VIDEO Marș de proporții în Germania / Peste 200.000 de persoane au protestat față de extrema-dreaptă

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 14 octombrie 2018, 19:01 Actualitate | Internaţional


mars Germania
Foto: Captura video
Protestatari din întreaga Germanie s-au strâns, sâmbătă, la Berlin pentru un marș împotriva rasismului, xenofobiei și extremei-drepte într-unul dintre cele mai mari proteste din țară din ultimii ani, relatează The Guardian. Asta, în contextul în care duminică peste 9,4 milioane de persoane cu drept de vot sunt convocate duminică la urne în cadrul alegerilor regionale în Bavaria.

Organizatorii spun că 242.000 de oameni au participat la demonstrația de sâmbătă, după ce de-a lungul verii în mai multe orașe au avut loc proteste antimigraționiste, înainte de alegerile regionale care au loc duminică în Bavaria. 

Un purtător de cuvânt al Poliției a refuzat să estimeze numărul oamenilor care au participat la marșul organizat de mai multe asociații, sindicate, partide și grupări pentru drepturile omului, inclusiv Amnesty International.

Protestatarii au avut pancarte cu mesaje precum ”construiți poduri, nu ziduri”, ”uniți împotriva rasismului” și ”suntem indivizibili - pentru o societate deschisă și liberă”. Unii au dansat pe muzică pop. 

Sosirea a peste 1 milion de refugiați, mulți din zone de război din Orientul Mijlociu, a crescut sprijinul pentru AfD. 

Grupurile de extremă-dreapta din orașul Chemnitz s-au ciocnit cu poliția și a alergat oameni despre care credeau că sunt străini în luna august, după înjunghirea mortală a unui german de către doi imigranți. Proteste similare au avut loc și la Dresda, dar și în alte orașe estice.

Merkel a acuzat politicienii AfD de folosirea protestelor violente pentru a stârni tensiunile sociale, deși numărul atacurilor violente asupra refugiaților și azilanților au scăzut simțitor în prima jumătate a acestui an. 




















3042 vizualizari

  • -31 (49 voturi)    
    Și voi care ați criticat mitingul PSD (Duminică, 14 octombrie 2018, 19:04)

    Nyk1 [utilizator]

    Iată că se practică și la case mai mari.
  • -22 (36 voturi)    
    S-a dus zum Teufel Alemania. (Duminică, 14 octombrie 2018, 19:13)

    Godzillagrrr [utilizator]

    S-a dus zum Teufel Alemania.
    • +13 (29 voturi)    
      FCK NZS (Duminică, 14 octombrie 2018, 21:27)

      Kwisatz Haderach [utilizator] i-a raspuns lui Godzillagrrr

      mai degrabă se duc naziștii acolo
  • -9 (49 voturi)    
    Au fost si marsuri impotriva imigrantilor (Duminică, 14 octombrie 2018, 19:34)

    Idealistu [utilizator]

    De astea nu se spune nimic, pentru ca nu-i politic corect. Aia era niste "nazisti" nenorociti.
    Halal presa !
    • -2 (34 voturi)    
      Presa promoveaza anumite interese... (Duminică, 14 octombrie 2018, 22:38)

      filosoful.roman [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

      Din pacate, e mare propaganda si spalarea pe creier in Germania de azi. In ianuarie 2016, de Revelion, cand sute de femei au fost agresate sexual de imigrantii din Orientul Mijlociu proaspat-adusi de Merkel, presa si televizionile nu au spus nimic despre asta cateva zile bune. Noroc cu Internetul, ca s-a putut afla adevarul. Dupa asta, a inceput si mass-media sa spuna, timid, ce s-a intamplat. Bineinteles, cosmetizand mult realitatea.
      Germanii care nu au pus botul la propaganda de extrema stanga sunt prezentati ca fiind nazisti, intoleranti, xenofobi etc.
      Sa speram ca se vor trezi nemtii si vor lua masuri pentru a-si salva tara din ghearele fortelor de extrema stanga. Totusi, germanii sunt cel mai capabil popor din Europa.
  • -11 (45 voturi)    
    la cati musulmani sunt in germania acum... (Duminică, 14 octombrie 2018, 19:53)

    qwerasdf [utilizator]

    ar fi suspect sa nu se stranga atatia..
  • +26 (32 voturi)    
    :)))) (Duminică, 14 octombrie 2018, 20:16)

    I [utilizator]

    Romanii nu se strang atatia nici cand ii fura psd-ul de 30 de ani!
  • +11 (39 voturi)    
    Foarte bine, uniti impotriva extremistilor (Duminică, 14 octombrie 2018, 20:50)

    leeloo2 [utilizator]

    ...
    • -7 (27 voturi)    
      ??? (Luni, 15 octombrie 2018, 1:19)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui leeloo2

      adica cine nu se resemneaza sa fie victima celor care traiesc pe banii lui e extremist? hai ca esti dulce :(
      • +6 (12 voturi)    
        Cine pe banii cui traieste? (Luni, 15 octombrie 2018, 11:39)

        Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        Presa germana a prezentat recent cazul unei agitatoare de la mitingul "cetatenilor ingrijorati" (cum se autodenumesc mai nou neonazistii) din Köthen, care isi afisa pe pozele din social media sloganul "Blood and Honour" (pentru ca daca scria varianta in germana, "Blut und Ehre", isi lua ani grei de puscarie), si care traia din... ajutorul de somaj si alocatia celor trei copii. Adica bani de la stat.

        Asta in timp ce la firma unde sunt muncesc din greu zeci, poate chiar sute de arabi si africani. Si li se retin din salariu contributiile la bugetul de sanatate si la cel de somaj, asa cum e si normal (si legal).

        Asadar, cine pe banii cui traieste?
  • -14 (38 voturi)    
    mars al extremei stanga din Germania (Duminică, 14 octombrie 2018, 21:09)

    Razvan_M [utilizator]

    Cam asta a ramas pe acolo: extremele, stanga si dreapta. Fiecare ii numeste pe concurenti "extrema" si cauta sa-i denigreze.
    • +5 (5 voturi)    
      AfD 14%, Linke 9%, total 23%. Si restul de 77%? (Luni, 15 octombrie 2018, 12:43)

      Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Faci abstractie de peste trei sferturi din populatie, "majoritatea tacuta", alias #wirsindmehr. Care, daca maine ar fi alegeri, n-ar vota cu nici una dintre extreme, ci cu SPD, ori cu Verzii, ori cu CDU/CSU, ori cu alt partid democratic. Si care nu-s atat de zgomotosi pe Internet, dar la nevoie ies in strada. Ii vezi, cu zecile si sutele de mii, la concertul din Chemnitz, la marsul din Berlin, la alte si alte evenimente.
  • -2 (26 voturi)    
    Dar împotriva ăstora or vrea să protesteze? (Luni, 15 octombrie 2018, 1:07)

    idna [utilizator]

    https://www.thueringen24.de/weimar/article215560667/Gewalt-Zwischenfall-auf-Zwiebelmarkt-Maennergruppe-bedraengt-junge-Frau.html

    Proaspătă, de ieri. Arestații? 3 sirieni și un irakian. Victimele? 2 nemți, o ea pe care cei 20 (incluzându-i pe cei 4) o trăseseră între ei și un el, prietenul, care i-a sărit în apărare. Bașca 3 inși de la pază, și ei șifonați.
    • +2 (6 voturi)    
      Dar cand agresorii sunt nemti, nu-i aresteaza! (Luni, 15 octombrie 2018, 11:51)

      Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui idna

      Doi migranti din Eritreea batuti in Quedlinburg de patru nemti, agresorii au fugit de la fata locului: https://www.volksstimme.de/sachsen-anhalt/koerperverletzung-fluechtlinge-in-quedlinburg-angegriffen

      Si tot in Harz, pe o raza de vreo 20 km, alte doua cazuri in aceeasi perioada: victime, afghani, respectiv somalezi; agresorii - nemti. Motivul: xenofobia. https://www.volksstimme.de/lokal/wernigerode/polizeieinsatz-angriffe-auf-fluechtlinge-im-harz

      Mai vrei exemple? Sau astea nu cadreaza cu ideologia pe care o promovezi si, ca atare, le treci cu vederea?
      • -1 (1 vot)    
        Asta era clar, nu? (Marţi, 16 octombrie 2018, 10:38)

        idna [utilizator] i-a raspuns lui Ioan.Toma

        Că nemții sunt răi/xenofobi/rasiști. Mai nou văd că stau acasă pe banii produși de azilanți. Apropo de asta, ia vezi câți au "integrat" din milionul venit în 2015 și câți încă toacă bani de la buget (cu chiria, mâncarea, distracția). Sau suta aia de mii raportată ca având serviciu îi ține în spate pe ceilalți, pentru că sunt toți medici și varsă fiecare o mie de euro sub formă de impozit lunar la buget...

        Repet deci întrebarea. Împotriva azilanților care fac prostii se poate ieși în stradă? E voie prin constituție? Sau ei au voie să facă prostii, victimele fiind din categoria "colaterale" iar ei din categoria "cu probleme psihice". Asta câtă vreme se asigură noi muncitori pe termen mediu și lung (acceptând teoria integrării) iar pe termen scurt Merkel poate da drumul în economia germană unor bani din acel excedent de basm pe care altfel nu avea motiv să îi reîntoarcă în circuit (ferească sfântul să scadă cumva taxele)? Căci acesta este calculul cinic al celor care le-au permis relocarea aici.

        Cât despre ideologie, spune cu curaj și folosind subiect și predicat ce ai de spus, dacă tot mă acuzi de ceva. Până una-alta nu am făcut altceva decât să fac trimitere la un articol din presa germană și să întreb retoric ce am întrebat. Sau nu aveam voie să fac nici măcar asta. Și nici nemții respectivi nu ar fi trebuit să publice știrea pentru că astfel de fapte nu există, nu?
  • -7 (25 voturi)    
    Nimic nou (Luni, 15 octombrie 2018, 3:06)

    Vlad-I [utilizator]

    Stanga mereu a dominat strada , votantii de dreapta sunt mai tacuti.
    Eu aici in spania voi vota cu VOX la europarlamentare si la primarie. Singurul partid care vrea "impozite minime" si control pentru emigrantii islamici.
  • -8 (30 voturi)    
    Hotnews a devenit platforma de stanga (Luni, 15 octombrie 2018, 4:12)

    andipetre [utilizator]

    E pacat, dar in ultimii ani si Hotnews a abandonat ideile de dreapta (cele normale, nu vorbesc de extreme), devenind favorabil ideologiilor de stanga, "progresiste", multiculturaliste etc.

    De aici si polarizarea evidenta, prin comentarii care asociaza dreapta moderata nazistilor si care fac apologia miscarilor stangiste ca fiind un fel de eroi ai pacii. Precum si ignorarea demonstratiilor de genul celor de la Chemnitz, sau prezentarea lor partinitoare.

    Trist. Tot trist e ca si cenzureaza si ca acest comentariu, desi scris cu decenta, probabil nu va trece din cauza opiniei diferite si criticii, inca o dovada a orientarii stangiste.
    • +6 (22 voturi)    
      Uite ca nu te-au cenzurat (Luni, 15 octombrie 2018, 7:31)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      Dovada ca nu-i "stangist", daca e sa ne luam dupa logica ta.

      Mie mi se pare un site echilibrat in contextul exacerbarii populismului si nationalismului in Romania si Europa...adica a curentelor pe care voi, astia de ne numiti stangisti, le sustineti. Pentru ca mai nou, orice e anti Trump si anti curente nationaliste e "progresist", "stangist", "neomarxist" etc.
    • +1 (5 voturi)    
      visezi ! (Luni, 15 octombrie 2018, 11:51)

      tordz [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      Hotnews e o platforma obiectiva. Tu ai vrea sa sustina toate mizeriile de extrema dreapta pentru ca tu nu le consideri mizerii, ci ceva normal. Si consideri normalitatea ceva de extrema stanga. Hotnews e cu capul pe umeri, tu esti pierdut in spatiu.
  • -7 (25 voturi)    
    Anti-rasism (Luni, 15 octombrie 2018, 4:38)

    Setalcott [utilizator]

    Intrebare: de ce a dat jos Youtube niste inregistrari de la un miting antifa din Portland?
    Raspuns: pentru ca pe Youtube niste cetateni obisnuiti posteaza de la fata locului inregistrari care distrug povestea frumoasa pe care o spune presa, ba chiar demonstreaza ca lucrurile sunt chiar pe dos..

    • -3 (25 voturi)    
      Se gasesc inca, pentru cei care cauta (Luni, 15 octombrie 2018, 7:25)

      shobolanul de santina [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      https://www.youtube.com/watch?v=sq-dcJrnGTM

      Eu am gasit ceva, a se vedea cum "iubitori de pace" si "antinazistii" ataca oameni pasnici si batrani...Fac exact invers a ceea ce propavaduiesc...Tirani in miniatura! "walk away!" "-Why?" "Because I said so!".....
    • -2 (2 voturi)    
      Link (Luni, 15 octombrie 2018, 16:23)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Nu stiu cum se face ca n-a aparut prima data

      http://davidthompson.typepad.com/davidthompson/2018/10/bedlamites-at-large.html
  • +1 (15 voturi)    
    Asta e Germania adevarata (Luni, 15 octombrie 2018, 11:05)

    marius67 [utilizator]

    reactioneaza la pericolul reprezentat de extrema dreapta. Nu refugiatii distrug Germania, ci nazistii sustinuti politic.