Cazul jurnalistei bulgare ucise. Procuror: Presupusul asasin a fugit în Germania prin România

de C.D., D.R.     HotNews.ro
Miercuri, 10 octombrie 2018, 17:00 Actualitate | Internaţional


Victoria Marinova
Foto: Facebook
​​Presupusul asasin al jurnalistei bulgare Victoria Marinova a fugit în Germania prin România, imediat după comiterea crimei, anunţă Sotir Zazarow, procurorul general din Bulgaria, citat de Mediafax. 

Sewerin K., suspectul în vârstă de 21 de ani, a fugit duminică din Bulgaria, traversând România şi reuşind să ajungă în Germania, a declarat procurorul bulgar Sotir Zazarow, citat de agenţia de presă DPA.  

Suspectul a fost reţinut în Germania, la cererea autorităţilor bulgare.

Anchetatorii Biroului de Investigații Penale (LKA) din Saxonia Inferioară au identificat marți seara un cetățean bulgar de 21 de ani, suspect de a fi violat, jefuit și ucis-o pe jurnalista bulgară de televiziune, Victoria Marinova. La scurt timp după aceea, echipe speciale ale LKA l-au arestat pe bărbat, în localitatea Stade. 

În acțiune au fost masiv implicate și forțe ale departamentului de poliție Lüneburg. "Acesta este un mare succes în investigația întreprinsă de forțele noastre", a declarat președintele LKA, Friedo de Vries, în comunicatul oficial al LKA Niedersachsen

„Încă o dată, mandatul european de arestare a funcționat, iar cooperarea dintre poliție și autoritățile judiciare europene s-a dovedit exemplară“, a spus șeful Departamentului de Asistență Juridică a Procurorului General din Celle, Christian Schierholt. Seful LKA de Vries a mai precizat: „După indicii furnizate de autoritățile bulgare de securitate, anchetatorii noștri au făcut o treabă excelentă, într-un timp foarte scurt”. El mai consideră că acesta este „un excelent exemplu de cooperare transfrontalieră”, de la primul contact între autorități și până la arestare trecând doar cateva ore.  

Procurorul General din Celle este cel responsabil cu procedurile de extrădare din Germania. Procurorii bulgari au cerut, prin mandat european de arestare, extrădarea suspectului. Procuratura Generală din Germania este cea care examinează condițiile de extrădare și solicită mandatul de arestare la Judecătoria regională competentă în procedurile de extrădare.

















3738 vizualizari

  • +19 (27 voturi)    
    @Politruci bulgari (Miercuri, 10 octombrie 2018, 17:04)

    bogdan192 [utilizator]

    Ba da terminati-va naibii odata cu Romania. Pe primu l-ati arestat ca era roman, deci suspect. Astalaltu a luat autobuzu/avionu prin Romania, deci a fugit pe la noi... Ma flacai, voi aveti o problema mare cu coruptia generalizata si nu e cauzata de romani. Wake up.
    • +7 (7 voturi)    
      Pai de ce, noi suntem granita Bulgariei cu Europa (Miercuri, 10 octombrie 2018, 17:27)

      -PuieMSD- [utilizator] i-a raspuns lui bogdan192

      Pe unde altundeva sa treaca? Noi controlam traficul din Bulgaristan in Vest, prin Serbia dadea mita pana ramanea gol..
      • +5 (5 voturi)    
        Nu este nici o problema daca a trecut pe aici (Miercuri, 10 octombrie 2018, 19:35)

        IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui -PuieMSD-

        La momentul in care a trecut pe aici nu era dat in urmarire de bulgari, deci avea tot dreptul sa treaca...
    • +2 (2 voturi)    
      Pai cum sa nu profite si ei ? (Joi, 11 octombrie 2018, 10:25)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui bogdan192

      Sa mai infulece un rahat ne-turcesc despre Romania.
      Na..., ca n-a fost sa fie: ucigasul ucrainian cu pasaport de Ro avea treaba la ora aia si n-a putut s-o ucida, dar totusi, cocalarul bulgaresc care a ucis-o (de capul lui, infierbantat de propaganda mafiotilor sau la comanda...) a fugit PRIN Romania.
      Hopa, i-am prins iarasi pe romani!
      Pai cand au vazut ca la doi kilometri de ei s-a comis o crima trebuiau sa-si inchida granita sau sa o mute mai incolo cu vreo 500 de kilometri. Atunci, asasinul ar fi gasit ca e mai la indemana sa fuga prin Grecia decat sa ia taxiul sau o bicicleta si sa treaca pe podul prieteniei ca un turist banal.
      Ce sa faca si bugarii; romanii sunt singurii din Europa asupra carora mai pot si ei sa ridice glasul ...n-ar trebui sa ne puna pe ganduri?
  • +20 (20 voturi)    
    Bulgaru (Miercuri, 10 octombrie 2018, 17:13)

    CarlosKent [utilizator]

    Pai si pe unde putea sa o ia, daca Serbia nu este in UE iar aeroportul din Ruse are doar zboruri private?
    • +4 (4 voturi)    
      evident (Miercuri, 10 octombrie 2018, 17:31)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui CarlosKent

      daca a fugit din scurt, sa cumperi un bilet de avion de pe o zi pe alta era suspect - cel mai simplu cu buletin UE la Ruse si apoi spre vest, inca nu-l cauta nimeni.
      Ciudat ca l-au gasit asa repede si mai ales ca l-au si prins
  • +7 (9 voturi)    
    Probabil (Miercuri, 10 octombrie 2018, 18:11)

    Kepler [utilizator]

    a fugit prin Romania, Ungaria si Austria. Chiar ar trebui intrebat
    cum a ajuns atit de departe.
    • +4 (4 voturi)    
      Pentru ca a plecat inainte sa aibe mandat de arest (Miercuri, 10 octombrie 2018, 19:26)

      adrianhn [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      arestare pe numele lui... Crezi ca e treaba politiei Romane sa aresteze cetatenii bulgari care trec graninta, asa deh... in caz ca comit fiecare vre-o crima?


      A ajuns simplu, a luat bilet si a traversat legal toate tarile UE pana in Germania cand ia fost emis mandatul de arestare si a fost retinut...
  • +3 (7 voturi)    
    Mafia bulgara... (Miercuri, 10 octombrie 2018, 18:33)

    mircea_cjn [utilizator]

    .. o asasineaza pe jurnalista bulgară pentru că a deranjat ceva musuroi bulgăresc (remember, Atila Biro jurnalist român de la Rise projects a fost retinut acum 2 saptamani pentru o investigatie in care era implicata si aceasta jurnalista!)

    Si ce fac bulgarii? In secunda 2 dau comunicat ca asasinul n-are legătura cu statutul de jurnalista (adica, nu noi crima organizata bulgareasca am asasinat-o !)
    Si incep sa gaseasca rapid asasini. Ba un român, ba altul care ...nu-i român, ci kurd fugit prin..Romania in Germania , o sa urmeze un grec, un irakian...

    De fapt e un asasinat bulgaresc care se vede din avion ! Violul a fost doar pentru a deturna ancheta de la adevarata miza: uciderea jurnalistei bulgare care a deranjat crima organizata bulgareasca.
    • -1 (1 vot)    
      Astea-s fumate (Miercuri, 10 octombrie 2018, 19:35)

      ww [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      Inca de ieri. Doar username-ul pare sa se fi schimbat :))
  • 0 (4 voturi)    
    Mdeah... (Miercuri, 10 octombrie 2018, 18:43)

    Nea Hoisan [utilizator]

    Intrebare pentru hn dar si pentru militienii zarzavagii de la sud de Danubiu, apropos de fuga castravetzarului presupus asasin prin Rumania: asea, si?
    • 0 (0 voturi)    
      Da vorbeste romaneste sau a invatat la Kelemen Hun (Miercuri, 10 octombrie 2018, 20:07)

      adrianhn [utilizator] i-a raspuns lui Nea Hoisan

      e stie romana sau da?
  • +4 (4 voturi)    
    Pe șeful lui l-au prins? (Miercuri, 10 octombrie 2018, 19:17)

    nick24 [utilizator]

    Dar pe cel care a dat comanda?
    • +1 (1 vot)    
      De fapt (Miercuri, 10 octombrie 2018, 20:34)

      filosoful.roman [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Nu a fost nicio comanda. Se pare ca cel care a comis crima, Severin Krasimiriv, e un tanar de etnie rroma, care a violat-o si a jefuit-o pe ziarista, incercand mai apoi sa fuga in Germania, unde are rude, pentru a se ascunde.