:40)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      Parcă ai scris după dictare.
      • +1 (1 vot)    
        !! (Vineri, 19 octombrie 2018, 11:54)

        Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        De fapt, KING a vrut sa spuna altceva, si anume ca
        1 - lui Putin i se 'falfaie' de CNN, NY Times,CBS, etc

        2 - In Rusia NU sunt alegeri 'intermediare' luna viitoare, asa incat asta este PROBLEMA lui Trump...