Economia SUA creează locuri de muncă pe bandă rulantă și rămâne pe traseul ideal: Șomajul, la minimul ultimilor 18 ani

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 5 octombrie 2018, 9:02 Actualitate | Internaţional


Economia american duduie
Foto: pixabay.com
Economia SUA a creat locuri de muncă într-un ritm alert în septembrie, iar rata șomajului a căzut probabil la 3,8%, minimul ultimilor 18 ani, transmite Reuters.

Se estimează că importantul raport lunar ce va fi publicat vineri de  Departamentului Muncii va arăta și o creștere solidă a salariilor, ceea ce sugerează presiuni inflaționiste moderate. Acestea ar putea liniști îngijorările privind supraîncălzirea economiei și ar da motive Rezervei Federale să rămână pe calea creșterilor graduale de dobândă.

Numărul locurilor de muncă a crescut cu 185.000 luna trecută, după ce avansase cu 201.000 în august, potrivit unui sondaj efectuat de Reuters în rândul analiștilor.
Economia are nevoie lunar de circa 120.000 de noi locuri de muncă pentru a ține pasul cu creșterea populației apte de muncă.

”Piața muncii rămâne sănătoasă și credem că scenariul ideal al unei creșteri decente a economiei în condițiile unei inflații controlate este pe cale să continue”, spune Aaron Anderson, șef al departamentului de cercetare de la Fisher Investments din San Francisco.

Președintele Fed, Jerome Powell a spus marți că perspectiva economică este ”remarcabil de pozitivă” și că el crede că este pe punctul să ajungă într-o eră ”rar întâlnită în istorie” cu șomaj extrem de scăzut și inflație controlată.


















2049 vizualizari

  • -10 (36 voturi)    
    Evident, nu e meritul lui Trump (Vineri, 5 octombrie 2018, 9:11)

    Tescovin [utilizator]

    E meritul lui Obama, deie-i Dumnezeu sănătate, care a lucrat opt ani la rând, zi și noapte fără hodină, pentru bunăstarea poporului american.
    În schimb uraganul Florence e vina lui Trump, că s-a retras din acordul climatic de la Paris...
    • -11 (23 voturi)    
      heh (Vineri, 5 octombrie 2018, 10:05)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      o ba mai vedem noi dar trump,ba.
      sunt curios cum ard in flacarile ''liberale'' toti liderii democrati.sa nu mai vb de killary
    • +10 (14 voturi)    
      Adevarul (Vineri, 5 octombrie 2018, 13:11)

      tavu [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      Obama versus Trump
      https://www.washingtonpost.com/video/editorial/opinion--trump-gets-credit-for-the-same-economy-obama-was-blamed-for/2018/10/01/7cef6080-bddd-11e8-8243-f3ae9c99658a_video.html?

      https://twitter.com/crampell/status/977996106226458624

      Under Trump's watch, national debt tops $21 trillion for first time ever
      https://www.cbsnews.com/news/under-donald-trump-national-debt-tops-21-trillion-for-first-time-ever/
      • -6 (12 voturi)    
        National Debt (Vineri, 5 octombrie 2018, 13:55)

        Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui tavu

        După cum știți (sper), cheltuielile bugetare sunt decise de Congres. Desigur, POTUS, ca ramură executivă, face propuneri, dar din ce vedem cu ochiul liber, propunerile lui Trump nu au cine știe ce trecere la Congres. Motiv pentru care celebrul zid al lui Trump e încă în chinurile facerii, în schimb se aruncă bani cu duiumul pe programe de integrare a imigranților ilegali, pe subvenționări din bani publici ale programelor de avort, pe ce-a mai rămas din Obamacare etc. Și uite-așa se strâng trilioanele.
    • +10 (14 voturi)    
      Oare? (Vineri, 5 octombrie 2018, 13:24)

      trotuar [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      Aruncă o privire aici https://tradingeconomics.com/united-states/unemployment-rate

      Vei observa că după criza din 2008 rata șomajului a scăzut continuu atât sub Obama cât și sub Trump.
  • 0 (12 voturi)    
    Oare? (Vineri, 5 octombrie 2018, 9:33)

    Lok [utilizator]

    De asta a scazut salariul mediu, daca ti se angajeaza oameni ce nu munceau in mod normal, nu va fi pe postul de CEO.
  • -7 (27 voturi)    
    Deci, (Vineri, 5 octombrie 2018, 9:56)

    adrian88000 [utilizator]

    cum este Trump ? Cred ca si cei mai orbi critici ai lui se vor potoli. Sa adaugam ca se faca pace in Coreea , se demineaza zona dintre cele doua tari . Ei, cum e Trump ? E impotriva LGBT , da . Si va deranjeasza asa tare ? Sa ai un nivel de trai bun, sa ai siguranta , sa nu fi gay , dar totusi sa fi nervos impotriva lui Trump , ce inseamna ? Putina nebunie ?!
    • +9 (21 voturi)    
      Eh, cum este Trump... (Vineri, 5 octombrie 2018, 10:41)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Tu enumeri numai ce-ti place la Trump, si o spui intr-o maniera partinitoare, ignorand orice altceva...
      Cum vrei sa te credem ?
      Cam asta a reusit Trump, divizarea societatii americane si nu numai.
      O sa mai vedem, toamna se numara bobocii.
      • -7 (17 voturi)    
        ? (Vineri, 5 octombrie 2018, 13:05)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui midufi

        Trump a divizat societatea? Nu cumva libtarzii care nu stiu sa piarda si duc o campanie continua de divizare a societatii? Vezi Kavanaugh... s-a ajuns la a fi vinovat pe baza de acuzatii nebazate pe ceva, nici macar amintiri sau inflorituri coerente. Ar trebui sa schimbe aia de la hollywood replica din filme in "guilty until proven innocent".
        • +3 (15 voturi)    
          Obama a scos economia din criza (Vineri, 5 octombrie 2018, 13:42)

          giani.edmond [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          s-a ingrijit ca zeci de miloane de oameni sa aiba asigurare de sanatate, Trump ataca presa, ataca aliatii europeni, lauda extremistii de dreapta si minte continuu. Da, Trump a divizat societatea, de aia a fost ajutat de rusi sa ajunga presedinte, distruge SUA din interior mai bine decat o face Rusia.
          • -1 (15 voturi)    
            mda (Vineri, 5 octombrie 2018, 14:50)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui giani.edmond

            Daca ai bagat-o pe aia cu rusii, e clar. Sau aia cu presa, cand este tocat non-stop, de foarte multe ori prin exagerari, distorsionari, omisiuni sau direct minciuni.
            Unele chestii erau de discutat, chiar daca NU aveau legatura cu subiectul comentariului: divizare societate.

            Ai caciulitza roz si tocmai ai zbierat believe her?
      • -3 (9 voturi)    
        divizarea societatii? (Vineri, 5 octombrie 2018, 20:07)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui midufi

        De catre cine?
        Aa, am inteles economia e meritul lui Obama iar divizarea societatii e opera lui Trump. Trump era ala care acuza politistii de toate culorile ca omoara negrii fara motiv. Trump era presedinte cand cu Ferguson si alte dume.
        Trump e divizatorul sef ce sa mai.
      • -5 (7 voturi)    
        pentru midufi (Vineri, 5 octombrie 2018, 20:38)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui midufi

        N-am enumerat chiar tot ce imi place la Trump. Dar te-as ruga pe tine sa enumeri ce nu-ti place la Trump. Poate discutam.
  • +2 (2 voturi)    
    Economia creste, democratia scade (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 11:18)

    bestol [utilizator]

    La fel ca in Romania.