Rusia, după informații privind capacitatea Marii Britanii de a stinge lumina în Moscova: Ne sunt dușmani de pe vremea lui Ivan cel Groaznic
Ziarul Sunday Times a scris, citând surse la nivel înalt din domeniul securității, că britanicii au testat capabilități ce ar cauza pene de curent majore, inclusiv la Kremlin, dacă Rusia intră în Estonia, intervine în Libia sau atacă trupe ale Regatului Unit.
”De aceea (războiul) cibernetic este atât de important; poți intra în ofensivă și stinge luminile în Moscova pentru a le transmite că nu fac ce trebuie”, a spus una dintre surse.
Ministrul adjunct de externe Oleg Syromolotov a reacționat prin declarații preluate de media de stat din Rusia.
”Marea Britanie a fost inamicul Rusiei de la Ivan cel Groaznic și până acum. Dacă fac asemenea declarații, probabil că vor încerca, dar noi ne vom apăra și răspunsul va fi destul de sever”, a spus Syromolotov, potrivit RIA Novosti.

Povestea tinerei din Bacău care ține spectacole de stand-up comedy în Europa în patru limbi diferite și l-a făcut pe Seinfeld să râdă
INTERVIU Vestea bună și vestea proastă despre tulpina SARS-CoV2 din Africa de Sud, confirmată în premieră în România: Cât de ușor se transmite și cât de eficiente sunt vaccinurile împotriva ei?
Noua LISTĂ a țărilor din zona galbenă / Republica Moldova, Italia, Spania, Franța sau Marea Britanie, pe listă
Unul din cei doi pacienți din România infectați cu tulpina africană a SARS-COV2, fosta jurnalistă Liana Alexandru, povestește aventura sa COVID-19: cum s-au încurcat rezultatele testelor și cum voluntarii au salvat situația
CDC-ul american are un ghid cu sfaturi în cazul unei apocalipse zombi / Dr. Seuss, în topul vânzărilor Amazon după ce a fost acuzat de rasism / Nou film Star Trek, nou serial Terminator, confirmate
FOTOGALERIE Primăria Capitalei a montat anul trecut 500 de stații STB noi, de aproape 10.000 de euro bucata. Deși nu le-a plătit încă, o parte au fost deja vandalizate
URSS nu ar fi putut rezista singura in fata Germaniei naziste, Marea Britanie si SUA au debarcat mii de tone de armament in porturile din nordul Rusiei in timpul celui de-al doilea razboi mondial. Plus ca, crearea unui alt front in Europa de vest si nordul Africii a fost alta pomana cereasca venita pentru rusi (pomana care, daca nu exista, Germania nazista ii facea praf).
In primul razboi mondial Rusia s-a retras de pe front, lasand perfidul Albion aproape fara aliati in aceasta parte a frontului (in afara de Romania) iar, in prezent, investitiile britanice din Rusia au fost total inghetate de Putin (marea Britanie fiind cel mai mare investitor strain in Rusia).
Asa ca lasati-ma cu perfidia ptr ca Rusia a fost in istorie mai perfida decat marea Britanie.