Biserica Ortodoxă Rusă va rupe legăturile cu Constantinopolul (presă)

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 12 octombrie 2018, 9:09 Actualitate | Internaţional


Patriarhul Kirill
Foto: Captura YouTube
Biserica Ortodoxă Rusă va trebui să rupă relaţiile cu Constantinopolul, după ce Sinodul întrunit la Istanbul a recunoscut autocefalia Bisericii Ortodoxe Ucrainene, a declarat joi Alexandr Volkov, purtător de cuvânt al patriarhului rus Chiril. Declaraţiile lui Volkov sunt citate de agenţia Interfax, preluată de Reuters, şi de Ria Novosti, preluată de AFP, scrie Agerpres.

"Patriarhia Constantinopolului a luat astăzi o decizie catastrofală. În primul rând pentru sine şi în general pentru întreaga ortodoxie", a apreciat Volkov.

Sinodul a anulat totodată excomunicarea patriarhului ucrainean Filaret, pe care a decis să îl "restabilească în funcţia sa ierarhică".

Filaret este ierarhul care a înfiinţat o Biserică Ortodoxă Ucraineană în 1991, după ce Ucraina a devenit stat independent. El s-a proclamat patriarh al acestei biserici şi ca urmare a fost excomunicat de Patriarhia Rusă.
Patriarhia de la Constantinopol a recunoscut joi, la capătul unui sinod de două zile la Istanbul, o Biserică ortodoxă independentă în Ucraina, decizie care sigur va stârni furia Moscovei, informează AFP.

Într-un comunicat difuzat la finalului Sfântului Sinod, Patriarhatul Constantinopolului a anunțat „reînnoirea deciziei deja luate conform căreia Patriarhia Ecumenică va proceda la acordarea autocefaliei Bisericii Ucrainei”.





















2802 vizualizari

  • -9 (17 voturi)    
    hait! (Vineri, 12 octombrie 2018, 9:13)

    Mazeta [utilizator]

    In 1992 the Russian Orthodox priest and Soviet dissident Fr. Gleb Yakunin accused Exarch Filaret of having been an informer for the KGB. Father Gleb stated that he had seen KGB files which listed Exarch Filaret's codename as Antonov.
    • +9 (9 voturi)    
      barna din ochiul lui Kiril? (Vineri, 12 octombrie 2018, 10:32)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Tactici KGB-iste
      In timp ce nea Kiril e ditamai KGB-istul(general cica) postacii de la Sputnik vin sa ne explice ca Filaret asta a fost informator.
      E ca atunci cand javrele lui Voiculescu o acuzau pe Mona Musca.
    • +7 (7 voturi)    
      mda... (Vineri, 12 octombrie 2018, 10:51)

      SvarogMcFayden [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Voi turnatorii va cam cunoasteti intre voi.
    • +2 (2 voturi)    
      Soviet (Sâmbătă, 13 octombrie 2018, 7:54)

      deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Kamarad Mazetovici.Privet!
  • +6 (6 voturi)    
    ... (Vineri, 12 octombrie 2018, 9:20)

    tirolez [utilizator]

    Nici astia n-au vrut sa salveze ortodoxia, la fel ca romanii. Daca nu erau tot din cadrul bisericii probabil ii anuntau si pe ei ca nu-i mai impartasesc/cununa/boteaza/ingroapa.
    • +1 (1 vot)    
      Cel mai bun patriarh este Vladimir Putin. (Vineri, 12 octombrie 2018, 13:54)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      de asta biserica rusa a rupt relatiile cu Constantinopolul.
  • +12 (14 voturi)    
    Multa Placutza (Suedeza) Finlandeza (Vineri, 12 octombrie 2018, 9:23)

    un domn [utilizator]

    (Simo Hayha, dezinfectant profesional impotriva URSS) iti doresc Gaspadin Kiril!
  • +10 (10 voturi)    
    Suferă de autocefalie... (Vineri, 12 octombrie 2018, 9:26)

    BEDE [utilizator]

    Apostolul Pavel spune "Hristos este capul bisericii". Atunci, toate aceste organizații numite biserici, care mai sunt și autocefale înseamnă că nu sunt biserica lui Hristos... Bisericile naționale și autocefale au ajuns să-i îndemne pe credincioșii lor să se războiască cu alți creștini din alte biserici.
    Tare trist.
    • +5 (5 voturi)    
      Corect dar... (Vineri, 12 octombrie 2018, 11:00)

      SvarogMcFayden [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      aici e vorba de iesirea unei tari de sub influenta coloniala a unui imperiu.
      Biserica ortodoxa rusa n-are de mult nimic de a face cu spiritualitatea fiind doar o subdivizie a kgb-ului.
  • +7 (7 voturi)    
    Ei și? (Vineri, 12 octombrie 2018, 9:59)

    asavreau [utilizator]

    Biserica Ortodoxă rusă se vrea buricul pământului!De ce ar fi bisericile ortodoxe subordonate Moscovei?Ce,plătește Moscova pentru ele?Sunt făcute de Moscova?Nu,sunt făcute și finanțate de populația autohtonă și este normal să nu aibă o subordonare extrastatală.Cât despre relații,normal ar fi ca toate cultele de pe glob să aibă relații între ele,nu au motiv de ceartă și dihonie,pentru-că dacă au motiv de ceartă și dihonie Dumnezeu îi pedepsește.Kirill nu le are cu cele sfinte dacă a intrat dihonia în el.Normal ar fi să-i felicite pe ucraineni și să vrea o colaborare creștinească,ca între biserici surori.
    • -1 (1 vot)    
      Habar nu avem ... da' avem opinii! (Vineri, 12 octombrie 2018, 18:53)

      ZVrk [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Ma intreb daca cei care comenteaza sincer (nu cei aflati in schimbul 2) au idee despre ce e vorba?
      Biserica ortodoxa ucrainiana exista dar nu este "autocefala" (nu e subordonata direct la Bizant ci la rusi). Daca ei cereau independenta mi se parea OK - remarca: habar n-am de canoanele bisericilor, daca e ok si dupa regulile lor!).
      Dar e vorba de o "biserica noua" facuta de un fost preot excomunicat. E adevarat il sprijina si statul ucrainian si statele unite ... deci e "adevarat". Ce vrea el? Sa preia averile bisericiii canonice ucrainiene si pe enoriasi - pe aia chiar si cu forta!.
      In traducere romaneasca, ar fi ca si cum Pomohaci cel dat afara si-ar face "biserica lui" si ar cere "independenta de BOR. Eventual si o cota parte din proprietati. Next step eventual ii face greco-catolici sau direct catolici curati.
  • +5 (5 voturi)    
    In orice domeniu, Rusilor le place (Vineri, 12 octombrie 2018, 10:22)

    Habermas [utilizator]

    sa se autopropuna sa vorbeasca ei pentru altii, eventual pentru toata lumea daca se poate. Iar daca nu li se permite, atunci rup legaturile ...

    Rusii nu-s intregi la minte.
  • +2 (6 voturi)    
    Tot un drak! (Vineri, 12 octombrie 2018, 10:55)

    Namaste [utilizator]

    Fanariotii de Kiev, de Moskva, de Istanbul, de Sofia sau de Bucuresti, tot fanarioti sunt! Cand se ciondanesc e fain, e "spiritualitatea crestineasca" in actiune, ne bucuram sa aflam...;-)
  • +5 (5 voturi)    
    Prea cuviosii KGB-ei Kiril si Vladimir si-au luat (Vineri, 12 octombrie 2018, 10:56)

    AliKimiku [utilizator]

    O ditamai placuta in fata.
    Au vrut Crimeea, au pierdut Ucraina.
    Simplu de tot.
    • +2 (2 voturi)    
      Cu tot suportul de plastic (Vineri, 12 octombrie 2018, 14:10)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      Pe care sta Placutza ( sau mai ca la Gara...pana la capat, inclusiv cotorul)