Lavrov vrea dialog cu NATO pentru evitarea unui conflict şi denunţă exerciţiile militare din România

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 18 octombrie 2018, 21:19 Actualitate | Internaţional


Serghei Lavrov
Foto: AGERPRES
Ministrul rus de Externe, Serghei Lavrov, pledează pentru măsuri de coordonare în scopul evitării unui război cu Alianţa Nord-Atlantică, denunţând exerciţiile militare efectuate de NATO în Europa de Est, inclusiv în România, relatează Mediafax.

"Noi am spus mereu, iar acestea nu sunt vorbe goale, suntem favorabili unei Europe puternice şi stabile. O Europă care să îşi stabilească singură viitorul şi partenerii. Nu sunt sigur că acum este independentă. Liderii europeni au început să conştientizeze acest lucru. Este cazul preşedintelui Franţei, Emmanuel Macron, cu proiectul său de reformare a Uniunii Europene. În materie de securitate, Macron şi alţi lideri aprerciază că Europa nu mai trebuie să mizeze exclusiv pe Statele Unite. Eu spun cât se poate de neutru că Europa are acest drept. Dar cum ar trebui să fie formulat acest lucru? Nu ştiu. Deoarece, în acelaşi timp, se vorbeşte despre înfiinţarea unui spaţiul «Schengen militar» care ar permite aducerea mai rapidă a armelor grele până la frontierele Rusiei. Există manevre militare organizate de NATO în ţările baltice, în Polonia şi în România. Prin contrast, manevrele militare organizate de Rusia şi China s-au derulat în mijlocul Siberiei", a declarat Lavrov într-un interviu acordat postului RT France şi publicaţiilor Paris Match şi Le Figaro.

Întrebat dacă aceste manevre militare nu reflectă cumva temeri privind un război mondial, Lavrov a răspuns: "Sper că nu vom ajunge acolo. Dar absenţa dialogului între militarii ruşi şi NATO este preocupantă. Consiliul NATO-Rusia s-a reunit de trei ori, fără rezultat". Şeful diplomaţiei ruse a subliniat că este necesar ca Rusia şi Alianţa Nord-Atlantică să comunice, avertizând că "nimeni nu ar ieşi învingător în urma unui război nuclear".



















2111 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    URSS sa apara in comunicate de presa (Joi, 18 octombrie 2018, 21:23)

    un domn [utilizator]

    NUMAI dupa ce UE va ingloba URSS...pana atunci este O Planeta de Ciume Roshii
  • +5 (7 voturi)    
    Rusia va lua o mama de bataie conventionala. (Joi, 18 octombrie 2018, 21:30)

    Habermas [utilizator]

    Si nu va putea replica nuclear pentru ca nu va rezolva nimic in favoare ei in mod nuclear.
  • +1 (7 voturi)    
    cand datoriile (Joi, 18 octombrie 2018, 21:47)

    Kosmos [utilizator]

    Trebuiesc resetate trebuie un razbel
  • +6 (8 voturi)    
    lol (Joi, 18 octombrie 2018, 21:59)

    g01an [utilizator]

    ingrijoratul lavrov. vrea o europa independenta, dar nu una care sa ia masuri sa se protejeze de rusia daca nu vor ei asta. ca sa vezi...
  • +8 (8 voturi)    
    Eu nu inteleg (Joi, 18 octombrie 2018, 22:41)

    DT34 [utilizator]

    Ce tot il framinta pe asta sau pe rusi faptul ca facem noi exercitii militare sau de armamanet? Nici macar nu avem granita cu ei, sa-si vada de matriuska lor si sa ne lase pe noi in pinzele noastre...astea nespalate cu proasta satului, mustata Teleormanului si curva Bucurestiului (ahhh asta din urma poate sa fie si alde nimeni...si fire-ar sa fie).
  • +7 (7 voturi)    
    Javrov? (Joi, 18 octombrie 2018, 23:06)

    liviul2006 [utilizator]

    Javrov normal ca vrea o Europa cu 2 viteze, adica dezbinata intre Est si Vest, cu Ungaria alaturi de ei, Serbia daca intra, si posibil si Bulgaria... Macron mai zice si tampenii!

    Sa-si mute si submarinele din Marea Neagra in Siberia, dar si armata de la granitele Ucrainei, si daca renunta la Crimeea promitem ca nu mai facem exercitii militare Nato la noi...
  • +9 (9 voturi)    
    Rusia (Vineri, 19 octombrie 2018, 0:46)

    europeanul2 [utilizator]

    Rusia tocmai a avut cel mai mare exercitiu militar din istoria ei si acum denunta exercitiile facute de NATO. Tupeul nu are limite. Dupa ce ca au un model de societate perdant mai au si pretentia de a il impune altora. Rusia a nenorocit o jumatate de glob si nu se lasa...
  • 0 (0 voturi)    
    Băi Lavrov, (Sâmbătă, 20 octombrie 2018, 14:48)

    naftuli [utilizator]

    noi suntem democrați și vă dorim numai binele, să deveniți și voi democrați.