Un judecător federal respinge procesul de defăimare intentat de Stormy Daniels împotriva lui Trump

de Anda Zahiu     HotNews.ro
Marţi, 16 octombrie 2018, 6:20 Actualitate | Internaţional


Stormy Daniels
Foto: Wikipedia
Un judecător federal a respins procesul de defăimare intentat de actriţa de filme pentru adulți Stormy Daniels împotriva președintelui american Donald Trump, transmite CNN. Daniels l-a dat în judecată Trump după ce acesta a scris într-un mesaj postat pe Twitter că povestea ei despre un bărbat care o amenința să nu-și prezinte povestea despre presupusa aventura de dinainte de alegerile din 2016, informează Mediafax.

Daniels a susținut că mesajul postat de Trump pe 18 aprilie, "atacă veridicitatea afirmaţiilor sale" despre incident și că declarația lui Trump a fost "falsă și defăimătoare și că mesajul a fost defăimător ... pentru că a acuzat-o de comiterea unei crime grave" a scris în avizul său judecătorul federal James Otero. Trump îi ceruse lui Otero să respingă procesul. 

"Curtea este de acord cu argumentul domnului Trump, deoarece tweetul în cauză constituie o "hiperbolă retorică", în mod obișnuit asociată cu politica și discursul public din Statele Unite. 

Primul amendament protejează acest tip de afirmație retorică", a scris Otero.  

Daniels, al cărei nume real este Stephanie Clifford, spune că ea și Trump au avut o aventură în 2006, după ce acesta s-a căsătorit cu prima doamnă Melania Trump și după nașterea fiului lor, Barron. 

Trump a negat că ar fi avut o aventură cu Daniels. Actriţa l-a dat în judecată, de asemenea, pe Trump și pe fostul său avocat personal, Michael Cohen, pentru primirea sumei de 130.000 de dolari, pentru a păstra tăcerea despre presupusa aventură în săptămânile de dinaintea alegerilor din 2016. 

Hotărârea de luni nu joacă nici un rol în acest caz, care îşi continuă drumul prin sistemul judecătoresc.


















950 vizualizari

  • -11 (15 voturi)    
    Cu...le (Marţi, 16 octombrie 2018, 7:19)

    Stef_and [utilizator]

    Asa sunt aceste femwi usoare.
    Nu le ajunge ca dorm in cele mai scumpe hoteluri, isi vand gaura pe bani grei.
    Ameninta cu dezvaluiri, primeac bani sa taca si apoi tot nu tac.
    Mai demult aceste jucarii sexuale erau trimise pe lumea aialalta, fara a mai fi intrebata de ceva.
    • +4 (6 voturi)    
      Pacat ca nu faceam la fel (Marţi, 16 octombrie 2018, 10:39)

      MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

      si cu aia care le solicitau serviciile. Asa, scapam si de tentatii si de cei atat de slabi de se lasau tentati.

      Ah, e naspa ce zic, huh? De ce? pentru ca implica "trimiterea <pe lumea aialalta>" a celor care au mers la ele, huh? Adica ele sunt obiecte, insa cine merge la ele, nu, ei sunt bibelouri, asa-i? Vai de capul tau.

      @HotNews: fra', sa troznesc o injuratura la adresa cuiva, nu pot, dar a profera astfel de abordari relativ la vieti umane, e OK? How the fuck?
      • -2 (4 voturi)    
        Astea nu sunt tentatii.. (Marţi, 16 octombrie 2018, 12:03)

        Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

        De aceea totul este legiferat.
        Poti sa iti vinzi gaura fara probleme - legal- dar mai este un Contract de confidence care spune ca ai luat banii si taci.
        Nu santajezi.
        Noi suntem atat de inapoiati ca nu putem intelege procesul.
        Te duci in orice oras e plin de gauri de vanzare- insa la noi ilegal- ca suntem ortodocsi- adica rusofobi.
        Femeia care se vinde si dupa aia tradeaza- este de condamnat.
        Nu barbatul care plateste pentru servicii.
        Dar daca in tara asta jumate din barbati sunt impotenti asta e...
        • 0 (2 voturi)    
          Parol (Marţi, 16 octombrie 2018, 12:38)

          MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

          Chiar ma nedumereste moderarea comentariilor pe HN deja.


          Contract pe care nu l-a semnat musiu. Legal vorbind, tipa n-a gresit.
          Hai, man, sa vorbesc eu precum Biserica, sa fac lobby pentru abstinenta? Nu vrei probleme cu prostituatele? Nu te duci la ele! Ca nu e MegaImage sa dai pe-acolo in drum spre casa.

          Hai, insista. Da-i inainte cum ca-i vina ei. De parca s-a dus ea peste el in casa si el nu si nu dar ea da si da si acuma uite pocinog ce-i face lui, saracutul!
    • +5 (7 voturi)    
      aha.. (Marţi, 16 octombrie 2018, 11:08)

      tavu [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

      dar era bine cand Trump se distra cu ea ? Si apoi isi mintea nevasta insarcinata ? El unde e in toata povestea asta ? Si apropo vezi ca te apropii de o gandire interlopa cu sugestiile alea din final, dar nu ma mira gandesti precum idolul tau.
  • +5 (5 voturi)    
    Proofreading (Marţi, 16 octombrie 2018, 10:42)

    MinDepous [utilizator]

    "Daniels l-a dat în judecată Trump după ce acesta a scris într-un mesaj postat pe Twitter [că povestea ei despre un bărbat care o amenința să nu-și prezinte povestea despre presupusa aventura de dinainte de alegerile din 2016, informează Mediafax.]"
    Ca povestea aia ce? Doamna, domnisoara Zahiu, incercati o lectura a textului inainte de-al trimite la publicare, va rugam!

    That aside: abia astept sa isi termine mandatul si sa iasa din scena (sau macar sa se retraga intr-un colt al ei)... atata mizerie in jurul SUA de cand e asta-n lumina reflectoarelor... o sa ni se faca greata de tot in curand, in timul asta.
    • 0 (2 voturi)    
      lol... got myself... (Marţi, 16 octombrie 2018, 12:11)

      MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

      "ritmul", nu "timul".